İlahiyat Fakültesi’ne takım başvurusu için Diyanet’ten evrak istendi

Vitra

New member
İlahiyat Fakültesi’ne takım başvurusu için Diyanet’ten evrak istendi Düzce Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bölümleri’nde ders verecek öğretim nazaranvlisi için ilan yayımladı. Tefsir (Kuran okuma ve Kıraat İlmi) Anabilim Kolu için açılan takımın kuralları içinden ise “Diyanet” çıktı. Takıma başvurmak isteyenlerde “Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hafızlık evrakı ile ‘aşere-i takrib’ yahut ‘tashih-i huruf’ dokümanı sahibi olmak” kaidesinin aranması dikkat çekti.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine bakılırsa, İsimli yıl açılışı daha sonrası başlayan tartışmada Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, kendisine yönelen reaksiyonlara “üstü kapalı” cevap vererek “İnanç, sokakta, mahallede, kentte olmasın, insanın ortasında olsun üzere bir anlayış var. Beşerle Allah içinde olsun, konutuna, ticaretine, siyasetine, adaletine, yargısına yansımasın… Görüyorsunuz ortalığı ayağa kaldırıyorlar” sözlerini kullanmıştı. Diyanet’in 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda ise “4-6 yaş kümesi Kuran kurslarının okulöncesi zarurî eğitimden sayılmasına yönelik Ulusal Eğitim Bakanlığı ile toplantı gerçekleştirileceği” belirtilmişti. Diyanet, dün Resmi Gazete’de yayımlanan bir akademik takım ilanı ile birlikte akademide de “koşul” haline geldi. Düzce Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bölümleri’nde ders verecek öğretim nazaranvlisi için ilan yayımladı. Tefsir (Kuran okuma ve Kıraat İlmi) Anabilim Kısmı için açılan takımın birinci koşulu, “İlahiyat/İslami İlimler Fakültesi mezunu ve Tefsir Anabilim Dalı’nda tezli yüksek lisans yapmış olmak” halinde belirlendi. Lakin, kaideler içinde Diyanet’ten doküman istenmesi de dikkat çekti. Buna bakılırsa, takıma başvurabilmek için “Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hafızlık dokümanı ile ‘aşere-i takrib’ yahut ‘tashih-i huruf’ evrakı sahibi olmak” gerekiyor. “Aşere-i takrib”, “Kuran’ı 10 kıraat imamının okuyuşu ile okumak”; “tashih-i huruf” ise “Kuran harflerinin, mahreçlerine ve sıfatlarına uygun olarak söylem edilmesi” manasına geliyor. Bu alandaki kurslar ise Diyanet tarafınca veriliyor.