İktisada yönelik tenkit yapan Erdoğan’ın köylüsü, gözaltına alındı

Vitra

New member
İktisada yönelik tenkit yapan Erdoğan’ın köylüsü, gözaltına alındı YouTube üzerinden yayınlanan bir sokak röportajında konuşan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Güneysu’dan köylüsü olduğunu söyleyen 52 yaşındaki Mehmet Ali Sancaktutan, röportajda hükümetin iktisat siyasetlerini eleştirmişti.

Sancaktutan, hükümetin ekonomik siyasetlerini eleştirdiği için Erdoğan’a hakaretten dolayı savcılık talimatıyla gözaltına alındığını belirtti.

Mehmet Ali Sancaktutan, YouTube’de “Rize’de meydan dayağı üzere konuşma” başlıklı görüntünün yayınlanmasından daha sonra polis tarafınca arandığını söylemiş oldu.

Rize Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne gittiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret savıyla savcılık tarafınca soruşturma açıldığını öğrendiğini söyleyen Sancaktutan, bu niçinle sözünün alındığını aktardı.

‘Suçlamaları kabul etmiyorum’

Gazete Duvar’da yer alan habere göre
, Tabirinde 15 Haziran 2021 tarihinden Rize Merkez Memişağa Parkı’nda oturduğu sırada YouTube kanalı için röportaj yapmak isteyen bir bayan muhabirin yanına geldiğini söylemiş oldu. Konuşmasında hakaret içerikli sözler kullanmadığını belirten Sancaktutan, “Amacım ülke iktisadının bozuk olduğunu, durumumuzun makus olduğunu belirtmek maksatlı yansımı vermekti. ‘Konuşmam dinlendiğinde konuşmanın kabahat olup olmadığını ulu Türk adaletinin savcı ve yargıçlarına bırakıyorum ve onlara güveniyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum’ dedim. Akabinde hakkımda hür bırakılma tutanağı hazırladılar ve emniyetten ayrıldım” diyerek yaşadıklarını aktardı.

‘Küfürler, hakaretler devam ediyor’

YouTube’de yayınlanan bu konuşmasından daha sonra toplumsal medya üzerinden tehditler aldığını söyleyen Mehmet Ali Sancaktutan “Küfürler hakaretler devam ediyor. Çocuklarıma kimse ile konuşmayın dedim bu reaksiyonlar daha sonrası ömrümden açıkçası endişelenmeye başladım. Bana hakaret eden küfür edenleri tespit edip hata duyurusunda bulunacağım” dedi.

‘Korkmaya başladım’

Konuşmasından daha sonra kendisini çeşitli TV kanallarının aradığını aktaran Sancaktutan olayın bu kadar büyümesinin kendisinin de şaşırttığını belirtiyor. Geçmişte AKP’ye oy verdiğini şu anda bir daha Refah Partisi üyesi olduğunu aktaran Sancaktutan, kendi köylülerinden kimilerinin da kendisine reaksiyon gösterdiğini söylemiş oldu:

“Yaşadıklarım daha sonrası açıkça korkmaya başladım. Endişelenmemek mümkün değil. Etrafımda arkadaşlarım, köydeki komşularım beni arayıp söylüyorlar ‘seni köyden çıkaracaklar’ üzere laflar edilmeye toplumsal medyadan küfürler hakaretler edilmeye başlandı.

Ben tekrar söylüyorum kimseye hakaret etmedim etmem de yalnızca ortasında bulunduğumuz ekonomik durumu seslendirdim. Bunun cürüm olacağını düşünmüyorum.

Cumhurbaşkanımızın da kendisine hakaret ettiğimi düşündüğünü düşünemiyorum buna karşın savcılığın bana Erdoğan’a hakaretten niye soruşturma açtığını da anlamış değilim.”