“İktidardaki insanların vicdanı yoktur ve bu onların en büyük zayıflığıdır.”

Smug

Active member
Haberler online: Bay Ainetter, zaten birçok siyasi işte çalıştınız: gazeteci olarak, Federal Ulaştırma Bakanlığı'nda iletişim sorumlusu olarak, şimdi de yazar olarak. Şu anda en çok hangi konuyla ilgileniyorsunuz?

Wolfgang Ainetter:
Aslında iki şey var. “Süddeutsche Zeitung”un genel yayın yönetmen yardımcısının başına gelenler beni ilgilendiriyor. Özellikle bir gazeteci olarak. Yıllardır tanıdığım ve saygı duyduğum Alexandra Föderl-Schmid, birkaç makaledeki cümleleri alıntı yapmadan kelimesi kelimesine kopyaladığı söylendiği için internette haftalarca takip edildi, hakarete uğradı ve teşhir edildi.

Bazı medya kuruluşları orada yaşananları “karalama kampanyası” olarak nitelendiriyor.

Ainetter:
En ufak bir hatanın, en ufak bir özensizliğin büyük bir skandala dönüştüğü bir zamanda yaşıyoruz; sürekli tedirgin bir toplum haline geldik. Alexandra'nın sonu kötü sonuçlanabilecek hikayesini sosyal medyada nefreti ciddi şekilde tartışmak için bir fırsat olarak kullanmalıyız. Şu an için platformları düzenleyen ve bizi koruyan etkili bir yasa yok. Siyasetin nihayet harekete geçmesi gerekiyor.

Föderl-Schmid davası aslında iç karartıcı. Ama seni düşündüren başka bir şeyin olduğunu söylemiştin?

Ainetter:
Almanya ve Avrupa'daki aşırı sağcı kamp tehditkar bir şekilde büyüyor. Aşırı sağcılar Almanya'nın ortasında buluşuyor – gülünç, karmaşık figürler – ve sınır dışı etme fantezilerini serbest bırakıyorlar. Bunun gibi bir şey endişe verici, özellikle de süper seçim yılı olan 2024'te.

Potsdam toplantısına kendi saflarından pek çok siyasetçinin katıldığı AfD anketlerde bu kadar çok destek aldığı için mi?

Ainetter:
Kesinlikle.

Yeni kitabınız diğer şeylerin yanı sıra aşırı sağcılıkla da ilgili. Adı: “Sırlar, Yalanlar ve Diğer Para Birimleri: Bir Bakanlık Gizemi.” Neyle ilgili?

Ainetter:
Kurgusal acı hicivim öncelikle Berlin'in hükümet bölgesindeki yalanlar ve entrikalarla ilgili. Karakterler kurgusal olsa bile güç taciri tipi kolaylıkla çizilebilir. Sonuçta siyasette bunlardan çok var.

“İktidardaki insanların vicdanı yoktur ve bu onların en büyük zayıflığıdır.”

Üst düzey bir politikacı olmak için güçlü bir kişi olmanız mı gerekiyor?

Ainetter:
Siyasi iktidar oyununu kontrol etmeyen hiç kimse kesinlikle federal bakan ya da bakanlık müdürü olamaz. Politika genellikle dirseklerinizi uzatmakla ilgilidir. Entrikalar, yaralanmalar var. Bir şekilde buna dayanabilmelisin. Kitabımda bu konuya değinmek istiyorum ama bol miktarda kara mizahla.

İktidardaki kişilerin sıklıkla kolaylıkla açığa çıkabildiğini söylüyorlar.

Ainetter:
Bu doğru. Örneğin kitabımda bazen önemsiz şeylerin üst düzey politikaya nasıl bulaştığını anlatıyorum. Size küçük bir hikaye anlatacağım: Eski Avusturya Şansölyesi'nin yakın bir çalışanı, gizli ajan gibi davranır ve Başbakanlık'tan gelen beş sabit diski yok ettirmek için Reisswolf şirketini ziyaret eder.

Daha sonra 76 avro 45 sentlik hesabı ödemeden hırsızlık yapıyor. Sahte bir isim bırakıyor ama ne yazık ki doğrudan Başbakanlığa giden doğru telefon numarasını bırakıyor. Bu şekilde sonuçta kimliği belirlenebilir ve ayrıca kimin adına hareket ettiği de belirlenebilir. Politika bazen istemsiz gerçek hicivdir. İktidardaki insanların vicdanı yoktur ve bu da onların en büyük zayıflığıdır.

Kitabının adı “Bakanlık Suçu”. Gerçek hayatta da sorunlar var. Berlin'e bakacak olursak: Şu anda bir trafik ışığı suçu mu yaşıyoruz?

Ainetter:
Benim suç hikayem büyük koalisyonda geçiyor. Bir sonraki yazı trafik ışıklarıyla ilgili olabilir, bol miktarda hiciv malzemesi olabilir.

Yine de sizi cesaretlendiren şeyler varmış gibi görünüyor.

Ainetter:
Evet, neyse ki. Örneğin yüz binlerce insan demokrasi için ve aşırı sağcılığa karşı sokaklara çıkıyor. Kitabımda aşırı sağcıları da ifşa etmeye çalıştım. Hiciv etkili bir araç olabilir.

“Pek çok politikacı güvensizliğin hakim olduğu yapay bir hayat sürüyor”

Aşırı sağcılar kitabınızda tam olarak nasıl yer alıyor?

Ainetter:
Berlin'e aşkla çekilen ve hiçbir şeyden aşırı sağcılar ve Nazilerden daha fazla nefret etmeyen Viyanalı bir komiser hakkındadır. Suç mahalllerinden biri Große Hamburger Straße'de. Müfettiş, Yahudi cemaatinin yaşlılar evinin bulunduğu yerin önünden geçiyor. Nazi döneminde Gizli Devlet Polisi huzurevini işgal etti ve orada bir toplama kampı kurdu.

Binlerce Berlinli Yahudi, Theresienstadt toplama kampına veya Auschwitz toplama kampına gönderilmeyi burada bekliyordu. İlk mağdurlar arasında huzurevi sakinleri de vardı. Kurmaca polisiye romanımda siyasetçilerden, bazı AfD'lilerden veya FPÖ'lülerden, bazı insanların tarihten hiçbir şey öğrenmediğini gösteren birçok gerçek alıntıya da yer verdim.

Güçlü insanlar, başarılı popülistler. Üst düzey politikacıların dünyasını nasıl tanımlarsınız?

Ainetter:
Birçoğu ihtiyat ve güvensizlikle karakterize edilen yapay bir yaşam sürüyor. Tüm çalışanların bakanların programlarına göre çalıştığı bir sistem. İç Çember'deki pek çok kişinin kendilerini son derece ciddiye aldığı bir durum. Kimin bakana en yakın olduğu çoğu zaman bir rekabete dönüşüyor. Temel olarak, bu önemin alınması hiciv için mükemmel bir malzemedir.

Bunların hepsi kulağa oldukça olumsuz geliyor.

Ainetter:
Kitabımda ağlayacaktan çok gülecek çok şey var. Müfettiş André Heidergott, Viyana'nın yerlisidir ve bu nedenle doğal olarak Viyana hakaretlerine maruz kalmaktadır. Politikanın o kadar çok olumlu, büyüleyici yanı var ki, bu zorlu işi üstlenen herkesten mutluyum. Siyasete girme cesaretine hayranım.

Politikada pek çok dürüst, kendini adamış, harika insanla tanıştım; ancak bunların çoğu üst düzey görevlerde bulunmuyor. Gittikçe daha az insanın siyasete karışmaya istekli olmasından endişeleniyorum. Bir politikacı olarak hayat bazen insanlık dışı ve zordur. Bu nedenle birçok seçilmiş yetkili hataları kabul etmekte sorun yaşıyor ve bu durumun değişmesi gerekiyor.

Bu, nüfusa daha fazla yakınlık yaratır mı?

Ainetter:
Bunu söylüyorlar. Üst düzey politikacılarla halk arasındaki mesafenin çok artması tehlikelidir. Artık “iyi alışveriş” gibi boş kelimeleri okuyamıyorum ve artık bir sürü boş buluşma ve selamlaşma gönderisine dayanamıyorum. Bunları her gün hemen hemen tüm bakanlıkların sosyal medya hesaplarında bulabilirsiniz.

Benim için bu boş sözler tam bir yabancılaşmaya giden yoldur. Birçok üst düzey politikacı, konuşmalarını yazanların şu sözlerinin arkasına sığınıyor: patlama, önlem paketi, modernizasyon atağı, altyapının iyileştirilmesi veya “güçlü bir Avrupa için hep birlikte”. İnsanlar bu tür terimleri anlayamıyor.

“Korku o kadar baskın ki çoğu kişi boş konuşuyor”

Peki neden üst düzey politikacılar bu kadar yapmacık konuşuyor?

Ainetter:
Çünkü korkuyorlar. Hata yapma ve saldırıya uğrama korkusu. Maalesef siyasette hata kültürü yoktur. Korku o kadar baskın ki çoğu kişi boş konuşuyor. Bunun değişmesi gerekiyor. Ayrıca sosyal ağlar açısından.

Genç kuşak pek çok bilgiye Tiktok aracılığıyla ulaşıyor. Bazı partiler hâlâ kendilerini orada nasıl tanıtacaklarını anlayamıyorlar. Bir parti liderinin Advent mumunu yaktığı ve TikTok kullanıcılarından ayın dünyaya uzak olduğu kadar uzak olduğu bir Haberyu düşününce ürperiyorum. Birçok politikacının acilen hikaye anlatıcılığını öğrenmesi gerekiyor.

O zaman bana bunu nasıl daha iyi yapabileceğimi söyle.

Ainetter:
Neden belirli politikalar oluşturdukları ve neden onlar için mücadele ettikleri konusunda özgün ve tutkulu insanlara ihtiyacımız var. Geçenlerde bir arkadaşım bana güzel bir cümle söyledi: “Demokrasimiz hakkında daha iyi hikayelere ihtiyacımız var.” Üst düzey siyasette bunu sıklıkla özlüyorum. Siyaset insanları neyin harekete geçirdiğini yansıtmalıdır. İyi okullar, sağlam bir sağlık sistemi, güvenlik.

Ve ilk adım hataları kabul etmek mi olur?

Ainetter:
Bence evet. Siyasette yeni bir hata kültürüne ihtiyacımız var. Birçoğu bunun bir son olduğuna inanıyor, bir hatayı kabul ediyor, ancak bu bir başlangıç olabilir. Ne olmalı? Şahsen ben, “Seni kulaklı eşek asılmalı!” gibi cümlelerle birçok bok fırtınasına katlanmak zorunda kaldım. – ve hayatta kaldı. Muhtemelen artık toplumun belli bir radikal kesimine ulaşamayacağız. Ama neyse ki demokrasinin dostları düşmanlarından çok daha fazla. Daha fazla dürüstlük ve anlaşılır bir dil, bazılarının geri kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Ancak sonuçta somut eylemlerin de takip edilmesi gerekiyor.

Ainetter:
Elbette güzel konuşmalar yeterli değil. İnsanlar, çocuklarının öğretmen sıkıntısı nedeniyle derslerin sürekli iptal edilmediği okullara gitmesini istiyor. Hastanelerde ne kadar çok hemşirenin eksik olduğunu görünce bazen umutsuzluğa kapılıyorum. Somut iyileştirmeler hükümetin eylemlerine olan güvenin yeniden inşasına yardımcı olacaktır. Hayattaki temel şeyler işe yaramalı. İnsanlar memnuniyetsiz olduğunda sağcı popülistler her zaman güçlüdür.

Romanınızın özeti şöyle: “Kayıp bakanlık müdürünü arayan André Heidergott, yetkililerin en karanlık sırlarının saklandığı tozlu masalara ve zehirli dosya dolaplarına bakıyor.”

Ainetter:
Dediğim gibi romandaki her şey kurgudur. Gerçek hayatla paralellikler olsa bile, örneğin edebiyat komiserimin çok üzüldüğü İbiza olayı. Seçmenin güvenini sarsan olaylar ortaya çıktı. Bana göre İbiza skandalı ve sonuçları, araştırmacı gazeteciliğin demokrasimiz açısından ne kadar önemli olduğunun en güzel örneğidir.

Almanya'da 2024 süper seçim yılı için ne istersiniz?

Ainetter:
Aşırı güçlere sahip hiçbir partinin iktidara gelmemesi. Eyalet düzeyinde bile değil. Umarım insanlar nefret peygamberleri tarafından baştan çıkarılmalarına izin vermezler. Algoritma sayesinde sosyal ağlarda koşuşturan herkes hızla çok sayıda takipçi kazanıyor. Çevrimiçi nefret demokrasimiz için bir tehlikedir.