İklim aktivisti gözyaşlarıyla kınadı: “Her şeyi doğru yaptım”

Smug

Active member
İklim grubu Last Generation'ın sözcüsü Carla Hinrichs, Frankfurt bölge mahkemesindeki temyiz sürecinde iki ay ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı.

Baş yargıç Jochen Kirschbaum, yaklaşık yedi saat süren duruşmanın ardından Çarşamba akşamı, “Bir noktada tekrar hapse girip girmeyeceği kendi elinde” dedi. İtirazı reddedildi ve geçen yılki asıl ceza geri getirildi.

Savcı, günlük 10 euro olmak üzere 80 bin lira para cezası talep etti. Karar henüz hukuki açıdan bağlayıcı değil.

Hinrichs Frankfurt'ta kendini bir sokağa mahsur bıraktı

Temyiz süreci, Hinrich'in 2023'teki mahkumiyetiyle ilgiliydi. 26 yaşındaki çocuğun, 2022'de Frankfurt'taki bir caddeyi kapattığı ve protesto sırasında oraya sıkışıp kaldığı söyleniyor. Abluka büyük bir trafik sıkışıklığına neden oldu. Aktivist hakkında kişi başı 30 avro olmak üzere 60 günlük ceza kararı verildi.

Buna itiraz etti. Frankfurt am Main'deki bölge mahkemesi nihayet geçen yılın Mayıs ayında onu şartlı tahliyeyle iki ay hapse mahkûm etti. Kararın ardından genç kadın temyize başvurdu.

Hinrichs: “Doğru olanı yaptığıma inanıyorum”

Hinrichs, Çarşamba günkü duruşmada bazen gözyaşları içinde, iklim konusunda bilinçli büyüdüğünü anlattı. 2022'deki ablukaya atıfta bulunarak, “Doğru şeyi yaptığıma inanıyorum” dedi.

Kirschbaum, sanığa sosyal medyadaki duyurular ve daha fazla abluka nedeniyle kendini kandırmış olabileceğini söyledi.

“Genç bir insan olarak mahkemeyi terk edip öfkelenmek ve spontane yazılar yazmak başka bir şeydir.” Mahkûmiyetten birkaç gün sonra medyada tanıtım yapıp yeni protestoları duyurmak ve kararları görmezden gelmek farklı bir niteliktir.

Hinrich daha fazla tıkanmayı “dikkate almak” istiyor

Hinrichs, sabıka kaydını riske atmak yerine muhtemelen bugün asıl para cezasını kabul edeceğini belirtti. Son nesillerin daha fazla abluka eylemini dikkate alacaktı.

Çarşamba günkü duruşma öncesinde Hinrichs ayrıca X'te (eski Twitter) şunları paylaştı: “Frankfurt yolunda. Yarın bölge mahkemesinin önünde olacağım. 2023, hava durumu kayıtlarının başlamasından bu yana en sıcak yıl oldu. 2024, daha fazla ısınmayı barışçıl bir şekilde protesto edenlerin yargılanmasıyla başlıyor.”