İç Yağlı Köfte

Sarr

Active member
İç Yağlı Köfte Tanımı İçin Materyaller

Köfte hamuru;

• 1 kg yağsız kıyma
  • 1 adet yumurta
  • 1 su bardağı irmik
  • 2.5 yemek kaşığı tuz
  • 9 su bardağı ince köftelik bulgur
  • 1 lt yakın su
İç dolgu yağı;

• 500 gram iç yağ
  • 2 tutam maydanoz
  • 1 tane kuru soğan
  • 2 tatlı kaşığı reyhan
  • 1 tatlı kaşığı pulbiber
  • 1 silme tatlı kaşığı karabiber
  • 1 silme yemek kaşığı tuz
Haşlamak için;

• 3 lt su
İç Yağlı Köfte Tanımı Yapılışı

Not EkleTanımı Yazdır

Bu gereç ölçüleri en az 16 kişiliktir sizler materyalleri kendi aile sayınıza bakılırsa azaltabilirsiniz.

1. Öncelikle iç yağımızı hazırlıyoruz ,mutfak robotuna iç yağı küçük kesimlere bölüp atıyoruz.
  2. İçine kuru soğan, maydanoz, tuz ,reyhan, pulbiber, karabiber, atıp robotta çekiyoruz .
  3. Küçücük olana kadar çekelim.
  4. çabucak sonrasında derin kaba alıp biraz yoğuruyoruz ve elimize avuç içi büyüklüğünde alıp sıkabildiğimiz kadar sıkıyoruz.
  5. Yağın suyunu düzgünce çıkartıyoruz, hepsini sıktıktan daha sonra suyu bitince köfte içine sığacak büyüklükte kesimlere ayırıp sıkıyoruz iç yapımız hazır.
  6. Köfte hamuru için, yağsız kıyma tuz bulguru homojen olacak biçimde güzelce karıştırıyoruz .
  7. Üzerine irmik serpiştiriyoruz .
  8. ondan sonrasında bir tane yumurta kırıp yoğuruyoruz ortada gereksinim halinde su ek ede ede yoğuruyoruz.Bu 30 dk kadar sürüyor kıymetli olan bu, hamurun dağılmaması için güzel yoğurulması gerekir.
  9. Hazır olan köfte hamuru cevizden bi tık büyük olacak biçimde modüller alınır işaret parmağı ıslatılır köfte üretimi boyunca bi kase su daima muhtaçlığa bakılırsa bulundurulur .
  10. köfte kesimi evvel yuvarlanır ve yuvarlak köftenin ortasına işaret parmağı konularak açılır.
  11. içine önce hazırladığımız iç yağ temalır ve epeyce bastırmadan yavaşça ağız kısmı kapatılır.
  12. Başkaları de bu türlü yapılır.
  13. Derin tencereye su temalır üzerine 1 silme yemek kaşığı tuz ek edilir.
  14. Kaynayınca köfteler epeyce olmayacak biçimde aldığı kadar atılır haşlanmaya ortada karıştırılır.
  15. 5 dk haşlanır bi tane alınıp denetim edilir şayet yağı erimişse yemeye hazır demektir.
  16. Denetim ediniz iç yağı erimişse çabucak alınır ,sıcak sıcak tüketilir yağı donmadan.
Deneyenlere şimdiden afiyet olsun epeyce zahmetli bir köftedir fotoğraflarınızı hoş yorumlarınızı tekliflerinizi bekliyorum.