Hem hakem hem kabin memuru

Sarr

Active member
THY’de 6 yıldır kabin memuru olarak nazaranv yapan 34 yaşındaki Davet Kaya, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Seyahat İşletmeciliği mezunu. Kabin memurluğunın yanı sıra futbol hakemliği de yapan Kaya, İspanyolca ve İngilizce biliyor. Kaya için havacılık ve futbol hakemliği iki büyük tutku. İki mesleği bir ortada yürütmenin zorluklarını yaşasa da hiç birinden vazgeçemiyor. Davet Kaya’nın üniversitede başladığı ve İspanya’ya kadar uzanan hakemlik mesleğine şu an İstanbul Bölgesel hakemi olarak devam ediyor.

İSPANYA’DA 2 YIL HAKEMLİK PERFORMANSIYLA GÖZ DOLDURDU

Futbol hakemliğine 2009’da üniversite öğrenciyken başlayan Kaya, Hatay’da Bölgesel Amatör Lig’de bir süre düdük çaldı. Akabinde 2013’de Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında İspanya’nın yolunu tuttu. A Coruna kentinde eğitimini sürdüren Davet Kaya, burada da hakemlik yapmak için teşebbüslerde bulundu. Lakin İspanyolcasının yetersiz olduğu sebebi öne sürülerek başvurusu reddedilen genç hakem, gittiği kurslar yardımıyla 3 ayda İspanyolcayı öğrendi. İspanya’daki hakem komitesine tekrar giden Davet Kaya, hakemliğe kabul edilmesinin akabinde Galicia bölgesi hakemlerinden biri olarak yeşil alanlarda maç yönetmeye başladı. Buradaki performansı ile dikkatleri üzerine çeken Kaya, bölgenin en kritik maçlarını yönetti. Genç hakem, 2 yıl kaldığı Galicia bölgesinde 60’ı amatör 5’i profesyonel olmak üzere 65 maçta düdük çaldı.

YEŞİL ALANLARDAN GÖKYÜZÜNE BİR SERÜVEN

2015’de Türkiye’ye geri dönüş yapan Davet Kaya, başvurusu üzerine tıpkı yıl THY’de kabin memuru olarak nazaranve başladı. Tıpkı tarihlerde hakemlik yapmak için bu kere TFF’ye de başvuran Kaya’nın gökyüzü ve yeşil alanlardaki tutkusu birebir anda gerçekleşmiş oldu. Kaya, her iki meslekteki muvaffakiyetini Demirören Haber Ajansı’na (DHA) anlattı. “Futbolcu olamayınca üniversitedeyken hakem olmaya karar verdim” diyen Davet Kaya, 12 yıldır bu ülküsünden hiç vazgeçmedi. Kaya, “2009 yılından bu yana Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) aktif futbol hakemiyim. 2013-2015 yılları içinde İspanya’nın Galiçya bölgesinde birinci Türk hakem olarak gururla bakılırsav yaptım. Çocukluğumdan beri futbolun arasındaydim” dedi. Erasmus programı için İspanya’nın A Coruna kentine giderken bavuluna hakem üniformasını, düdüğünü ve kartlarını da koyduğunu aktaran Kaya, İspanya’da hakemlik serüvenini ise şöyle anlattı: “İspanya’ya gittikten daha sonra 3 ay ortasında oradaki hakem komitesinin ofisini buldum. Onlarla yaptığım toplantıda İspanyolca öğrenirsem maç yönetebileceğimi söylemiş olduler. Bunun üzerine ben de günde 3 farklı kursa giderek, elimden gelen bütün çabayı gösterdim. İspanyolcam orta düzeye gelmişti. sonrasındasında tekrar gittiğimde (İspanya hakem komitesi) onlarla İspanyolca konuştum. Benimle ilgili gerekli süreçleri yaptılar. Formamı alıp hafta sonu maç yönetmeye başlayabileceğimi söylemiş olduler. İspanya’nın Galiçya bölgesinde bulunan A Caruna şehrindeydim. birinci vakit içinderda amatörde maç yönetmeye başladım. Benim performansımı gördükçe gözlemcilerin notlarıyla epeyce hoş maçlar aldım. Hatta mahallî haberlerde adımdan bahsedildi. Onore oldum.”

UÇUŞLARA VE MAÇLARA ÖZEL PLANLAMA

Uçuş planlaması ile yöneteceği maç takvimini öncesinden planlayan Kaya, işlerini aksatmamak için vakit zaman zorluklara göğüs geriyor. Yatılı uçuşlarda gittiği kentlerde hakemlik idmanlarını aksatmayan Kaya, kabin memurluğu ve hakemlik eğitimlerini de hiç kaçırmadığını belirterek, “Hem THY’nin hem hakem topluluğunun tertipleri hayli düzgün. örneğin THY’de bir daha sonraki ay için uçuş olmayan bir gün talep edebiliyoruz. Hakemlikte de boş günlerimiz için maç talep edebiliyoruz. Boş günleri denkleştirip federasyondan maç talep ediyorum. Açıkçası vakti uygun değerlendirmeye çalışıyorum. THY ile yatıya bakılırsave gidiyorsam yanımda kesinlikle spor malzemelerimi de gdolayıyorum. Kaldığımız yerin imkanları dahilinde egzersizlerimi yapıyorum. Antrenmanlarımı ve eğitimlerimi ihmal etmiyorum. Aşkla tutkuyla yapınca ikisi de kolay oluyor. Sıkıntı bir maçta hakemlik yapmak ile uzun bir uçuşta kabin memurluğu yapmanın kimi zorlukları oluyor. Bir kezinde Bangkok’tan gelmiştim. Sabah 06.00’da İstanbul’a inmiştik. Birebir gün 13.30’da deplasman maçı için Edirne’ye gitmem gerekiyordu. THY üniformamı çıkardım, hakemlik üniformamı giydim. Tıraşımı oldum. Hakemlik çantam aslına bakarsanız hazırdı” tabirlerini kullandı.

“SAHADA GÜLERYÜZLE MAÇ YÖNETMEYE ÇALIŞIYORUM”

Davet Kaya, “Türk Hava Yolları, ülkemizin dünyadaki en büyük marka kıymetlerinden. Bizlere THY’de epey fazla eğitim veriliyor. Aldığım bu eğitimleri saha ortasında de uygulayabiliyorum. Futbolcularla olan diyaloglarımda bunları epeyce fazla kullanıyorum. Bir maçı yönetmek zordur. Alandaki 22 futbolcuya, teknik heyetlere, tribünlere ‘iyi bir maç yönetti’ demek kolay olmuyor. Bu manada şahsi gelişim açısından kattıkları şeyler, beni epeyce destekliyor. Bizler THY’de konuklarımızı güler yüzlü karşıladığımız için alanda da güler yüzle maç yönetmeye çalışıyorum. kimi vakit maçlarda temponun arttığı, oyunun çetin olduğu anlarda ise tansiyona bakılırsa değişebiliyoruz” diye konuştu.

Davet Kaya, son olarak U19 Ligi’nin 15’inci hafta maçında Fenerbahçe ile Atakaş Hatayspor içinde oynanan karşılaşmada düdük çaldı.