Heisman Kupasını Caleb Williams kazandı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Teknik direktör Lincoln Riley geçen sezonun ardından Oklahoma Üniversitesi’nden ayrıldığında ve yıldız oyun kurucusu Caleb Williams’ın ardından Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne yapılan bir tekne dolusu başka transferle birlikte, USC’nin üniversitenin üst kademe Futboluna geri döneceği beklentisi vardı.

Beklentiler karşılandı – ve sonra bazıları. USC, geçen sezondan yedi fazla, 2017’den bu yana en yüksek toplamı olan 11 maç kazandı. Pac-12 şampiyonluk kaybı olmasaydı, USC ilk kez kolej futbolu play-off’larında yer alacak ve bunu yapma şansına sahip olacaktı. 2004’ten beri ilk kazanan ulusal unvanlar.

Ulusal şampiyonluk bu sezon Truva atlarından kurtulacak, ancak Cumartesi gecesi New York’ta Heisman Kupasını kazanan Williams, USC’ye bir teselli ödülü veriyor. Williams, diğer oyun kurucu finalistlerinin çok önünde 544 birincilik oyu aldı: Texas Christian’dan Max Duggan (188), Ohio State’den CJ Stroud (37) ve Georgia’dan Stetson Bennett (36).

Williams, “Şimdi baktım, bunun ve bu kardeşliğin bir parçası olmak bir lütuf,” dedi. “Hayal ettiğim her şey bu.”

Williams konuşmasına başlarken, diğer üç oyuncunun onda olmayan bir şeye sahip olduğuna dikkat çekti: kolej futbolu play-off’larında yer almak.

“Sanırım hepsini kazanamazsınız,” dedi Williams, kalabalık kahkahalar içindeyken ve Bennett onaylayarak başını salladı. Williams, USC’nin sekiz hücum görevlisini törene davet etti ve kalabalık onları alkışlarken onlardan ayakta durmalarını istedi. Annesine “hayatımın en önemli kadını” diyerek ailesine ve babasına “ben de kendiminkini yapabilmek için senin hayatında fedakarlıklar” yaptığı için teşekkür etti.

Williams, “Fark edilmeyebilir ve takdir edilmeyebilir, ancak benim için dünyaları kastediyorsun,” dedi. “Bu işte beraberiz ve başka türlü olmasını istemem.”

williams, oyun öncesi kıyafetleriyle kutlanan ve boyalı tırnaklar, Gucci ve Adidas tarafından tasarlanan özel kahverengi bir takım elbisenin yanı sıra “makosen ayakkabı gibi görünen çizmeler” ve şeffaf oje giydi.

Williams tüm sezon boyunca harikaydı, savunmaları kolları ve bacaklarıyla yendi ve 4.075 pas yarda ve toplam 47 golle bitirdi. Onun değeri, topallamasına neden olan bir bacak yaralanmasına maruz kaldığı USC Pac-12 şampiyonasının Utah’a yenilmesinden daha net olmamıştı. Williams oyunda kalmayı başarsa da, USC’nin hücumu, sakatlandığı için onunla hiçbir şey toplayamadı.

Williams, ikinci sezonunu kolej futbolunun en seçkin oyuncusu olarak bitirmesine rağmen, favori olarak başlamadı. West Coast takımları için gece geç saatlerde başlayan TV şovları, geçmişte cansız geçen bir Pac-12 konferansıyla birleştiğinde, Williams’ın adını erken sezon Heisman favori listelerinden uzak tutmuş olabilir.

Ancak, o zamanlar 18. sırada yer alan rakibi UCLA’ya karşı oynadığı ve Williams’ın takımını toplam 503 yarda (470 pas, 33 acele) koştuğu ve kazanmak için üç gol attığı bir maçın ardından, Heisman’ı güvence altına almış gibi görünüyordu. (Oyun ayrıca Doğu Saati ile 20:00’de başladı.)

Eski USC oyun kurucusu ve 2002 Heisman galibi Carson Palmer, “Ülkenin geri kalanının bunu anlaması bütün bir sezonu aldı,” dedi.

Başka bir finalist Heisman Kupasını kazanırken Stroud’un gülümseyip alkışladığı ikinci yıldı. Geçen yıl Stroud finalistti, ancak Alabama’dan Bryce Young ödülü eve götürdüğünde son oylama turunda sonuncu oldu. Young bu yıl finalist değildi ve Stroud, özellikle Michigan State’e karşı 361 yarda attığı ve altı gol attığı bir maçtan sonra, sezonun çoğunu kazanmanın favorisiydi. Ancak Stroud, Michigan’a 45-23 mağlup olmak da dahil olmak üzere sezonun son aşamalarında mücadele etti.

Bu, Stroud’un Heisman’daki son şansı olabilirdi. Bu sezondan sonra NFL taslağı için uygun olacak ve ilk turda seçilmesi bekleniyor.

Finalistler arasında Duggan, sezon öncesinde en az muhtemel görünüyordu. Üç yıllık bir başlangıçtı, ancak kırmızı gömlekli yeni gelen Chandler Morris lehine yedeklendi ve ardından ilk hafta Morris’in sakatlanmasının ardından başlangıç dizilişine geri itildi. Duggan, Texas Christian’ı 12-1’lik bir rekora ve kolej futbolu play-off rıhtımına götürdü ve sayıları yıldız gibiydi – 3.321 pas yarda, toplam 36 gol – yine de Williams’ın bir adım gerisinde.

Bennett, 1982’de Herschel Walker’dan bu yana Georgia’nın ilk kazananı olmak istiyordu. Eski bir walk-on olan Bennett, konferans şampiyonluğu için oyununu kazanan tek finalistti, ancak diğer finalistlerin gösterişli istatistiklerine sahip değildi.

Williams, teknik olarak USC’nin sekizinci Heisman galibi, ancak NCAA, Reggie Bush’un ve ailesinin üniversitedeyken iki California ajanından yüz binlerce dolarlık hediye kabul ettiğini fark ettikten sonra 2005’te kazandığını temizledi. Bush, ödülü 2010 yılında iade etti ve başlangıçta USC ile kalıcı olarak ilişki kurması yasaklandı, ancak yasak 2017’de 10 yıla indirildi.

Williams, hafta başında Bush ile vakit geçirdiğini ve Bush’un ona gecenin nasıl olacağı konusunda tavsiyelerde bulunduğunu söyledi. Cumartesi sabahı Williams, eski Heisman kazananları Palmer ve Mike Garrett ile kahvaltı yaptı.

Williams, “Benim için en çılgınca şey, konuştuğum Heisman kazananlarının hepsinin geçmişte formalarını emekliye ayırması” dedi. “Ve şimdi USC’den ayrıldığıma göre, muhtemelen benim için en havalı şey formamın emekli olması.”

William’ın yıldız sezonu, Bush ve Matt Leinart’ın USC’yi 2003 ve 2004’te arka arkaya ulusal şampiyonalara götürmesinden bu yana şampiyonluk kazanmamış bir futbol programına şampiyonluk özlemlerini getirdi. (2004 zaferi daha sonra Bush’un yaptırımlarının ardından boşa çıktı.)

Palmer, “İzlemesi zordu, izlemesi zordu,” dedi. “USC’nin yenilmediği birkaç takım tarafından yenilmek.”

Palmer şunları ekledi: “Bu yıl televizyonu açıp onun oyununu izlemek için Cumartesi sabahını bekleyemedim. USC maçını izlemenin heyecanını ve beklentisini değiştirdiğine şüphe yok.”

Heisman törenini izleyerek büyüdüğünü söyleyen Williams, en unutulmazlarının Lamar Jackson, Robert Griffin III ve Joe Burrow’un zaferleri olduğunu kaydetti. Williams, Griffin III ve diğer Heisman kazananlarının yer aldığı konuşmasında, Williams’ın Oklahoma ve şimdi de California’ya gitmek üzere memleketi Washington DC’den ayrıldığı koçu Riley’ye teşekkür etti.

Williams, “Birbirimizle iki farklı durumda ama aynı hayalle sözleşme imzaladık,” dedi ve ekledi, “Ancak Norman, Oklahoma’dan Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne ani bir geçiş yapmamıza rağmen hayallerimiz değişmedi. Ya hayallerini değiştir derler ya da alışkanlıklarını ve ben kesinlikle hayallerimi değiştirmezdim; Seninkini değiştirmediğine de sevindim. İkimiz de işin henüz bitmediğini bilmemize rağmen.”