Hazret-i Polat Alemdar

Vitra

New member
Hazret-i Polat Alemdar ‘Kurtlar Vadisi’ isimli televizyon dizisinde ‘Polat Alemdar’ karakterini canlandıran ünlü oyuncu Necati Şaşmaz, geçen 17 Mayıs’ta iki çocuğunun annesi olan Nagehan Kaşıkçı ile boşandı.

Doğrusu, iki yıldır aslına bakarsan başkaydılar.

Lakin bu ayrılığın bir karı-koca uyuşmazlığından fazlaca farklı ve olağandışı niçinleri vardı.

Çiftin ortasına ne bir öbür bayan…

Ne de şiddet girmişti.

Şaşmaz’ın müridi olduğu tarikat ve mehdilik tezi, bu yuvayı çatırdattı.

Sekiz yaşındaki çocuğa ‘Ağabey’ diyorlar

Şaşmaz’ın babası Abdulkadir, Elazığ Harput merkezli bir Kadiri tekkesinin piri.

Oğul Şaşmaz da bu tekkenin müridi.

Kaşıkçı’nın argümanına nazaran…

Şaşmaz, sekiz yaşındaki oğlu A.N.’yi zikre gdolayıyor.

A.N., tarikatın gelecekteki başkanı olarak görülüyor. Yaşlı müritler A.N.’ye “Ağabey” diye sesleniyor ve çocuğun elini öpüyor.

bu biçimdesi bir zikrin imajı, İstanbul 2. Aile Mahkemesi’nde görülen boşanma davası evrakına girdi. Kaşıkçı’nın çektiği görüntüde, ortalarında Necati Şaşmaz’ın da olduğu müritler zikir çekerken görülüyor. Zikri yöneten dede Şaşmaz ve küçük A.N. halkanın orta yerinde duruyor.

Kendisini mehdi görüyor

Kaşıkçı’nın öbür tezine nazaran Şaşmaz, kendisini ‘mehdi’ ve ‘seçilmiş kişi’ görüyor.

Mahkeme evrakına sunulan ve bugün birinci kere gün yüzüne çıkan ses kaydında Şaşmaz, babasının kuzeni olan İrfan T.’ye “Seçilmiş kişiyim” diyor.

Peygamberler ve ermişlerce aktarılan mistik bir ruha sahip olduğunu…

Arkadaşının gördüğü duşta, Hazreti Muhammed’in suretinde göründüğünü…

Dünya için değerli icatlar yaptığını anlatıyor.

İrfan T., “Psikologa görün” tavsiyesinde bulunuyor.

Şaşmaz “Ben maalesef seçildim” diyor.

her neyse ki mehdiliğini ilan etmedi.

Yoksa…

Bir gözüaçık pirin “Mehdi gelecek, epey değerlenecek” diyerek yüksek fiyattan arsa kakalayabildiği Türkiye’de, Hazret-i Polat Alemdar’ın kapısında, yanmaz kefen izdihamı, nal-ı şerif kuyrukları olurdu.

‘Ben seçilmişim İrfan abi!’

Necati Şaşmaz:
Tahminen de binsenelerdır peygamberden bu yana insanlardaki gönül bağı ile ruhsal bir şey yapıldı. Bulut üzere dedim ya, ruh modülü… Ondan bir modül aktarılarak bugünlere geldi. Bu ermiş beşerler ya da tasavvuf ocakları Budistlerde var, Yahudilerde de. Sufizm ya da gizemcilik bütün dinlerde var. Bunlar bize getirdiler tahminen. Bütün dinlerdeki tarikat ehilleri o ruhu getirdiler. O yüzden seçilmiş olmuş oluyorum ki İrfan abi. Onu alabilecek olan birisiyim ben. Anlatabildim mi? O gelen ruhu da alabilecek, o bilgiyi verebilecek… Ben bana verilenle onu birleştirip bir formül çözülmesi üzere olmuş olacak. Babamla konuşmam lazım.

İrfan T: Konuşacağın tek hakikat insan orada.

Şaşmaz: bu biçimde şeyleri hanıma anlattığım günün sabahı Yetenekli aradı. “Hayırdır gardaş?” “Enteresan bir düş gördüm. Söylemek istedim” dedi. “Sen bu biçimde yüksekte, devasa yüksekliktete bir yerdesin, miraç üzere bir yerdesin. Lakin bir sen oluyorsun, bir peygamber efendimiz oluyor” dedi.

Hazreti Muhammed’in yüzü oluyorum, bir ben oluyorum. Bir o oluyorum, bir o oluyorum. Ben olduğum vakit asker kıyafeti giymişim, havacı, asker kıyafeti, yüzbaşı. “Hayırdır?” dedim. “Ben hiç düş görmem. Görsem de hatırlamam. Peygamber efendimizi gördüm ve latifeli makalı her şeyde sendin” dedi.

İrfan T: Herkes bir şey düşünüyor. Bahadır olup söylemesine gerek var mı? Yok. Ben düşündüğüm şeyi örneğin anama anlatmam. aslına bakarsan yararı da olmaz. Ancak babaya sorman epeyce farklı bir şey.

Şaşmaz: Gerekirse (Hazreti) İsmail üzere teslim olurum. “Al bıçağı” derim. Ben buna inanıyorum. Ya “Sen deccalsin lan” de, kes boğazımı. Ya da de ki: “Bunun kanıtını göster.” Bunu yapacağım. Bu yola çıkım zira.

İrfan T: Bu yola itildin mi?

Şaşmaz: Sahiden o denli, itildim. Ben maalesef seçildim.

İrfan T: Ruhsal bir şey var ise ne olacak? O denli zannediyorsan ancak o denli değilse ne olacak? Bir psikologa görün.

Şaşmaz:İcatlar yapıyorum. Bu icatlar dünya için değerli icatlar. Dünya için kıymetli icatlar değil mi?

Mansimov’a sordum: Bu güzellikleri Ağar’a niye yaptın?

Azerbaycanlı işadamı Mübariz Mansimov‘un geçen hafta halktv.com.tr’de yayınlanan açıklamaları büyük ses getirdi.

Mansimov, eski İçişleri Bakanı Ağar’a Ulus’ta villa tahsis ettiğini ve kira almadığını, o tutuklandığında cezaevinin tadilatını üstlenip helikopter pisti yaptırdığını anlattı. Ağar’ın isteği üzerine özel uçağı ile Pensilvanya’ya giderek, Fetullah Gülen’i ziyaret ettiklerini belirten Mansimov, AK Parti Elazığ Milletvekili olan Tolga Ağar’ı Yalıkavak Marina’nın idare şurası başkanlığına atadığını kaydetti.

Gazeteci Fatih Altaylı köşesinde, Cüneyt Özdemir ise Youtube kanalında, söyleşiden kelam ederken, “Ağar’a niye bu güzellikleri yaptın?” sorusunun Mansimov’a yöneltilmediğini tabir etti.

Aslında söyleşide, bu soruyu dolaylı biçimde yöneltmişim.

Mansimov da “Ağar’ı her vakit milliyetçi bildim, devlet adamı bildim” demişti.

Lakin eleştiriyi dikkate alıp Mansimov’u aradım.

Soruyu direkt sordum.

Ağar’a niçin düzgünlük yaptınız? Niçin yedi yıl kira almadan oturmasını sağladınız, helikopter pisti yaptınız, oğlunu marinaya atadınız?

İsmail beyefendi, kesinlikle bir yakın dostunuz var, yok mu? Onun için bir şey yapınca para alıyor musunuz?

Yalnızca dostunuz olduğu için mi yaptınız?

Mehmet beyefendisi ağabey bildim. Zira daima Turancılık hakkında konuştu bana. Milliyetçi olduğu için hoşuma gitti. Arkadaş olduk. Haksız yere içeri koyuyorlar üzere göründü. esasen tanıştığımda çabucak “Gel, konut vereyim” demedim ki. Altı-yedi sene daha sonra verdim. Şöyle diyeyim: 2004’ten daha sonra tek bir yurtdışı seyahatine Ağar’sız gitmedim. Bir gün farklı kalmadık. Neredeyse sabah onunla ofise gidiyordum. O da geliyordu. Ofisin haricinde villa verdim ona. Kendi ofisimde oda verdim. Diyorlar ki, hayrına mı… Ağar, o yıllarde ne güzellik yapabilirdi? Hiç kimse görüşmek istemiyor, herkes kaçıyor. Kimler “Bu adamın yanında ne işi var, uzak tut” diyordu.

Ağar’ın poliste, yargıda ve devletteki tartısını…

Ağar’ın AK Parti devrinde oğlu vekil olmadan evvel ne yükü vardı? Cezaevindeyken, devlet müdafaalarını almaya kalktı. İçişleri Bakanı Muammer Güler’den rica ettim, almayın diye. Ağar’ın ne yardımı bana dokunabilir? Tam aksine Emniyet’e yardım ettim.

Ne üzere?

Araç lazım oldu, verdik. Bina lazım oldu, yaptık. En azından üç tane yaptırdım. Tadilat ettirdiğim bir sürü karakol var.

Deniyor ki Mansimov’a müdafaa hizmeti sağladı.

Tam bilakis Ağar’ı PKK sevmez, öbürü sevmez… Ağar, benim yanımda bir tehlikeydi. Ben onu korudum.

Siyasi siyasi bağlar kurdu mu?

Ağar, Tayyip beyefendisi bendilk evvel tanıyor lakin benden yakın olduğunu düşünmüyorum. Çokça bakanın “Geliyorsan Ağar’ı getirme” söylemiş olduğini hatırlıyorum. Allahınız severseniz, kardeş söylemiş olduğiniz adamdan para alınır mı? Ağar’la tanıştığımda cumhurbaşkanını, başbakanı, bakanları, bürokrasiyi tanıyordum. Ağar’dan daha düzgün arkadaşlık bağım olduğunu düşünüyorum. Devlette benden kuvvetli olduğunu sanmıyorum.