Hakan Çalhanoğlu: “Üçlü savunma sisteminden hayli memnunum”

Sarr

Active member
A Mili Futbol Kadrosu, hazırlık maçında İtalya ile karşılaşacağı maçın hazırlıklarına Kayacık Tesisleri’nde başladı. Ulusal ekibi idman öncesi tesislerde Konyaspor Teknik Yöneticisi İlhan Palut karşıladı. Uğurcan Çakır ile Cengiz Ünder’in önlem hedefli yer almadığı idmanda Hakan Çalhanoğlu ve Umut Bozok gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dünya Kupası’na gitmek istediklerini ancak başaramadıklarını söyleyen Hakan Çalhanoğlu, “Deplasmanda Portekiz üzere bir kadroyla oynadık. Maça istediğimiz üzere başlayamadık. Fakat ikinci yarı gösterdiğimiz performans bir tepkiydi. Hoş oynadık, uygun girdik oyuna. Bahtlar bulduk fakat değerlendiremedik. Artık bugünden itibaren 2024’e odaklanacağız. Natürel gelişmemiz için fazlaca şeyler yapmamız gerekiyor, fazlaca çalışmamız gerekiyor. Sizin de gördüğünüz üzere 3’lü savunma oynadık birinci kere. Ben açıkçası bu sistemden çok mutluyum. Genelde artık herkes 3’lü defans oynuyor. niye biz de oynamayalım? Bu sisteme bizim de gereğince oyuncumuz var. İnşallah bugünden itibaren yeni maçlara odaklanacağız” halinde konuştu.

“Burak abinin ıstırabını kimse anlayamaz”

Burak Yılmaz ile yıllardır ulusal grup formasını paylaştığını hatırlatan Çalhanoğlu, “2013’ten beri buradayım ben. Burak abiyi epey severim. Onun kederini kimse anlayamaz. Maçtan daha sonra fazlaca üzgündü. O sorumluluğu aldı. Hiç kolay bir sorumluluk değil. Golü atsa natürel ki uygun olurdu ancak olmadı. Bu, hepimiz için de geçerli olabilirdi. Ben de tahminen kaçırabilirdim. Burak abi birinci kere kaçırdı. Hiç kimsenin beklemediği bir şeydi. Sıhhat olsun. yıllardır bu forma için ter atıyor. Bize her vakit sahip çıktı. Bizi sevdi, saydı, gelmemek hiç bir vakit bir kusur bulmadı. Daima yanımızda kalmak istedi. Burak ağabeye epeyce teşekkür ediyoruz. Natürel ki bizden ayrıldığı için fazlaca üzgünüz gerçekten” sözlerini kullandı.

“İtalya’yı yenmek istiyoruz”

Maksatlarının finalde İtalya ile karşılaşmak olduğunu belirten Çalhanoğlu, “Maalesef olmadı. Benim grup arkadaşlarım aradı, onlar da hayli üzgün. Onlar için daha da güç olduğunu düşünüyorum. Zira onlar Makedonya’ya karşı oynadı. Tipi geçemediler. bir daha Dünya Kupası’na gidemediler. Biz artık bugünden itibaren başlayacağız. İtalya’yı yenmek istiyoruz. Konya havası bize her vakit âlâ gelmişti. Burada epeyce anılarımız var. Fransa, Hollanda, İzlanda’ya karşı oynadık ve daima kazandık. Atmosfer Konya’da daima hoş oldu. Göstermiş olduğumuz yeni sistemle çalışmalara devam edeceğiz ve İtalya’ya karşı kazanmak istiyoruz natürel ki” biçiminde konuştu.

BURAK VE CENGİZ REAKSİYON GÖSTERDİPortekiz maçı öncesi A Ulusal Grup’ta kriz patlak verdiHaberi Görüntüle

Umut Bozok: “Takım ortasındaki atmosfer epeyce iyi”

2024 Avrupa Şampiyonası’na katılmak istediklerini söz eden Umut Bozok da, “Portekiz’in kaliteli oyuncuları var. Birinci 15 dakika bizim için biraz zordu. daha sonra kendimize geldik. İkinci yarı eksiksiz oynadık. Maalesef olmadı, sıhhat olsun. İnşallah Avrupa Şampiyonası’na katılabiliriz. Ekip ortasındaki atmosfer fazlaca yeterli. Çok yetenekli, kaliteli, genç oyuncularımız var. Çalışmaya devam ediyoruz. Amaçlarımız olağan ki muhakkak. Avrupa Şampiyonası’na gitmek istiyoruz. Ondan dolayı epeyce çalışmalıyız” değerlendirmesini yaptı.

“Burak abi üzere hayli gol atmak isteriz”

Bozok, Burak Yılmaz’ın ulusal ekibi bırakmasıyla ilgili gelen soruya ise, “Öncelikle epeyce üzüldük. Ben Burak abiyi televizyondan izliyordum. Çok büyük bir forvet, örnek bizim için. Lakin artık nokta koydu. Artık Enes, ben varım, fazlaca forvetimiz var. Doğal ki Burak abi üzere epey gol atmak isteriz. Maçtan daha sonra epey üzüldük ayrıldığına. Artık darısı başımıza. Bizler de onun üzere inşallah atacağımız gollerle ulusal kadromuza katkı sunarız” diye konuştu.