Günlük haber spikeri Constantin Schreiber artık İslam hakkında yorum yapmak istemiyor

Smug

Active member
Günlük haber spikeri ve İslam uzmanı Constantin Schreiber artık gelecekte İslam hakkında kamuoyuna konuşmak istemiyor. Schreiber bunu haftalık “Die Zeit” gazetesine verdiği röportajda söyledi.

Schreiber, “Artık İslam’la uzaktan yakından ilgisi olan hiçbir şey hakkında yorum yapmayacağım” dedi. “Kitap okumayacağım [über den Islam] Yaz, talk show isteklerini geri çeviriyorum, artık yapmıyorum.”

Radikaller Schreiber’e defalarca saldırdı

Schreiber’in açıklamaları, “Die Zeit” gazetesinin haberine göre 29 Ağustos 2023’te Jena Üniversitesi’nde meydana gelen bir olayın ardından geldi. Orada Schreiber’in İslam’ı da tartıştığı bir performans sırasında sol görüşlü bir aktivist sahneye koştu ve Schreiber’in yüzüne pasta attı.

Ancak Schreiber’i radikalin “çocukça davranışından” çok daha fazla yaralayan şey, olaydan sonra tek bir öğretim üyesinin veya tek bir gazeteci meslektaşının bile onun yanında yer almamasıydı.

Aksine Schreiber, üniversitenin planlanan protestolardan kendisinin ortaya çıkmasından günler önce haberdar olduğunu öğrendi. Kabul edilemez düzeyde dikkat var [unter Journalisten und in der Gesellschaft]Schreiber, “konu kutuplaştırıcı tartışmalara gelince” diyor.

Schreiber artık evinde güvende hissetmiyordu

“Die Zeit”in haberine göre pasta saldırısı bununla da bitmedi. Schreiber yakın zamanda bir radikal tarafından ön kapısına kadar takip edildi ve orada tehdit edildi. Bu ve benzeri olaylar nedeniyle Schreiber artık kendini güvende hissetmiyor.

Schreiber, “Sadece şunu söyledim: Hayır, bunu istemiyorum” diyor. İfade ve tartışma özgürlüğüne duyduğu sevgi nedeniyle gazeteci oldu ancak günümüz toplumunda tartışmalar “o kadar zehirli ki”[…]daha sonra gerçek hayata yayılıyorlar.”[)dasssiedannauchinswirklicheLebenschwappen“[…)dasssiedannauchinswirklicheLebenschwappen“