Güneş gücüne talep 10’a katlandı

Smug

Active member
Sanayi tesislerinin son senelerda güneş gücüne talepleri artış gösterdi. Sanayi tesislerinin güneş gücü santralı (GES) talebi son yılda 10 kattan fazla arttı.

Hürriyet gazetesinden Sevinç Karanfil’in haberine bakılırsa; Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı datalarına bakılırsa, Türkiye’nin güneş gücünde heyeti gücü 2014’te 40 megavatken, Mart 2022 itibariyle 8 bin 29 megavata yükseldi. Şurası gücün 7 bin 45 megavatı lisanssız GES oldu. 12 Mayıs 2019’da tarihindeki Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği ile yenilenebilir güç kaynaklarına dayalı olarak lisanssız üretim faaliyeti gösteren tesisler için aylık mahsuplaşma yapılarak gereksinim fazlası elektriğin perakende tek vakitli etkin güç bedeli üzerinden satışına imkan tanındı.

Bu kapsamda irtibat mutabakatı kontrat gücü ile sonlu olmak kaydıyla yenilenebilir güç kaynaklarına dayalı üretim tesislerinin kurulmasının önü açıldı. Güç Bakanlığı yetkilileri düzenleme daha sonrası GES kurulumlarında talebin arttığını belirterek, karar daha sonrası özelikle sanayi abonelerinin lisanssız elektrik üretim müracaatlarında büyük bir atış gözlemlendiğini tabir ettiler.

Düzenleme öncesi sanayi tesislerinin GES başvurusu 670 megavatken o tarihten daha sonra 10 kattan fazla artarak müracaatlar 7 bin 609 megavata çıktı. Ayrıyeten teşvik sisteminde yapılan değişiklikle, lisanssız GES ve rüzgar gücü santralleri (RES) yatırımları 4. Bölge teşvik kapsamına alındı. Memleketler arası Güneş Gücü Topluluğu Türkiye Kısmı (GÜNDER) Lideri Kutay Kaleli, son aylarda çatı tipi GES’lere ağır ilgi olduğunu belirterek, elektrik meblağlarının global manada artışı ve yatırımların 4. bölge teşvik kapsamına alınmasının tesirli olduğunu kaydetti.

Yapılan müracaatlarda sanayi tesislerinin yükte olduğunu söz eden Kaleli, “Bu yıl çatı tip GES kurulumunda 1.000 megavatın üzerine çıkarız diye iddia ediyoruz. 2023’de de 1.500 megavatlık bir suram bekliyoruz” dedi. Kaleli, bunların da yaklaşık yüzde 90’ının sanayi tesisleri olmasını beklediklerini kaydetti.

bigpara.hurriyet.com.tr