Gol kraliçesi Diyarbakırlı Zelal’in futbolla değişen hayatı

Sarr

Active member
Maddi imkansızlıklar, etraf baskısı, babasını kaybetmesi ve Türkiye’de gelişim sürecinde olan bayan futbolunda yaşanılan kahırların üstesinden gelen 25 yaşındaki Zelal Baturay, başarılı performansıyla büyük kulüplerin dikkatini de çekmeyi başardı. Dört çocuklu bir ailenin tek kız çocuğu olan Zelal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçüklüğünden beri futbola ilgi duyduğunu belirterek, “Küçükken bana bebek verdiklerinde istemiyordum. Daima sokakta kardeşlerim ve ağabeylerimle futbol oynuyordum. Sokakta oynarken hocalar gördü ve beni ekiplerine davet etti. Lakin onlar da erkek ekipleriydi. Onlarla idmana çıktım. 2009’da lisansım çıktı.” dedi.

Mesleğinin birinci periyodunda erkek çocuklarıyla idmana çıkmanın kendisini hırslandırdığını anlatan Zelal, “Erkeklerle idman yapmak daha güzel, daha fazla gelişiyorsun. Fakat fizikî olarak bizden üstünler. Yoksa tekniğim onlardan daha güzeldi.” sözlerini kullandı.

“Evden kaçıp idmana gidiyordum”

Zelal Baturay, futbolculuk mesleğinin birinci devrinde etraf baskısına maruz kaldığını lisana getirerek, “kimi vakit annem müsaade vermiyordu ben de meskenden kaçıp idmana gidiyordum. Okulda dersim olduğunu söyleyip idmana gidiyordum. Komsularımız, ‘Git konutunda bulaşık yıka, annene yardım et. Erkek misin futbol oynuyorsun.’ diye daima beni azarlıyordu. O devirde annem ve babam bana takviye oldu.” diye konuştu. Elde ettiği başarılardan daha sonra kendisine olan bakış açısının da değiştiğini vurgulayan Zelal, “Eski okul arkadaşlarım arıyor, ‘Seninle gurur duyuyoruz.’ diyorlar. Diyarbakır’a gittiğimde kardeşimin arkadaşları, ‘Biz de senin üzere olmak istiyoruz.’ diyorlar. Bana sorular soruyorlar, birlikte futbol oynamak istiyorlar. İlgi daha da arttı. ‘Kızım da futbol oynasın.’ diyenler var. Evvelden 11 kişi toplayıp maç oynamak için mesken ev geziyorduk. Şu an o denli değil. Hangi kadroya bakıyorsan lisanslı 30 üstü oyuncusu var.” değerlendirmesinde bulundu.

“Futbol benim yaşamım”

Futbolun hayatındaki ehemmiyetinin hayli büyük olduğunu lisana getiren Zelal, “Futbol benim hayatım. Öbür hiç bir şey yapmak istemiyorum. Babamı kaybettikten daha sonra futbola daha epeyce bağlandım. Babamı kaybettiğim birinci başlarda futbolu istemiyordum. Babam futbolu epeyce seviyordu. Yalnızca onun için de biraz daha epeyce çabalıyorum. Keşke geçen dönem şampiyon olsaydık, ona kelamım vardı. Sözümü tutamadım ancak gol kraliçesi oldum. Keşke o da görseydi. Futbol benim için çıkış kapısı. Babamı kaybettim, kim bakacak. Annem, ben ve kardeşlerim varız. Bir yerden daha sonra futbolu işe döküyorsun. Para kazanıyorsun, epeyce şükür kazanıyorum, aileme bakıyorum. Bir meskenimiz var. Benim de katkım oldu.” biçiminde konuştu. Zelal Baturay, geçen yıl babasını kaybettikten daha sonra bir süre futboldan uzaklaştığını anlatarak kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Babamı kaybettikten daha sonra epey berbat oldum. Futbol oynamak istemiyordum. ‘Sahada, tribünde o yoksa benim için futbol bitmiştir.’ dedim. Her şeyi boşladım, kramponlarımı attım. Dönem açıldı lider ve arkadaşlarım aradı, gelmemi istediler. İstanbul’a geldim hocama, ‘Lisansımı ne yapıyorsanız yapın artık katiyen futbol oynamak istemiyorum, futbolu bıraktım, tekrar beni aramayın.’ dedim. daha sonra tekrar Diyarbakır’a gittim. Dönem açıldı. Ben de matbaacıda çalışıyordum. Zira para kazanmam, konuta bakmam lazımdı. daha sonra hocamız aradı, ‘Gel Antalya’da oyna, daha sonra bırakmak istiyorsan bırakırsın.’ dedi. Oraya gittim lakin bir daha makus oldum. Golleri atıyorum, ağlıyorum. İki üç maçtan daha sonra ‘Beni görüyor, bırakmamı asla istemez.’ diye düşündüm. Daima aklıma geliyordu, ondan kuvvet alıyordum. Final maçında keşke tribünde onu görseydim. Çok istedim onun orada olmasını. Fakat ona en hoş hediyeyi götürdüğümü düşünüyorum. Plaketimi ve madalyamı alıp onun yanına gittim. ‘Bak bir şeyleri başardım baba.’ dedim. Eminim o da orada olsaydı alana iner ve ‘Seninle gurur duyuyorum.’ sıkıntısı.”

“Babam için mesleğimde Galatasaray formasını giymek isterim”

Zelal Baturay, formasını giydiği Fatih Vatanspor’da epeyce memnun olduğunu lisana getirerek, “Hedeflerim içinde A Ulusal Ekip’te oynamak da var. Ben grubumu fazlaca seviyorum. Biroldukça yerden transfer teklifi de aldım. Liderimden, teknik heyet ve arkadaşlarımdan fazlaca mutluyum. Arkadaşlarımla epey memnunum. Lakin babam fanatik Galatasaraylıydı. Ne olur ne biter bilmiyorum, mukadderat kısmet bu işler ancak mesleğimde yalnızca babam için Galatasaray formasını giymek isterim.” tabirlerini kullandı. Galatasaray ve Fenerbahçe üzere büyük toplulukların grup kurmasıyla bayan futbolunun daha da gelişeceğini belirten Zelal, “İşin ortasında büyük toplulukların olması epeyce kıymetli. Beşiktaş aslına bakarsanız vardı. Harika Lig üzere bayanların da ön planda olmasını istiyoruz. Zira gelişmesi lazım. kimi vakit taksiye bindiğimde futbolcu oyduğumu söylüyorum. Bana ‘Bildiğimiz futbol mu, elle mi ayakla oynanan mı?’ diye sorular soruyorlar. Benden daha sonra gelecek kardeşlerim bu sorulara maruz kalmamalı. Biz yaşadık, onlar yaşamamalı. Bayan futbolu gelişiyor, geçen dönem maçlar televizyondan yayımlandı. Türkiye’de bayan futbolu epey güzel yerlere gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“De Bruyne ve Neymar’ı örnek alıyorum”

Zelal Baturay, alanda hamle bölgesinde nazaranv yaptığını belirterek, “Forvetlerden Romelu Lukaku’yu beğeniyorum ancak en sevdiğim futbolcular Kevin De Bruyne ve Neymar. Açıp görüntülerini izliyorum ve ne yaptıklarına bakıyorum. Yaptıklarını deniyorum. En epey onları örnek alıyorum. Mevki olarak sol ve sağ açıkta da oynadım. Geçen dönem forvet gerisi oynadım ve 7 golle gol kraliçesi oldum. Atak oyuncusuyum.” tabirlerini kullandı.