Gaziantep mesleki eğitimde üretimini arttırdı

NoelIsFirst

Active member
Gaziantep mesleki eğitimde üretimini arttırdı

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, mesleki anlamda eğitim, üretim, istihdam alanlarında atılan adımları değerlendirmek üzere Gaziantep İl Millî Eğitim Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya katıldı.

Gaziantep'in mesleki eğitim okullarının üretim gelirlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Özer, Gaziantep'te mesleki eğitim okullarında yapılan üretimden elde edilen gelirin döner sermaye kapsamında 2018 yılında 2,8 milyon lira olduğunu hatırlatarak "Bu miktar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen 2020'de 18,5 milyon liraya yükseldi. Yani Gaziantep'te mesleki eğitimde üretim kapasitesi son iki yılda yaklaşık yedi kat arttı." diye konuştu.

Gaziantep'in mesleki eğitimde oldukça güçlü bir noktaya geldiğini vurgulayarak bu alandaki eğitimi daha da güçlendirmek için her türlü desteği sağladıklarını belirten Özer, "Gaziantep mesleki eğitim açısından oldukça büyük bir potansiyele sahip. Gaziantep'te tüm arkadaşlarımız yoğun çaba içerisinde. Sektörle iş birliklerimizin ölçeği giderek büyüyor. Öğrencilerimizin mesleki eğitime yönelimleri de artmaya başladı." ifadelerini kullandı.

Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Üretimde Türkiye İkincisi Oldu
Kovid-19 ile mücadelede mesleki eğitimde üretim kapasitesini toplumun ihtiyaçlarını karşılamak üzere harekete geçirdiklerini anımsatan Özer, şöyle devam etti: "Gaziantep'te mesleki eğitim özellikle Kovid-19 salgını ile mücadele günlerinde oldukça başarılı bir performans gösterdi. Maskeden dezenfektana, yüz koruyucu siperlikten tek kullanımlık önlük ve tuluma kadar ihtiyaç duyulan hemen hemen tüm ürünler Gaziantep'te üretilebildi. Bu süreçte özellikle Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2020 yılı döner sermaye kapsamında üretimde 7,4 milyon liralık gelir ile Türkiye ikincisi oldu. Gaziantep'te üretimde sağlanan yaklaşık yedi katlık artış bu lisemizin performansına da yansıdı. Bu lisemizde 2018 yılında 1 milyon liralık üretim yapılırken 2020 yılında yedi katlık artış ile 7,4 milyon liraya yükseldi. Tüm bu gelişmeler Gaziantep'te mesleki eğitimin geldiği noktayı göstermesi açısından son derece önemli başarılar."

İlde elde edilen başarılarda ortak hareket etmenin oldukça önemli olduğunun altını çizen Özer, bu başarıların elde edilmesinde katkılarından dolayı Gaziantep Valisi Davut Gül'e, milletvekillerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e ve diğer belediye başkanları ile oda başkanlarına, hayırseverlere, paydaşlara ve sektör temsilcilerine teşekkür ederek bu süreçleri başarı ile yürüten Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ve çalışma arkadaşlarını da başarılarından dolayı kutladı.

ALINTIDIR