Furkan Soyalp: ‘Bu performansla ulusal kadroda olmak gerçekçi değil’

Sarr

Active member
Harika Lig’e verilen ulusal ortada hazırlıklarını Antalya Belek’te sürdüren Gaziantep FK’da deneyimli oyuncu Furkan Soyalp, İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açıklamalarda bulundu. Kampın verimli geçtiğini lisana getirerek kelamlarına başlayan Soyalp, “Antep’teki hava şartlarından dolayı epeyce verimli çalışamayacaktık. Hazırlık maçını da yaptık, kadroda morallerde yerinde. Bu kamp ortamları futbolcuların birbiriyle kaynaşması için hoş ortamlar oluyor. Erol hocayla alakalı da dönem başından beri kadro olarak biraz epey âlâ başlamadık. Kendi açımdan da fazlaca yeterli başlamadım, ameliyat oldum. İvme kazandık. Bu ivmelenmede ben de başarıma muvaffakiyet kattım, hoca da takviye oldu. Kadro da ben de yeterli ivme yakaladım. Bunda hocanın hissesi büyük. Çok yeterli bir bağlantımız olduğunu, muvaffakiyete aç bir takım olduğumuzu söyleyebilirim“ dedi.

“Gaziantep konutum üzere oldu“

Gaziantep FK’ya transferi sürecine de değinen Furkan Soyalp, “İlk başta kiralık gelmiştim. Adil Konukoğlu onursal liderimiz baba üzere bizi takviyeler. Yakın vakitte takviyelerini sunmuştu bize. Hoş bir dönem geçirmiştik. Yeterli bir aile ortamıyla arkadaşlıklar kuruldu. bu biçimdedan beri kulübe bir şeyler katmak için çalışıyorum. Onlar benim ailem oldu. Evlendim, ailemi buraya getirdim. Bu kent konutum üzere oldu. Bonservisimi aldıkları için çalışmaya devam ediyorum“ sözlerini kullandı.

“Hafez’e kar topu attım, o da bana attı“

Yeni Malatyaspor ile oynanan karşılaşmada yaşanan penaltı konumunda Hafez’in yerdeki karları temizlerken, kendisinin de kar attığı imgelere açıklık getiren Furkan, “Hafez daha öncede oynadığım arkadaşım. Durumda da çizgiler temizlenecekti. Baktım Karim de karı temizliyor. Ben de espri olsun diye, daima kar yağıyor aslına bakarsanız, kar topu attım. O da bana attı. Hakeme şikayet ettik birbirimizi. daha sonra gülüştük. Yazgıda var ise penaltının kaçacağı vardır. Ortamızda bir espri. Futbol yalnızca bir hırs değil, oyun ve spor olduğunu hissedenlerdenim. Rakip grupla konuşurum, hakemle konuşurum. Zevk aldığım için bu sporu yapıyorum. Yenmek için her şeyi yaparım. Bu ufak şeylerle daha düzgün niyetli bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Art niyet yoktu. Bunun arasında pişman değilim, güzel bir anı oldu“ şeklinde konuştu.

“Yabancı kuralını doğru bulmuyorum“

Yeni sezonda gelecek olan yabancı kuralına değinen 26 yaşındaki futbolcu, “Bence bu orantının yurt dışına olan transferle orantısı yok. Yabancı kuralını doğru bulmuyorum. Yabancıların veya Türklerin oynama limiti olması mantıksız, sahada pasaport oynamıyor. Ama Türk ile yabancı oyuncu eşit şartlarda olsun, ikisi de aynı biçimde haklarını savunabilsin. FIFA ise FIFA. Saha yaptırımları konusunda ikisine de yapılan toleranslar eşit olsun. Sadece saha içi karşılaştırılsın. Biz biliyorsunuz ki para birimi olarak bile farklı kazanç sağlıyoruz. Onlar FIFA’ya giderken biz gidemiyoruz. Bunlar saha haricinde olarak gözükse bile sosyokültürel ve psikolojik olarak etkiliyor. Yabancı oyuncu ile Türk oyuncu müsamahası eşit olmuyor. Adaletsiz olduğunu düşünüyorum, yabancı kuralına karşı değilim. Şartlar eşit olduğu zaman mücadeleye tamamen hazırız. Bu konu ne kadar konuşuldukça Türk yabancı ayrımı oluyor, buna da karşıyım. Umarım bu süreç sancısız biçimde geçer. Türk oyunculara daha fazla değer verilmeli. Yabancılarla kıyaslanmakta korkum yok“ cümlelerine yer verdi.

“Çocuğum babasını telefon zannediyor“

Bir buçuk ay önce çocuğu olan Furkan, babalık duygusunun ise farklı olduğunu vurgulayarak, “Kucağına alınca anlayacaksın dediler. ‘Betimlenemeyecek bir his değildir’ dedim ama öyleymiş. İnşallah isteyenlere Allah nasip eder. Eşime teşekkür ederim, uykusuz gecelerle o ilgileniyor ve ben kamptayım. Ama gerçekten şu an hayata başka bir pencereden bakıyorum, başka sorumluluklar var. Yani doğalı 1 ay oldu oğlum. Babasını telefon zannediyor, görüntülü konuştuğumuz için. Bend e fazlaca özledim. Tempo yoğun olduğu için gidemiyorum“ diye konuştu.

“Batalla saha arasında cesur olmam gerektiğini söylemiş oldu“

Bursaspor döneminde Pablo Batalla’nın örnek aldığı bir futbolcu olduğunu açıklayan Furkan Soyalp, şöyleki devam etti:

“Pablo’ya selam olsun. Del Valle ziyarete gelmişti, bugün konuştuk. Gollerimde bana hep mesaj atıyor. Çok şey öğrendim. O bana farklı pencereden bakmayı öğretti. Ceza sahasına geriden yapılan koşuların nasıl marke edilemediğini. zaman içindemanın ne kadar iyi olacağını öğretti. Pablo gerçekten örnek alınacak bir insandı, oldukça iyi izler bıraktı. Arka direğe, ceza sahası içine koşularda cesur olmam gerektiğini söylemişti. Başarımda kesinlikle katkısı var.“

“Bu goller devam edecek“

Kariyerinin en golcü sezonunu geçirdiğine dair yöneltilen bir soruyu Furkan, şöyle cevaplandırdı:
“Kendimi saha arasında daha rahat hissediyorum. Buna olgunluk mu tecrübemi deriz bilemiyorum ama daha sakinim, daha oldukca hissedebiliyorum. Artık belli bir yıl üzerinde Süper Lig’de olduğum için bu da bana ekstra rahatlık sağlıyor. Umarım bu goller devam edecek. Umarım kafa golleri devam eder ki daha bu biçimde analiz yapılan, tehditvari pozisyon alırım.“

“Fenerbahçe maçı kırılma noktasıydı“

Fenerbahçe karşılaşmasında galibiyeti getiren golde asist yapmasına da değinen Gaziantep FK’nın başarılı futbolcusu, “Herkes için oldukça hassas noktaydı. Sezona oynayarak başladım, daha sonra apandist ameliyatı oldum. Takıma adapte olmakta problem yaşadım. Fenerbahçe maçı uzun zaman daha sonra skora katkı yaptığım müsabakaydı. 2-2’ydi maç, ben oyuna girdiğimde. Muhammet Demir bana top attı, ben tek topla Joao’ya attım, golü attı. Pasımda hızlı düşünmüştüm. Kendimde, ‘Evet, bunu yapabiliyorum’ hissini öğrendim. Futbolcu performans gösteremediği zaman kendini sorgulamaya başlıyor. Bende yok mu yetenek, yetersiz miyim diye düşünüyor. Orada onu yaptığım için kırılma yaşadım ve özgüvenim geldi“ diye konuştu.

“Bu istatistik ve performansla milli takımda olmak gerçekçi hedef değil“

A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz’un, yeni oyuncuları takıma davet edeceğinin hatırlatılması ve milli takım hedeflerinin sorulması üzerine Soyalp, “Gerçekçi olmak gerekirse istatistik ve fiziksel performansla hemen hemen orada olmak gerçekçi hedef değil. Hak eden arkadaşlarımız var, genç arkadaşlarda. Umarım adalet terazisi içerisinde hak edenler orada bulunur. Benim de hedeflerimden birisi A Milli Takım’da forma giymek. Milliyetçi bir aileden gelen biri olarak bu ülkenin ay-yıldızlı bayrağının formasını giymeyi oldukca isterim. Benim için ömür boyunca unutulmayacak gurur olur. Daha oldukça üzerine koyup hak ederek orada olmak isterim. Yakın zamanda bir beklentim yok. Medyatik olur ya ben niye çağrılmadım diye, öyle bir şeyim yok. O konuda mütevazi olmak isterim“ dedi.