Fransız aile, tüm varlığını satıp karavanla dünya cinsine çıktı

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Fransa’da hayatını sürdüren Guedeney ailesi, tüm mal varlıklarını satıp, karavan satın aldı. Ülkeden 2 yıl evvel yola çıkan aile, sırasıyla İtalya, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Yunanistan’ı gezip, 2,5 ay evvel de Edirne’den Türkiye’ye giriş yaptı. Fransız aile, Türkiye’de İstanbul, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli ve Muğla üzerinden Antalya Demre’ye geldi.

Gittikleri her ülkede uzun müddet kalan, Türkiye’deki 3 aylık vize müddetlerini ise 6 ay yahut 1 yıla çıkarmak isteyen aile, ülkeyi baştan başa gezecek. çabucak sonrasında İran’a geçecek olan aile, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Moğolistan ve Rusya üzerinden Çin’e kadar gitmeyi planlıyor.

9 BİN KİLOMETRE YOL YAPTILAR

Çin’den dönüş yaparak Tayland, Kamboçya, Myanmar, Malezya, Nepal, Hindistan, Pakistan, Afganistan ve İran’ın ardından yine Türkiye’ye dönecek olan aile, Karadeniz kıyısını takip edip,gezilerini sürdürecek.

Dönüş yolunda Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Avusturya, Almanya ve İsviçre’yi geçip, tekrar Fransa’ya dönmeyi planlayan aile, şu ana kadar 9 bin kilometre yol katetti. Guedeney çiftinin oğlu Tao Guedeney ise gezi boyunca derslerine uzaktan devam etti.

‘ARTIK KARAVAN MESKENİMİZ OLDU’

Fotoğraf sanatkarı Eric Guedeney, eşinin de sıkıntı durumdaki insanlara yardım eden hemşire olduğunu söylemiş oldu. Dünyanın her yerinde işlerini yapabileceklerini, çocukları Tao’nun da uzaktan eğitim alabileceğini düşünüp, yola çıkmaya karar verdiklerini anlatan Guedeney, “Fransa’daki konutumuzu ve öbür varlıklarımızı sattık. Aldığımız karavanla 2 yıl evvel yola çıktık. Artık bu karavan meskenimiz oldu. Ben fotoğraf ve görüntü çekerek, Fransa’daki bir televizyon kanalına satıyorum.

‘TÜRKİYE’NİN VE GİTTİĞİM HER YERİN TANITIMINI YAPIYORUM’

bu biçimdece para kazanmaya devam ediyorum. Ayrıyeten bir ölçü birikmiş paramız da var. Türkiye’de uzun mühlet kalmak istiyoruz” dedi.Türkiye’deki seyahatlerine Edirne’den başladıklarını belirten Guedeney, “Başta İstanbul’un tarihi zenginliğini, Bafa ve Salda göllerini, Bergama, Efes, Pamukkale, Dalyan’daki İztuzu Plajı’nı, Akyaka, Ölüdeniz, Kayaköy, Patara Antik Kenti’ni, Kalkan ve Kaş’ı fotoğraflayarak, Demre’ye geldim.

Demre’de Myra Antik Kenti, Simena Antik Kenti’ni, Kekova’yı çektim. Bu ortada Türk insanını, Türkiye’nin tarihini, tabiatını, denizini de fotoğrafladım; görüntülerini çektim. Çektiğim fotoğraf ve görüntüleri, Fransa’daki televizyon kanalına satmanın yanında bir kanalım var, orada yayınlıyorum.

Oradan da abonelerimden küçük de olsa bir para kazanıyorum. Türkiye’nin ve gittiğim her yerin tanıtımını yapıyorum. Türkiye’de bir fotoğraf sanatkarı için o kadar epeyce zenginlik var ki yıllar uzunluğu burada kalabilirsiniz” diye konuştu.

‘BELKİ FRANSA’YA BİR DAHA DÖNMEYİZ’

Ailece birinci sefer geldikleri Türkiye’ye hayran kaldıklarını söyleyen Guedeney, “Dostlarımıza da Türkiye’ye gelmeleri konusunda davet yapıyoruz. Bu hoş ülkenin içten, yardımsever insanlarını tanımalarını istiyoruz. Her yer tarih dolu. Tabiat, tarih, deniz iç içe. Her yerin farklı bir hoşluğu, özelliği var lakin Türkiye’nin en büyük zenginliği, içten, konuksever, yüzleri her şartta gülümseyen, sizlere bir şeyler ikram etmek için yarışan sıcakkanlı insanları. Dostlarımıza bunu anlatmaya çalışıyoruz. Çay, yufka ekmeği, zerzevat, meyve ellerinde ne var ise size ikram eden, armağan eden bu insanları tanıyın diyoruz.

Bu yılın sonuna kadar Türkiye’de kalmak istiyoruz. Tahminen Fransa’ya tekrar dönmeyiz. Tahminen hiç güvenlik sorunu olmayan, insanın kendini inançta hissettiği bu hoş insanların içinde Türkiye’de bundan daha sonraki hayatımızı sürdürürüz” dedi.?