Ferhat Arıcan’ın gözü Paris 2024’te

Sarr

Active member
Atletlerin maksadının hiç bir vakit bitmeyeceğini, 2024 Paris Olimpiyatları’nda bu kere altın madalyayı istediğini belirten Arıcan, muvaffakiyetin sırrını; sıkı çalışmak ve nizamlı yaşamak olarak deklare etti. Daha evvel 2016 Rio Olimpiyatları’na katılarak cumhuriyet tarihinde cimnastikte olimpiyatlara giden birinci erkek atletimiz olan Ferhat Arıcan, geçen yaz ülkemize cimnastikte birinci olimpiyat madalyasını da getirerek göğsümüzü kabarttı.

Madalyaya giden süreci DHA’ya anlatan İzmirli atlet Ferhat Arıcan, “Olimpiyat Oyunları’nda cumhuriyet tarihli birinci madalyayı kazanan Türk sportmen oldum. Türk cimnastiğinin birinci madalyası. Çok keyifli ve gururluyum. 2016’da Rio Olimpiyatları’na giden birinci erkek cimnastikçiydim. 2020’de de birinci madalyayı kazanma erdemine nail oldum. 2016’da kelam vermiştim. Amaçlarımı 2020 Olimpiyatları’nda gerçekleştirmek istiyorum demiştim. Onu da gerçekleştirdim. İnşallah bundan daha sonra da daha büyük muvaffakiyetler, 2024 Paris Olimpiyatları’nda gelecek” dedi.

“PARİS’TE AMAÇ ALTIN MADALYA”

Madalyayı kazanmasındaki en değerli etkenin uygun hazırlanma olduğunu anlatan Arıcan, “Son senelerdaki performansım bunu gösteriyordu. Son olimpiyat öncesi 2 Avrupa ve 2 Dünya Kupası şampiyonluğu yaşadım. Bu olimpiyatlar öncesinde, ne kadar uygun hazırlandığımın da göstergesiydi. Rakip analizimizi âlâ yaptık. Başlangıç notlarımızı yükselttik. Olimpiyat Oyunları’nda madalyanın en büyük adayıydım. O yüzden gayelerimiz doğrultusunda çalışmamız ve emeğimizin karşılığını aldık” diye konuştu.

Maksatlarından bahseden ulusal cimnastikçi, “Uzun vadede gayem 2024 Paris Olimpiyatları. Bu yarışlarda amacım daha da yüksek olacak. Onun öncesindeyse Avrupa ve Dünya Şampiyonası bulunuyor. Hazırlıklar tam gaz devam ediyor. Atletin maksadı bitmez. Olimpiyatlardan daha sonra da çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

MUVAFFAKİYETİNİN SIRRINI ANLATTI

Cimnastik branşının epey sıkıntı bir kısım olduğunu belirten ulusal cimnastikçi Ferhat Arıcan, “Madalyayı kazanmak evvelden hayaldi. Ben bunu amaca dönüştürerek başardım. Artık de bu maksadı daha da geliştirmek istiyorum. 2024 Paris Olimpiyatları’nda altını hedefliyorum” dedi.

Olimpiyat madalyalı sportmen idman programından da bahsederek, “Günde 6-7 saat idman yapıyorum. Günümün 3’te 2’sinin salonda geçmesinin haricinde dinlenme ve beslenmeme hayli dikkat ediyorum. Olimpik seviyede bir atletin sistemli bir ömrü var. Sabah kalktığım, idman yaptığım saat aşikâr. Öğlen uykumun saati aşikâr. Tertipli yaşıyorum. Olimpik seviyede muvaffakiyet kazanmak isterseniz, tertipli biçimde ömrünüzü yaşamanız gerekiyor” formunda konuştu.

GENÇLERE TAVSİYELER

Kendisini takip eden gençlere seslenen Arıcan, “Ben madalyamı aldıktan daha sonra tek bir şey söylemiştim. Bu madalya beni izleyip benden ilham alarak cimnastiğe başlayan bir çocuğun bile bulunmasına vesile olursa, işte ben bu biçimde başarılı olurum. Bu madalyayı sürdürebilir olmam lazım. Gençlere rol model olmam gerek. Gençlere en büyük tavsiyem yalnızca cimnastik değil, sporu hayatlarının bir kesimi haline getirmeleri. Spor yalnızca fizikî bir aktivite değil. Fizikselin yanında mental, psikolojk bir disiplin. Spor her manada gelişmeninizi sağlar. Spora başladıktan daha sonra her branşın başı olan cimnastik değerli. Yalnızca gençlere değil onların ebeveynlerine de şunları söylemek istiyorum. Sporu hayatlarının bir kesimi haline getirsinler” sözlerini kullandı.

“TÜRK CİMNASTİĞİ İVME KAZANDI”

Yeni şampiyonlar da hazırlayan ulusal cimnastikçi Ferhat Arıcan, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Türk cimnastiği 6-7 yıldır hayli büyük bir ivme kazandı. Bilhassa benim olimpiyat madalyamdan daha sonra cimnastiğe ilgi epey arttı. Bu fazlaca hoş bir şey. Bunu sürdürmek için geliştirmemiz lazım. Türk insanına bir maksat koy, onu çalışarak gerçekleştirsin. Türk insanı bu konuda hem hırslı ve hem azimli. Altyapıda epeyce yetenekli gençler yetişiyor. Biz de akademimizde gençleri yetiştirerek benden daha büyük muvaffakiyetler kazanmalarını sağlayacağız.”