Ferhat Arıcan: Tokyo’ya formda gidiyorum

Sarr

Active member
Koronavirüs pandemisi niçiniyle bu yıl 23 Temmuz-8 Ağustos tarihleri ortasına ertelenen Olimpiyat Oyunları’na epey az bir süre kaldığını lisana getiren Ferhat Arıcan, “Çok ağır tempoda çalışıyoruz. Bilhassa idmanlarımız ve yarışlarımız epeyce fazlaca yeterli geçiyor. Başaracağımız büyük maksatlar doğrultusunda her şeye hazırız. Bilhassa son Dünya Kupası fazlaca düzgün geçti. Şu anda formdayım ve uygun gidiyorum. İnşallah Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda formumun en yüksek düzeyinde yarışıp, yaptığım işin en güzelini yaparak ülkeme fazlaca hoş muvaffakiyetler getirmek istiyorum” dedi.
Paralel barda iki Avrupa şampiyonluğu bulunan, son olarak Hırvatistan’daki Dünya Challenge Kupası’nda koleksiyonuna bir altın daha ekleyen 27 yaşındaki cimnastikçi, 2016 Rio Olimpiyatları’ndan daha sonra Tokyo’da ikinci kere olimpiyat heyecanı yaşayacak. Cumhuriyet tarihinde olimpiyatlara giden birinci erkek cimnastikçimiz unvanı da bulunan, olimpiyat öncesi son provayı yapacakları Katar’da da altın madalya için yarışacağını lisana getiren Ferhat, “Benim için 2016 ve 2020 olimpiyatları içinde hayli büyük bir deneyim farkı var. Daha evvel olimpiyatlara gitmek için gidiyorduk. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde olimpiyatlara giden birinci erkek cimnastikçiyim. Artık de madalya adayı olarak gidiyorum. İnşallah bu performansımı ve potansiyelimi orada değerlendireceğim. Cimnastikte olimpiyatlarda madalya alan birinci sporu olarak tarihe geçmek istiyorum” diye konuştu.

“PANDEMİ BANA YARADI”
Pandemi sürecinin kendisini olumsuz etkilemediğini söz eden ulusal cimnastikçi Ferhat Arıcan, “Pandemi bana yaradı diyebilirim. Zira kendimi bilhassa mental olarak daha epey geliştirdim. Yaptığımız spor fizikî gözükse de aslında mental hazırlık ve psikoloji epey büyük faktörler. Mental antrenmanlarıma fazlaca kıymet verdim. Pandeminin 7’nci ayından daha sonra Avrupa şampiyonu oldum. Kadro olarak büyük bir muvaffakiyet elde ettik. Pandemi bize yaradı, Türk Ulusal Ekibi’ne yaradı. Pandemiden hayli kuvvetli geri döndük. Artık de inşallah bu gücümüzü olimpiyat oyunlarında gösterme zamanı” yorumu yaptı.

“BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN”
Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda paralel bar ve kulplu beygirde yarışacağını hatırlatan Ferhat Arıcan, “Paralel barda son 2 yılın Avrupa şampiyonuyum. İnşallah Olimpiyat Oyunları’nda da bu performansımı sürdürerek tarihi bir muvaffakiyet elde etmek için elimden gelen her şeyi yapacağım. Türk halkı olimpiyat oyunlarında Türk Ulusal Kadrosu’nu izlesin. Tüm spor branşlarını izlesinler ancak bilhassa cimnastiği takip etsinler. Cimnastikte kadro olarak fazlaca büyük muvaffakiyetler elde edeceğiz, takipte kalsınlar. Bizi izlemeye devam etsinler ve dualarını eksik etmesinler” biçiminde konuştu.