Fatih Akyel’den 6-0’lık maçın akabinde itiraf!

Sarr

Active member
Türk futbolunun üç büyük grubu Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor formalarını giyen, şu anda teknik yöneticilik yapan Fatih Akyel, futbolculuk mesleğinde yaşadıklarını anlattı.

“GALATASARAY’IN HER KADEMESİNDE OYNADIM”

-Futbola ne vakit başladınız?

Her çocuk üzere sokakta futbola başladım. 9 yaşındayken Galatasaray’ın seçmelerine gittim ve orada beğenildim. Sırasıyla minik, yıldız ve genç grupların akabinde A Takım’a kadar yükseldim. 16 yaşındayken Bakırköyspor’a 1 yıllığına kiralandım. daha sonra Galatasaray’a yine döndüm.

“GOL ATMA HEVESİ BENDE DE VARDI”

-Hangi konumda oynuyordunuz?

Forvet oyuncusuydum, santrfordum. Biliyorsunuz çocukluk senelerında herkes ileride oynayıp gol atmayı sever. Bende de o denli bir heves vardı. Fakat Galatasaray’ın altyapısına stoper olarak girdim. Seçmelerde stoper adayları içindeydım. O denli de kaldım. Galatasaray’daki son dönemimde ise sağ beke geçtim.

“SİFTAHI SOUNESS İLE YAPTIM”

-Galatasaray’da sizi A Takım’a kim aldı?

A Takım’da 17 yaşındayken Graeme Souness devrinde forma giymeye başladım. Beni kadroyla birlikte hazırlık kampına götürmüştü. Hazırlık maçlarında performansımı beğenince A Takım’a aldı. çabucak sonrasında Fatih Terim geldi. O da benden vazgeçmedi.

“REAL MADRİD’E MÜSAADE ÇIKMADI”

-Galatasaray ile isminiz özdeşleşmişken niye İspanya’ya gittiniz?

Benim hedeflerim vardı. Avrupa’nın büyük kulüplerinde top oynamak istiyordum. Hatta Real Madrid’e gitmem kelam konusuydu. Lakin Fatih Hoca müsaade vermedi. Kadronun bana gereksinimi olduğunu söylemiş oldu. sonrasındasında Mallorca’ya transfer oldum. Oraya gitmeye pek sıcak bakmama karşın o dönemki idare bizi ayrılmaya zorladı.

“SIRTIMDAN PARA KAZANMAK İSTEDİLER”
-Mallorca, sizin için bonservis bedeli ödemiş miydi?

Ödemedi. Sözleşmem bitmişti. Özgürdüm. Fakat buna karşın Galatasaray’a para kazandırmak istemiştim. Mallorca da bunu kabul etti. Fakat bu biçimdeki Galatasaraylı yöneticiler fahiş sayılar talep etti. Açık konuşayım yalnızca kulübe değil kendilerine de ekstra paralar istedikleri için Mallorca bunu kabul etmedi. Ben de bedelsiz olarak gittim.

“İSTENMEYEN YERDE DURMAM”
-İspanya dönüşü Galatasaray yerine niye Fenerbahçe’yi tercih ettiniz?

birinci vakit içinderda Galatasaray ile görüştüm. bu biçimde yeni bir idare vardı. Yöneticiler değişmişti. Galatasaray’da top oynarken kulübün kapısından bile giremeyen beşerler yönetici olmuştu. Beni düşünmediklerini söylemiş olduler. çabucak sonrasında bana talip olan Fenerbahçe ile anlaştım.

‘BİR GÜN HERKES FENERBAHÇELİ OLACAK’
-Fenerbahçe’den size kim teklifte bulundu?

Lider Aziz Yıldırım aradı. Beni fazlaca istediğini söylemiş oldu. Galatasaray olmayınca Fenerbahçe’nin teklifi kabul ettim. Galatasaray’la anlaşamamamın niçini para değildi. Yöneticilerin tutumlarıydı.

-Fenerbahçe’ye imza attığınız gün ‘Bir gün herkes Fenerbahçeli olacak’ yazılı bir şapka taktınız.

Evet evet… O devir şapkada yazılan şey Fenerbahçe’nin sloganıydı. Kulüp bu biçimde bir eser çıkarmış. Ben de imza attıktan daha sonra Fenerbahçe’nin futbolcusu oldum. İmza merasiminde formasını giymişim. O şapkayı da taksam ne olacak ki?

“FORMAYI GİYMİŞİM ŞAPKA NEDİR Kİ?”
-Tepki görmekten korktunuz mu?

Hayır…Sonuçta Fenerbahçe de büyük bir topluluk. Ben tabirin son damlasına kadar Fenerbahçe’de oynamak için gitmişim. Şapka yalnızca ayrıntıydı. Galatasaray ve Beşiktaş için de yazılıp çizilen sloganlar var. O da Fenerbahçe’nin sloganıydı. Çok abartılacak bir şey değildi.

“AZİZ YILDIRIM O KADAR KORKULACAK BİRİ DEĞİLDİ”
-Fenerbahçe’de forma giymiş biroldukça futbolcu Lider Aziz Yıldırım’dan çekindiğini anlatır. Siz onun için neler söylersiniz?

Evet …Aziz Yıldırım her şeye hayli karışıyordu. Lakin ondan çekinmiyorduk. Zira biz kendi işimize bakıp futbolumuzu oynuyorduk. Birçok vakit tesislere gelip bizimle konuşurdu. Bağırma yahut fırça atma manasında değil de sohbet etme mahiyetindeydi.

-Soyunma odasına iner miydi?

Evet iniyordu. Tabi her indiğinde azarlamaya gelmezdi. ‘Siz Fenerbahçeli futbolcusunuz, bu maçı kazanırsınız.’ biçiminde motive edici konuşmalar yapardı. Kendisi Fenerbahçe’nin patronuydu esasen. Ama aman aman hocanın işine karışacak kadar epeyce bağırıp çağırmazdı. En azından ben denk düşmedim.

-Galatasaray’da forma giyerken liderler soyunma odasına gelir miydi?

Hayır, katiyetle gelmediler. Lakin bizden daha sonra kimi liderlerin hocanın işine karışmak için değil de futbolculara takviye vermek için geldiğini duyduk.

“FENERBAHÇE DAHA BANKÖRDÜ”
-Peki bonkörlük manasında hangi kulüp daha öne çıkıyor?

Ben açık konuşayım Fenerbahçe’den 1 lira bile alacağım kalmadı. Hatta ayrıldıktan daha sonra kalan paramı bile gönderdiler. Ben yaşadığım şeyi söylüyorum.

“GALATASARAY’DA PARAM KALDI”
-Galatasaray’da paranız kaldı mı?

Evet kaldı. Lakin ben hiç bir vakit Galatasaray’dan alacağım var demedim. Zira paradan çok onlardan şunu bekledim; orada epey büyük başarılara imza attık. UEFA Kupası, Üstün Kupa, 4 şampiyonluk…Yani Galatasaray tarihinin en başarılı periyodunu bizlerle yaşadı. En azından senin şu kadar paran kaldı, şu biçimde oldu bu biçimde oldu deselerdi. Bir teklifte bulunsalardı.

“BİR LİRA ALMADAN UEFA KUPASI’NI KAZANDIK”
-Galatasaray’ın UEFA Kupası’nı güzel pazarlayamadığı, onun nimetlerinden gerektiği üzere faydalanamadığı söyleniyor. Fenerbahçe, kupanın reklamını daha âlâ yapardı deniyor.

Bunu Galatasaraylılar da söylüyor Fenerbahçeliler de söylüyor. Galatasaray’daki bu muvaffakiyetler Fenerbahçe de kazanılsaydı epeyce farklı olurdu. Hakikaten yanlışsız. O periyot Galatasaray’da maddi ıstıraplar vardı. Biz bunu biliyorduk. 6 ayda bir lira almadan UEFA şampiyonu olduk. 6 ay boyunca bir lira bile talep etmedik. Bunu hiç bir vakit sorun haline getirmedik. Lakin en azından Okan Buruk, Emre Belözoğlu üzere giden oyuncuları tutmak için bir efor sarf etselerdi. Bu bile yeterdi. Lakin onlar, ’Bu grup doydu, biz onların üzerinden para kazanalım.’ diye niyet içerisine girdiler. Ancak bu planları tutmadı tabi. Futbolcuların da o kadar muvaffakiyet kazandığı kulüpten maddi ve manevi olarak bir şeyler beklemesi doğal.

“6-0’LIK DERBİDE TALİH BİZDEN YANAYDI”
-yine Fenerbahçe’deki senelerınıza dönelim. Galatasaray’a karşı alınan 6-0‘lık galibiyette bu biçimde bir skor bekliyor muydunuz?

Sonuçta bir derbi maçıydı. O gün talih Fenerbahçe’den yanaydı. Girdiğimiz her konum gol oldu. O denli bir skor ortaya çıktı. Ne Fenerbahçeliler ne de Galatasaraylılar bu biçimde bir kararı iddia etmiyordu.

“ORTEGA’YA BİZ BİRŞEY YAPMADIK”
-O maçta Ariel Ortega ön plana çıkmıştı. Evvel gol atıp daha sonra kırmızı kart görmüştü. Ortega, Fenerbahçe’de niye tutunamadı?

Ortega hayli düzgün bir futbolcuydu. Bizdilk evvel İtalya’ya gitmişti. Fakat orada da başarılı olamamıştı. Duygusal bir tanesiydi. Arjantin’in dışına çıkınca kendini futbola veremiyordu. Ülkesini özlüyordu. O yüzden Fenerbahçe macerası da uzun sürmedi. Yoksa kadronun ortasında Ortega’ya karşı bir şey olmadı.