Falafel

Sarr

Active member
Falafel Tanımı İçin Gereçler

• 1,5 bardak nohut
  • 1 kuru soğan
  • 1-2 diş sarımsak
  • Yarım demet maydanoz
  • 1-2 kol taze soğan
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı kimyon
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 2 çorba kaşığı un
Kızartmak için;

• Sıvı yağ
Falafel Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Nohutları bir gece evvelde suya koyuyoruz ki kabarsınlar. Dikkat, haşlamadan yalnızca suda beklettiğimiz nohutları kullanıyoruz. ????
  2. Nohutları robota alalım, üzerine yemeklik doğranmış kuru soğanı ve sarımsağı ekleyelim, robotu biraz çalıştıralım, önden çok az bu gereçlerimiz bir karışsın, epeyce az 3-5 saniye kadar.
  3. Doğranmış maydanoz, taze soğan, baharatları ve karbonatı da ekleyelim. Karbonat yerine kabartma tozu kullanabilirsiniz.
  4. Tüm materyalleri robotta güzelce çekiyoruz, macunumsu bir kıvam elde etmeye çalışıyoruz.
  5. Artık karışımı diğer bir kaba alın, ben kızartırken dağılmasın diye 1-2 kaşık un ekliyorum, güzelce karıştırıyorum. Buzdolabında 1 saat kadar bekletiyorum.
  6. Pişirme sürecini derin ve kızgın yağda yapacaksanız un eklemeden yapabilirsiniz. Unun vazifesi fırın yahut az yağda kızartırken köfteleri dağılmamasını sağlamaktır.
  7. Un eklemezseniz fırında yahut az yağda köfteler dağılır. Un eklemeyecekseniz yağ yeterlice kızsın, köfteyi yağa bıraktığınızda dışı süratli bir biçimde kızarmalı ki dağılmasın. ????ben un ekleyerek garantiye alıyorum özetlemek gerekirsesı.
  8. Hamurumuzu, harcımızı ne derseniz artık, istediğimiz boyut ve biçimde kızartmak için hazırlıyoruz, ben ceviz den hayli az irice toplar yapıyorum.
  9. Güzelce kızartıyoruz ve servis ediyoruz. Yanında yeşil salatalar ve tahinli soslar mükemmel oluyor. Afiyet olsun ????.
Falafel Tanımı Fotoğraflı Yapılışı