Erdoğan Türkiye’ye döndükten sonra Alman federal hükümetine saldırdı

Smug

Active member
Recep Tayyop Erdoğan’ın Berlin’e yaptığı devlet ziyareti kesinlikle uyumlu değildi; federal hükümet İsrail’in meşru müdafaa hakkını savunurken, Erdoğan Gazze Şeridi’ndeki halkın durumuna dikkat çekti. Farklılıklara rağmen her iki taraf da kamuya açık bir skandaldan kaçındı. Hükümdar Türkiye’ye döner dönmez federal hükümete sert bir şekilde saldırdı.

Erdoğan, Almanya ziyaretinin ardından federal hükümete sert saldırdı

Bild’in haberine göre Türkiye Cumhurbaşkanı, yaptığı konuşmada federal hükümeti “haçlı-emperyalist bir yapıya” dahil olmakla suçladı. Tabloid gazetesinin aktardığına göre Türkiye cumhurbaşkanı, “Maalesef dün geceki ziyaretim sırasında bunu öğrendim” dedi. “Bunu başkanda da gördüm, diğerinde de.” Şansölye Scholz’a atıfta bulunmak için “diğeri” kelimesini kullanıyor.

Erdoğan’ın Almanya ziyareti sırasında hem Şansölye Scholz hem de Federal Cumhurbaşkanı Steinmeier’in sadece Hamas hakkında konuştuğunu söyleyerek haklı çıkardığı ciddi bir suçlama.

Ancak Erdoğan, Gazze Şeridi’ndeki halkın durumuna değindiğini vurguladı. İsrail’in katlettiği ’13 bin çocuk, kadın ve yaşlı’ hakkında neden hiç tartışma yapılmadığı sorusunu gündeme getirdi. Ayrıca Federal Başkan Steinmeier’den “neredeyse 10.000 rehinenin İsraillilerin elinden serbest bırakılmasını” sağlamak için çalışmasını talep etti.