Erdoğan askere sığındı!

Vitra

New member
Erdoğan askere sığındı! Geçen hafta epeyce kıymetle bir şey oldu. Ulusal Güvenlik Heyeti, Erdoğan’ın izlediği siyasete karşı çıkmanın ulusal güvenlik sorunu olduğunu ilan etti.

Neresinden bakarsanız bakın saçma sapan bir durumdu. Hem içerik olarak hem biçim olarak.

Müsaadenizle saçma sapan dediğim vaziyeti açıklayayım.

Bahçeli yardımıyla yeni rejime geçtiğimiz günden beri Ulusal Güvenlik Kurulu’nun fonksiyonu kalmadı. İsmi kaldı, özü tebahhur etti.

niye mi?

Evvelce, MGK’nın yarısı seçilmiş bakanlardan yarısı askerlerden oluşurdu. MGK kararlarının bağlayıcı niteliği yoktu, tavsiye niteliğindeydi.

Gerçi hala bu biçimde…

MGK’nın sonucu, 25 kimi vakit 30 şahıstan oluşan bakanlar heyetine gelir orada tartışılırdı. Tüm bakanların imzasıyla en son karara dönüşürdü.

Bir bakan imzalamasa bile MGK’nın tavsiye niteliğindeki sonucu hayata geçemezdi…

Artık bu biçimde bir durum yok…

Niçin?

Bakanlar konseyi diye bir şura yok da ondan!

Tüm makamları bünyesinde toplayan tek kişilik iktidar var.

Şöyle izah edeyim.

MGK ekonomik siyasetin desteklenmesi, karşı çıkanların tehdit oluşturacağı konusunda tavsiye sonucunı kim için aldı?

Erdoğan için…

Zira; tek kişilik hükümetle yönetiliyoruz…

Pekala Ulusal Güvenlik Kurulu’nun lideri kim?

Erdoğan…

Tıpkı kişi!…

Erdoğan yaptığı tercihin devlet sonucu zannedilmesi için MGK’dan tavsiye sonucu çıkardı.

Kime?

Kendine…

Bu sebeple Erdoğan askerlere sığındı diyorum.

Bu sebeple Erdoğan askerleri kalkan yaptı diyorum.

MGK diyor ki; yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı iktisat siyasetinin hayata geçirilmesi sürecinde karşılaşabileceği sınamalar ve tehditler değerlendirilmiştir.

Yani…

Bu cümlenin çevirisi ne?

Yok, içi bomboş. Anlamsız…

Sınamalar ne ya!..

Saçma sapan söz…

Büsbütün Erdoğan’a takviye gayeli, Erdoğan’ı kurtarma hedefli açıklama…

2002 yılında iktidara gelen AKP düne kadar yatırım hedefli siyaset izlemiyor muydu?

AKP Genel Lideri meydanlarda şu kadar yatırım yaptık, bu kadar yatırım yaptık diye bağırıyor.

AKP düne kadar üretim emelli siyaset izlemiyor muydu?

AKP Genel Lideri meydanlarda üretimi ne kadar arttırdıklarını gururla anlatıyor.

AKP düne kadar istihdam odaklı siyaset izlemiyor muydu?

AKP Genel Liderı meydanlarda daha geçen ay iki milyon şahsa istihdam sağlandıklarını deklare etti.

AKP düne kadar ihracata ehemmiyet vermiyor muydu?

Soruyorum; MGK bildirisinin ne manası var? MGK bize ne demek istiyor?

Bildiriye imza atan MGK üyelerine de sormak istiyorum?

Dolar ve Euro’nun Erdoğan’ın talimatıyla yahut yürürlüğe koyduğu ekonomik siyaset niçiniyle dört lira artmasına ne diyorsunuz?

Yani TL’nin çok bedel kaybettirilmesine!..

TL kıymet kaybederek Türkiye nasıl refaha kavuşacak?

Karşı çıkılmasını tehdit sayan, MGK üyeleri bunu izah etsin.

MGK üyeleri kim diyeceksiniz?

Başta Cumhurbaşkanı. O esasen tek kişilik hükümet. İcraatın yegâne sahibi. Çok şapkalı siyasetçi…

Başkaları?

Cumhurbaşkanı yardımcısı, adalet, savunma, içişleri, dışişleri bakanları.

Yeni rejime bakılırsa sekreterler…

Bürokratlar…

Diğer kimler var?

Genelkurmay Lideri, kara, hava ve deniz kuvvetleri kumandanları…

Doların 12,5 lira bulunmasına Türk lirasının bedelinin düşürülmesi operasyonuna imza atan onlar…

Halimize bakın Erdoğan’ın ekonomik siyasetinin sınanması bile ulusal güvenlik tehdidi sayılıyor.

Kelamı uzatmadan olan biteni iki satırla özetleyeyim…

Erdoğan takıntılı, Merkez Bankası’na faizi indir talimatı verdi. Bunu daha evvel de denedi, Türkiye’nin 128 milyar dolarının sokağa atılmasına sebep oldu.

Fakat inadından vazgeçmedi. ‘Benim alanım iktisat, ekonomiyi uygun bilirim, iktisadın kitabını yazdım’ diyor ya..

Ona kim öğrettiyse faizi düşürerek enflasyonun düşeceğine hala inanıyor.

Kimse çıkıp Reis denedin olmadı işte, battık, bırak peşini demiyor…

Ülkenin Dışişleri bakanı da diyemiyor…

Genelkurmay Lideri da…

Sivil bürokratlar da susuyor, askeri bürokratlar da.

Olağan ki susacaklar diyeceksiniz de bu biçimde Ulusal Güvenlik Şura toplantısına ne gerek var? MGK bildirisine?

Geçelim…

Merkez Bankası ağustosta faiz indirimine gidecekti, gitmedi. Büyük ihtimalle Erdoğan Merkez Bankası Lideri Şahap beyefendisi fırçalamıştır.

Zira Erdoğan TV’de açıklamıştı; bu ay enflasyon düşecek faizi aşağıya indireceğiz demişti.

Enflasyon inmedi, inmediği biçimde Merkez Bankası Lideri eylül ayında faiz indirimine başladı. Bugüne kadar dört puan indirdi.

Kayış koptu, zincir boşaldı…

Artırım yağmuru başladı, enflasyon ineceğine üste seyretti. Artırımlar karşısında millet inim inim inledi.

Erdoğan evvel İslam’ın ipine sarıldı.

Nass
dedi… Nass niçiniyle bu sonucu aldığını söylemiş oldu. Yani Allah’ın kesin emiri!

Kimse karşı çıkmasın diye kürsüden bağırdı…

Millet, nass yeni mi aklına geldi, günah olmayan faizin yüzdesi kaç diye sorup hafifçeten dalga geçmeye başlayınca, bu sefer MGK’dan karar çıkardı.

Yani askerlerin gerisine sığındı.

Askerleri kalkan yaptı.

Merak ediyorum, 14 lirayı bulan Euro için Deniz Kuvvetleri Kumandanı ne diyordur! Bildiriye imza attığına göre bildiği vardır.

Amiralle göre Euro’nun 13 liraya inmesi mı, tehdit ögesi 15 liraya çıkması mı?

Amiralim ivedi yanıt. Yanlış bir şey söyleyip ulusal güvenliği tehdit etmeyelim.

Bu ortada bir gazetenin meşhur genel yayın direktörü bu acayip duruma karşı çıkanları suçlamış.

Parmak sallamış.

Satırlar uzadı bunu da yarın anlatayım…