Erdoğan ABD’de Türkevi’ni açtı

Vitra

New member
Erdoğan ABD’de Türkevi’ni açtı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’taki yeni Türkevi Binası’nın açılış merasiminde konuştu. Erdoğan konuşmasındai,”New York’ta süper bir yapıtı tamamladık. Bu eser New York’un silüetine tarihi ve klâsik mimarimizin zarafetini yansıtıyoruz” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Saygıdeğer devlet ve hükümet liderleri, değerli bakanlar Türk- ABD toplumunun pahalı mensupları sizleri en kalbi hislerimle selamlıyoruz. Temelini 4 yıl evvel attığımız ve bugün açılışını yaptığımız Türkevi binamızın güzel olmasını diliyorum.

Bugün haklı bir gurur yaşıyoruz. Gururluyuz. Zira devletimize milletimize kalıcı bir eser daha kazandırıyoruz. Zira mimarlarımızın mühendislerin personel kardeşlerimizin alın teriyle bu inşayı tamamladık.

Mimarinin ve mühendisliğin en son imkanlarının kullanıldığı dizaynın etrafa hassaslık temelinde nazaran yapıldı. Türkiye bu yapıtla birikimini büyüklüğünü yansıtan bir başyapıt ortaya çıkardık.

Merhum Süleyman Demirel başta olmak üzere devletimize kazandırılan arsa üzerinde yükseldi. Kültürümüzde laleden ilham alınarak Selçuk motifleriyle tasarlanan Yeni Türkevi’ne kavuştu. New York baş konsolosluğumuza konut sahipliği yapacak.

BM binasının tam karşısında bu kadar değerli yapıtı hayata geçirmemiz başka bir mana taşıyor. Dünya 5’ten büyüktür diyerek epey kutuplu fazlaca merkezli, daha kapsayıcı bir global sistemi savunuyoruz. Türkevi binamız BM, adalete ve barışa olan inancımızın da bir sembolüdür.

Türkevimizin kapısı herkes açık

Türkevi binamız milletlerarası toplumdaki yerimizin de bir yansıması olacaktır. Temele bıraktığım mektupta da olmak üzere inşallah binamız uzun bir süre vazife verecektir. Türkevi ABD’de yaşayan vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza da yeni bir çatı olacaktır. Genişleyen imkanlarımız yardımıyla başkonsolosluk hizmetlerimiz burada hayli daha uygun bir biçimde yürütülecektir.

Türkevi’ninde ortasında çalışacak ziyarete gelecek insanların içtenlikle sahiplenmesiyle istek ettiğimiz pozisyona geleceğini düşünüyorum. Bunun için Türkevi binamızın kapılarının herkese açık olduğunun altını bir defa daha çiziyorum.

New York’un örnek binalarından biri olacak Türkevi’nin milletimize, ABD’ye güzel olmasını diliyorum. Bu binanın inşasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Açılışa gösterdiğiniz ilgi ve iştirakten dolayı hepinize teşekkür ediyorum.