Erbaş deklare etti: Ben de vakit zaman günaydın derim

Vitra

New member
Erbaş deklare etti: Ben de vakit zaman günaydın derim 6 yıl evvel Yeni Şafak gazetesinde yayımlanan yazısı tartışma yaratan Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş mevzuya dair Hürriyet Genel Yayın Direktörü Ahmet Hakan’a açıklamada bulundu.

Hakan’ın telefonuna ileti gönderen Erbaş’ın açıklamaları şöyleki:

“Merhaba Ahmet Hakan Beyefendi. Güzelsinizdir inşallah. 2015 yılında Yeni Şafak Gazetesi’nde yazdığım ramazan köşe yazılarından birinin başlığı ‘Aranızda Selamı Yayınız’ idi. Selamın tarihini anlatırken cahiliye devrindeki selamlaşma adetinden Peygamberimizin selam tavsiyesine geçiş sürecini söz etmiştim. Mevzunun anlaşılması için günümüzden örnek vermiştim. Rastgele bir yerme niyetim asla olmamıştır. Ekte köşe yazımı gönderiyorum. Bunun haricinde hiç bir yerde ‘Günaydın demek cahiliye adetidir’ ya da ‘Günaydın demeyiniz’ üzere bir kelamım asla olmamıştır.

Kaldı ki ben de vakit zaman tıpkı hitap formunu kullanıyorum. 6 sene evvelki bir yazıdan zorlama yaparak bu biçimde bir kanaate ulaşmak ve güya ‘Günaydın demeyin’ demişim üzere algı oluşturmak büyük haksızlıktır. Bugünkü yazınızdan dolayı üzüldüğümü tabir edeyim. Size hürmet duyuyorum ve gerekli düzeltmeyi yapmanızı bekliyorum.

Allah’a emanet olunuz. Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanı”