Emirhan İlkhan: Futbolu bırakmayı düşündüm

Sarr

Active member
Birinci özel röportajını TRT Spor’a veren genç futbolcu Emirhan İlkhan mesleği, gelecek maksatları ve futbol mesleği hakkındaki samimi açıklamaları ile dikkat çekti.

11 yaşımdan beri Beşiktaş’tayım
Futbol mesleğine Beşiktaş Futbol Okulu’nda başlayan İlkhan mesleğinin gelişimi hakkında şunları söylemiş oldu: Birinci hocalarım Türker Müzikçi ve Sezer Müzikçi idi. 11 yaşımda Beşiktaş Özkaynak için seçmelere katıldım ve seçildim. 11 yaşımdan beri Beşiktaş’tayım.’’

Ağabeylerim bana epeyce takviye oldu
Mesleğindeki en büyük destekçilerinden bahseden genç futbolcu ağabeylerinin dayanağından şu kelamlar ile bahsetti: ‘’Ailem bana her vakit fazlaca takviye oldu. Bilhassa ağabeylerim bana hayli dayanak oldu. Hem maddi birebir vakitte manevi olarak. İdmanlara gidemediğim bir devir olmuştu bu biçimde abim işten çıktıktan daha sonra beni idmana gdolayırdü. Abim hayli destekçi oldu.’’

Hocanın beni seçmesini beklemiyordum
Katar Muhteşem Kupa Finali’nde yaşadıklarını da anlatan İlkhan bu mevzuda şunları söylemiş oldu: ‘’Hoca birinci olarak Alex’i çağırınca ben de yavaşça kulübeye gelecektim. daha sonra beni yanına çağırdı ben de koşarak yanına gittim. Hocanın beni seçmesini beklemiyordum. Bana kanat olarak oyuna gireceğimi söylemiş oldu. Birinci evvel fazlaca şaşırdım lakin daha sonra tamam dedim Beşiktaş sonuçta. Birinci dakikalar topa ulaşamadım sanırım biraz heyecanlanmıştım. Lakin Başkan Hoca bana ‘’Al topu kaybet.’’ diye bağırınca bir özgüven patlaması oldu sanırım.’’

Futbolu bırakmayı düşündüm
Son olarak genç futbol severlere tavsiyelerde bulunan İlkhan şunları söylemiş oldu: ‘’Çalışsınlar ve kendilerine gerçek maksatlar koysunlar. Amaçları ne az ne de hayli olsun. Ben 13 yahut 14 yaşlarımdayken futbolu bırakmayı düşünmüştüm zira fazla oynama talihi bulamamıştım. Bu süreci kendi kendime yönettim. Başımı yalnızca futbola yordum. Şayet diğer bir şey düşünseydim futbolu bırakırdım zira fazla gayem kalmamıştı. Kimsenin yüzü kara çıkmasın diye devam ettim.’

Çok fazla ileti aldım
Emirhan İlkhan maçın akabinde taraftarlar ve etrafından gelen yansılar hakkında ‘’Maçtan daha sonra fazlaca fazla ileti aldım. Biroldukca kişi beni tebrik etti. her insanın iletisine geri döndüm. Hepsi tebrik bildirisiydi farklı bir anım yok.’’ dedi.

Başkan Hoca ile bağlantım epey uygun
Maçtan daha sonra üzerinde baskı hissetmediğini söyleyen İlkhan maç daha sonrasından bahsederken şu tabirleri kullandı: ‘’Maçtan daha sonra üzerimde bir baskı hissetmedim. Çok rahatım. İdmanlarda daima gülüyorum, memnunum. Gülmeyi ve memnun olmayı seviyorum. Başım bu manada rahat. Ayrıyeten Başkan Hoca ile alakam de fazlaca düzgün. Bana nazikçe neyi nasıl yapmam gerektiğini anlatıyor sağ olsun. Kendisine teşekkür ederim.’’

Daima Mario Gomez izledim
Geçmişteki ve şu andaki idollerinden bahseden İlkhan, küçükken oyun üslubunu kendine benzettiği Fabregas’ı idol olarak gördüğünü anlattı ve konuşmasına şu sözlerle devam etti: ‘’Küçükken idolüm Fabregas idi lakin tarzım değiştikçe De Bruyne ve İniesta’ydı fakat kendime daha yakın görmeye başladım. Ayrıyeten Mario Gomez’i de seviyorum. Oyunu çift istikametli oynamayı seviyorum. Git gel yapmayı seviyorum ayrıyeten içeri koşu atmayı da seviyorum. Bunu öğrenirken daima Mario Gomez izledim. Hatta zihinsel idman yaparken ve maçtan evvel daima Mario gomez golleri izliyorum.’’

Maçı bitirebilirdim lakin olmadı
Beşiktaş altyapısındaki iki golü de direkten dönen İlkhan o an neler hissettiği sorusunu şu sözlerle cevapladı: ‘’İlk golüm direkten dönünce epey üzüldüm. Birinci şutumdu lakin direkten döndü. daha sonrasında ise gol attım. O an ne yaptığımı da hatırlamıyorum yalnızca koştum. Hatta saha daha büyük olsa biraz daha koşardım. Malatyaspor maçında da top direkten döndü. Şayet o golü atabilseydim maçı bitirebilirdim fakat olmadı.’’

Emirhan İlkhan kimdir?
Futbol mesleğine Beşiktaş Futbol Okulu’nda başlayan Emirhan İlkhan 1 Haziran 2004 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Üstün Lig’deki birinci şutu 9 Ocal 2022’deki Rizespor-Beşiktaş müsabakasında kullanan İlkhan, baş vuruşunun direkten dönmesi ile birinci şutunu kaçırdı. Tıpkı maçın 60. dakikasında fileleri havalandırmayı başaran genç futbolcu birinci maçında birinci golünü de atmış oldu. Emirhan İlkhan Rizespor’a attığı gol ile Batuhan Karadeniz’in 2008’deki golünün akabinde bu yana Harika Lig’de gol atan en genç Beşiktaş oyuncusu olarak tarihe geçti. Şimdiye kadar Üstün Lig’de 3 maça çıkan genç Kartal 1 gol ile siyah-beyazlı ekibe katkı sağladı