Emekli yurttaş: Evvelden maaşım 3 ay yetiyordu, artık torunlarıma harçlık veremiyorum

Vitra

New member
Emekli yurttaş: Evvelden maaşım 3 ay yetiyordu, artık torunlarıma harçlık veremiyorum CHP Genel Lider Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın Denizli’de dertleştiği 69 yaşındaki İsmail Soydan, “1996’da emekli oldum. 30 küsur bin lira maaş alıyordum. Etimi, sütümü alıyordum. Sarrafa gidiyordum köyüme geliyordum. 3 ay da yetiyordu maaş. Artık alıyorum maaşı daha torunlarıma veremiyorum. Ne hallere düşürdüler bizi” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Çardak ilçesi Geniş mahallesinde yurttaşlarla bir ortaya gelerek sıkıntılarını dinledi. Biçer Karaca’ya geçim ezasından ve hayat pahalılığından kaygı yanan 69 yaşındaki İsmail Soydan isimli yurttaş şunları anlattı:

‘Eskiden emekli maaşım 3 ay da yetiyordu’

“1996’da emekli oldum. 30 küsur bin lira maaş alıyordum. Etimi, sütümü alıyordum. Sarrafa gidiyordum köyüme geliyordum. 3 ay da yetiyordu maaş. Artık alıyorum maaşı daha torunlarıma veremiyorum, evvelce hepsine dağıtıyordum artık veremiyorum. Bu kadar acı geliyor, cebimde 5 kuruş kalmıyor. Bu kahveye geliyoruz yok para yok. Bir de köyde yaşıyoruz. Emeklinin durumu bu. Bana para veriyor üstüne artırım koyuyor, bu biçimde olmaz ki. 1996’da emekli olduğumda tam yaşardım. Elin Almanyalısı gezip gidiyor biz Pamukkale’ye gidemiyoruz, Pamukkale’yi bilen yok burada. Evvelden az verdikleri biçimde köşeme bin lira atıyordum o da yetiyordu. Sonraki ay da çoluğuma çocuğuma lazım olursa veriyordum. Fakat artık hiç biri yetmiyor. Ne hallere düşürdüler bizi.”