Emekli oldu, dünyayı geziyor

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
İzmir’de emekli olduktan daha sonra farklı kıtalarda biroldukca ülkeyi gezerek çocukluk hayalini gerçekleştiren Yakut Öztürk, Hakkari’de gezdiği yayla, dağ, akarsu ve şelalelere hayran kaldı.

Özel bölümde satın alma ve pazarlama ünitelerinde uzun yıllar çalıştıktan daha sonra 43 yaşında emekli olan iktisat fakültesi mezunu Öztürk (54), hayatına devam etmek istediği Balıkesir’e yerleşti.

Emekli olduktan daha sonra çocukluk hayali olan dünyayı gezmeye karar veren Öztürk, birinci vakit içinderda 2011’in sonunda Güney Amerika’ya gitti.

Burada 6 ayda birfazlaca ülkeyi gezen, daha sonraki yıl ise Uzak Doğu ve Afrika ülkelerini dolaşan Öztürk, satın aldığı karavanla Avrupa’yı gezerek dünya tipini tamamladı.

Dağcılık yapan ve bisiklet sporuyla ilgilenen Öztürk, geçen sene başladığı Türkiye çeşidi kapsamında Akdeniz, Ege, Karadeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini ziyaret ettikten daha sonra Hakkari’ye geldi.

Dört mevsimin bir ortada yaşandığı Hakkari’nin tabiatı büyüledi

Kentte yaylaları, yüksek rakımlı dağları, vadileri, akarsuları ve şelaleleri gezen Öztürk, yöre halkının misafirperverliğinden şad kaldı.

Öztürk, AA muhabirine, emekli olunca dünyayı gezme hayalini gerçekleştirmek için tek başına yola çıktığında biraz tereddüt ettiğini anlattı.

“Düşündüm, hayal etmekle her şeyin başladığına karar verdim.” diyen Öztürk, sırt çantasını alarak dünyayı gezmeye başladığını söylemiş oldu.

Öztürk, 74 ülkeye gittiğini lisana getirerek şunları aktardı:”Güney Amerika’yı eksiksiz dolaştım. daha sonraki sene Uzak Doğu’ya, Filipinler’e gittim. Malezya, Endonezya, Vietnam, Tayland, Kamboçya’yı dolaştım.

daha sonrasındaki sene karavan aldım. Hayallerimi gerçekleştirme yolunda her sene bir bölge ilerledim. Geçen sene Lübnan, Ürdün, Fas, Tunus ve kuzey Afrika’yı da gezdim.

Toplamda 74 ülke gezdim. Avrupa’yı karavanla dolaştım. Avrupa’da yaklaşık 15 bin kilometre yaptım. Bütün ülkeleri kuzeyden güneye karavanla dolaştım.”

Akabinde Türkiye’yi dolaşmaya başladığını anlatan Öztürk, 2005’ten beri dağcılık yaptığını, bu niçinle biroldukça yeri gezdiğini ve geç de olsa Hakkari’ye geldiğini tabir etti.

Türkiye’nin en hoş köşelerinden birinde olduğuna inandığını vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:”İsterim ki herkes gelip Hakkari’yi görsün. Mergan Yaylası’na gittik, uzun ve hoş bir gün geçirdik. Bala Yaylası’na çıktık, şelaleleri gördük, süper rotalar yaptık.

Buranın yırtıcı, el değmemiş bir tabiatı var. Burada insanın hiç bir yerde bulamayacağı bir misafirperverlik var. Bu yörenin insanı epey hoş.

Berçelan Yaylası da buranın en hoş ve en epeyce ziyaret edilen yaylalarındanmış. Burada dört mevsimi bir ortada yaşamak mümkün. Yazın kış dağcılığını yapmak isteyenlere burayı öneriyorum. Diğer bir yere gitmeye gerek yok. Burası çok inançlı bir yer, hiç bir tereddüde gerek yok. Birileri hala kayak yapıyor, birileri rafting yapıyor, işte birileri kaya tırmanışı yapıyor. Her şeyin bir ortada yaşanabileceği olağanüstü bir coğrafya. bu biçimde bir yer yok. Alpler filan bence öykü.”