Dünyanın en hayli seyahat eden insanları burada

A

admin

Guest
Derleme – Gonca Kocabaş

Dünyanın en kıymetli kentlerinin başında gelen Hong Kong vatandaşları, bu duruma artık isyan etti. Pandemi öncesinde dünyanın en epeyce seyahat eden insanları olan Hong Kong sakinlerinin bundan evvelki yıl yalnızca turizm için yaklaşık 26.5 milyar dolar harcadıkları biliniyor.

Bu sayılara bakılırsa, Hong Kong harcama açısından dünyanın 11.en büyük turizm pazarlarından biri olarak kabul ediliyor.

Hong Kong’da yaşayanlar, Japonya, Tayvan, Tayland, Güney Kore ve Çin’i daha epey hafta sonu tatillerinde ya da iş rotalarında tercih ederken, Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya Hong Kong vatandaşları için daha uzun soluklu tatil manasına gelmekte.

Lakin pandemi başladığından beri, dünyanın en uzun karantinalarından birine giren ülke, tüm seyahatlerini iptal etmek zorunda kaldı.

Burada yaşayan beşerler evvela kendilerini, inançta hissettiklerini, tüm tedbirlerin olması gerektiği üzere alındığını söylüyor. Kendilerini meskenlere kapatmadan, pandemi devrini çok düzgün yönetmelerinden kaynaklı gurur duymuşlar.

Ancak daha sonrasında her şey aksiye döndü. Hong Kong’da doğup büyüyen bir banka çalışanı; “İster yurt haricindeki ailemizi görmek, gerekse iş geriliminden sıyrılmak için hafta sonu kısa bir kaçamak yapmak olsun, her şey yasaklandı. Seyahat etmek benim için epey değerli.

O denli ki çalışmamın ve para biriktirmemin sebebi de buydu” diyor. Mart 2020’de ABD ve Avrupa’nın kimi ülkeleri, artan olay sayıları ile karşı karşıya kalırken, Hong Kong bir dizi güvenlik tedbirleri aldı.

Sonlarını kapattılar, toplantılarını 4 bireyle sonlandırdılar, restoran kapasitelerini yarıya düşürdüler ve okulların kapalı kalma mühletini de uzattılar.

Ocak 2020’de birinci hadise ortaya çıktığında da, süratli bir biçimde tedbirlerini aldılar. Maske kullanıp, uzaktan çalışma sistemine geçtiler, beşerlerle ortalarındaki uzaklığa dikkat ederek, dezenfektan kullanımlarını da önemli oranda artırdılar.

bu biçimdedan beri yetkililer, yeni gelen dalgalar karşısında kısıtlamaları vakit zaman devam ettirip vakit zaman kaldırarak tedbirlerini aldılar.

Zarurî maske kullanması ve toplu biçimde yemek yememe kuralları dikkatli bir biçimde uygulandı. Varyantlar sebebiyle yasaklar sık sık bir daha uygulanmaya başladı.

Beşerler bir daha seyahat etmenin, her insanın aşılanmasıyla olacağını düşünüyor. Aşısız insanların, Hong Kong’a giriş yapmadan evvel 21 gün karantinada kalmaları gerekiyor.

Aşılı insanlarsa, 14 günlük karantina akabinde 7 gün de kendilerini gözlemlemeleri isteniyor. Daima değişen kurallar ve düzenlemeler, gezginler için çok baş döndürücü.

Hong Kong’da yaşayan Maisie Fairweather isimli öğretmen; “ İleri bir adım atıyorsak, iki adım da geriye atıyoruz üzere hissediyorum. Seyahat kısıtlamalarının en hudut bozucu yanı kendisi değil, daima değişen kurallar. hiç bir şey planlamaya ya da umutlanmaya yürek edemiyorsunuz. Bu hiç bitmeyecekmiş görünüyor” dedi.