Doruktaki meskenine kolay ulaşım için raylı sistem kurdu

Vitra

New member
Doruktaki meskenine kolay ulaşım için raylı sistem kurdu İlçenin Hüseyin Hoca Köyü’nde yaşayan Ali İstek Yıldız bir zirvede yer alan konutlarına 25 yıl evvel araç yolu yapmak istedi. Arazi uyuşmazlığı niçiniyle yol yapamayan Yıldız yaya inip çıkmakta zorlanınca farklı bir formül buldu. Çay bahçesinin ortasına demirden 120 metre uzunluğunda raylı sistem döşeyen Yıldız, tekerlekli vagonu da raylara yerleştirdi. Bölgede varangel olarak bilinen teleferiklerin elektrikli motoru ile sistemi çalıştıran Yıldız, 5 dakika süren seyahatle konutuna basitçe inip çıkmaya başladı. Yıldız’ın uzaktan kumanda ile de çalışan raylı sistemli ulaşım seyahati 25 yıldır sürüyor.

‘2 ayda kurdum’

Raylı sitemin kuran Ali İstek Yıldız, doruğa konut yapmak istedim. 25 yıl evvel yol yoktu. Bende Ankara’da yaşadım uzun yıllar. Orada raylı sistemlerle seyahatim aklıma geldi. Bu sistemi 2 ayda kurdum. Evvel meskene materyal taşıdık artık ulaşım ortasında itimatla kullanıyoruz. Araç yolumuz var lakin biz bir daha de bu sistemi kullanıyoruz? diye konuştu.

‘Çok güvenli’

Eşi Harbiye Yıldız ise Birinci başlarda binmek için tereddüt ettim. Fakat artık korkmadan biniyorum. Çok inançlı. hiç bir sorun olmadı. Birinci başta uzaktan kumanda yoktu. Artık uzaktan kumadan ile kimseye gereksinim kalmadı. Konuta kolaylıkla inip çıkıyoruz? dedi.
Çiftin komşusu Yaşar Güveli de bana epeyce farklı geldi. Bizim havadan giden varangel dediğimiz teleferiklerin buda yerden gideni. Ben de kimi vakit çay taşımak için kullanıyorum? tabirini kullandı.

DHA