Dokumacılık ve hazır giyside maliyet baskısı sürüyor

Smug

Active member
Dokumacılık ve hazır giysi üretimi 2022’nin Ocak ayında 2021 yılsonuna nazaran daha yavaş bir büyüme kaydetti. Kelam konusu yavaşlamaya karşılık hazır giysi dalının üretimi %27 ile kuvvetli bir artış kaydederken, dokumacılık dalında yıllık üretim artışı %1’lere geriledi. Sanayi üretimine ait öncü gösterge niteliğindeki PMI dataları, Şubat ayında dokumacılık kesiminin üretiminde daralmaya, hazır giysi kesiminin üretiminde ise ivme kaybına işaret etti. bu vakitte dokumacılık kesiminde yeni ihracat siparişlerinin bariz biçimde azaldığı dikkat çekti.

Pamuk meblağları, Şubat ayında USD bazında yaklaşık son 10 yılın en yüksek bedeline ulaştı. Girdi fiyatlarındaki yüksek oranlı artışlar, dokumacılık ve hazır giysi dallarında maliyet baskısının da artmasına sebep oluyor. Artan maliyetlere karşılık, talebin sürat kesmesi paralelinde üretim maliyetlerindeki artışların tüketici meblağlarına yansıtılmasında kuvvetlik yaşanıyor. Bu niçinle, son devirde bilhassa hazır giysi dalında iç pazara sunulan eser ölçüsünün azalma eğiliminde olduğu belirtiliyor. beraberinde eser çeşitliliğinde daralma yaşanırken, maliyetlerin denetim altında tutulabilmesi hedefiyle, üretimde kullanılan materyallerde
daha alt kalite eserlere hakikat bir kayma olduğu söz ediliyor.

Ukrayna ve Rusya içinde yaşanan savaşın, kelam konusu iki ülkenin Türkiye’nin toplam dokumacılık ve hazır giysi ihracatından aldığı hissenin düşük olması sebebiyle, dalın ihracatı üzerinde kıymetli bir risk oluşturmadığı düşünülüyor. Öte yandan, ihracatının kıymetli bir kısmını bu ülkelere yapan ve bu bölgede fiziki mağazası bulunan firmaların bu durumdan kısa vadede olumsuz etkilenebileceği bedellendiriliyor.

iktisat.isbank.com.tr