Dikkat! Uydurma MSI Afterburner, kripto para madenciliği yapıyor ve şifrelerinizi çalıyor olabilir

Kar14

New member
Sisteminiz yavaş çalışıyorsa, kurmuş olduğunuz MSI Afterburner’ın yasal bir sürüm olup olmadığını denetim etmenizde yarar var. Çünkü Cyble İstihbarat ve Araştırma Laboratuvarı (CRIL) kısa bir süre evvel, sahte MSI Afterburner yazılımı aracılığıyla yapılan yeni kimlik avı sürecini ortaya çıkardı.

Sahte MSI Afterburner ile madencilik yapılıyor

Cyble, yaptığı araştırmada düzmece MSI Afterburner yazılımının olduğu yaklaşık 50 adet web sitesi keşfetti. Düzmece Afterburner yazılımı kripto para madenciliği ve şifre ayrıntılarının çalınmasında kullanılıyor. Öte yandan MSI Afterburner piyasadaki en âlâ ekran kartı izleme, ayarlama ve sürat aşırtma uygulamaları içinde yer alıyor, ötürüsıyla MSI’ın bu yazılımının taklit edilmesi pek de şaşırtan değil.

MSI Afterburner üzere uydurma yazılımlar e-postalar, reklamlar, forumlar ve çeşitli web siteleri aracılığıyla dağıtılıyor. Oluşturulan web siteleri ise resmi MSI’ın resmi Afterburner yazılımının indirme sayfasına benziyor. Öte yandan dikkatli kullanıcıların ise uydurma web sitesine girdiklerini alan isimlerine bakarak fark edebilecekleri bildiriliyor.

Resmi site üzere görünen taklit siteler kullanılıyor

Cyble, msi-afterburner-download.site, msi-afterburner.download ve mslafterburners.com üzere kimi geçersiz alan isimleri kullandıklarını belirtiyor. Uydurma MSI Afterburner heyetim evrakı (MSIAfterburnerSetup.msi) çalıştırıldığında, yasal Afterburner programı kurulacaktır. birebir vakitte heyetim belgesi bir grup makus emelli yazılımı da yüklüyor.

Öte yandan standart bir kullanıcının ise madencilik yapan yazılımı fark etmelerinin çok sıkıntı olduğu belirtiliyor. Çünkü sistem sömürüsü oyunlarda yahut ağır uygulamalar sırasında çalışmıyor. Sistem boşta olduğunda devreye giriyor ve tüm işlemci kaynaklarını kullanarak madencilik yapmaya başlanıyor. Kullanıcıların kaynak izleyici programlar ve antivirüs uygulamaları yardımıyla ziyanlı yazılımı tespit edebilecekleri belirtiliyor. Şayet MSI Afterburner yahut rastgele bir yazılım indirecekseniz kesinlikle uygulamanın resmi sitesini kullanmaya ihtimam göstermenizi tavsiye ederiz.