Davutoğlu’ndan AKP’ye: Bahçeli ve Perinçek’in rotasına girdi

Vitra

New member
Davutoğlu’ndan AKP’ye: Bahçeli ve Perinçek’in rotasına girdi Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır Suriçi’nde gençlerle bir ortaya geldi. Davutoğlu, sonrasındasında katıldığı Ferhat Mehmetoğlu ile Soruyorum programında değerlendirmelerde bulundu.

“AKP, Bahçeli ve Perinçek’in rotasına girdi”

Kürt vatandaşların meseleleriyle ilgili ‘en direkt, açık, en yalın ifadelerin’ Gelecek Partisi’nin programında olduğunu belirten Davutoğlu, “örneğin kültürel haklar bağlamında Kürtçe’nin eğitim öğretimde kullanılmasını açık bir biçimde yazan tek parti biziz. Bu başlatılmıştı bile okullarda, ancak devam etmedi. Zira biz ayrıldıktan daha sonra AK Parti Bahçeli ve Perinçek’in rotasına girdi” dedi.

“HDP’nin kapatılmasına karşı tavır aldım”

Biz KCK’ya da karşıyız, kayyuma da karşıyız” sözlerini kullanan Davutoğlu, bunu açıkça lisana getirdiklerinin altını çizdi. Davutoğlu, kelamlarına şöyleki devam etti:

Terörle kamu nizamı ortasında çaba ederim ancak siyasi alanda vatandaşlarımızın tercihlerine hürmet duymamız lazım. Siyasi tutuklamaların hepsine karşıyım lakin ben de dahil hiçkimse hukukun üzerinde değil. Hukukun objektif işlemesi lazım. HDP’nin kapatılmasına karşı tavır aldım. Amasız ve fakatsız parti kapatmaya karşıyız.

“AKP’nin bu duruma düşmemesi için elimden geleni yaptım”

Davutoğlu, “Ben halka hürmet duyduğum için partilere de hürmet duyarım” diyerek, hiç bir partiye kapıları kapatmayacağını söyleyerek, şunları kaydetti:

Zira oy veren seçmenlere hürmetim var. Bir sefer yıkanılan suda tekrar yıkanılmaz ve ırmak bilakis akmaz. AK Parti’nin eskiye dönmesi imkansız. Ben AK Parti’nin bu duruma düşmemesi için elimden geleni yaptım. söylemiş olduğim ıslahatlar yapılsaydı Türkiye’nin de AK Parti’nin de durumu epey farklı olurdu. Biz Kürt partisiyiz, Türk partisi olduğumuz kadar, Alevi partisiyiz Sünni partisi olduğumuz kadar.”