Dara’da zeytin üretimi

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Mardin’deki Dara Antik Kenti’nde yapılan hafriyatlarda silindir formunda zeytin ezme taşı bulundu. Hafriyat Lideri Doç. Dr. Hüseyin Metin, zeytin ezme taşının, değerli bir bilgi olduğunu belirterek taşın, 6. yüzyılda Dara’nın bir zeytin üretim yeri ve bir ticaret merkezi olduğunu gösterdiğini söylemiş oldu. Metin “Sivil yapılara ilişkin buluntularla birlikte Dara’nın, sivil yapısı hayli kuvvetli bir garnizon kenti olduğu ortaya çıktı. Burada gördüğünüz bu buluntu bu açıdan hayli önemlidir” dedi. Bu buluntunun üretime yönelik olduğunu kaydeden Metin, zeytinlerin buraya getirilip kırıldığını, akabinde çuvala doldurularak ezme kısmına aktarıldığını anlattı. Metin, Dara’da bugünkü sözle “fabrikasyon” üretim yapıldığını, bunun da Dara’nın bir ticaret merkezi olduğuna işaret ettiğini söylemiş oldu. Metin “Buluntunun kimi yerlerinde çatlak var. Bunları onardıktan daha sonra önümüzdeki yıl içerisinde tanıtım levhalarıyla bir arada artık günlük hayatla ilgili sergileyebileceğimiz biroldukca materyallerimiz olacak” açıklamasında bulundu.