Dağcı Böhm: “Tibet’ten yeniden ayrıldığım için gerçekten çok mutlu oldum”

Smug

Active member
Benedikt Böhm: Dağcı zirvede fırtına gibi esiyor: “Tibet’ten yeniden ayrıldığım için çok mutluydum”

• e-posta

Bölmek

• Daha

• heyecan

• Basmak

• Geri bildirim

• Hata bildir

Bir Hata mı fark ettiniz?

Lütfen metinde ilgili kelimeleri işaretleyiniz. Sadece iki tıklamayla hatayı editör ekibine bildirebilirsiniz.

Bitkide genetik mühendisliği yok

Ama endişelenmeyin:
      Genetik olarak değiştirilmiş
      bunlar

14 Ekim 2023 Cumartesi, 11:44

Benedikt Böhm, Sherpa Prakash ile birlikte 12:35 saatte 8.000 metrelik Cho Oyu’nun zirvesine fırladığı çılgın Tibet gezisine dönüp bakıyor. Hız dağcısı özgürlüğe bakışının nasıl değiştiğini anlatıyor. Böhm’ün ticari turlarda ölen iki kadının kaderi üzerinde de kalıcı bir etkisi oldu.

Bir olan
Sembolle veya altı çizili olarak işaretlenen bağlantılar bağlı kuruluş bağlantılarıdır. Eğer bu şekilde bir satın alma yapılırsa, bir tane alacağız
komisyon – size hiçbir ek ücret ödemeden! Daha fazla bilgi

Bu metin Haberler çevrimiçi EXPERTS Circle’dan bir uzmandan gelmektedir. Uzmanlarımız kendi konu alanlarında yüksek düzeyde uzmanlık bilgisine sahiptir ve editör ekibinin bir parçası değildir. Daha fazla bilgi edin.

Zirveye ulaşma hedefimiz 10’du, 12:35 saat sürdü: Bu muhteşem zamanı kıl payı kaçırdığınız için üzgün müsünüz yoksa en azından bu koşullar altında spordan memnun musunuz?

Evet, evden on saat uzaklığı hesaplamıştım. Ama ana kamptan buzulun üzerinden geçen uzun yolu hafife almışım. 1. ve 2. kamplar arasındaki mesafe de sonsuz görünüyordu. Ve sonuçta elde edilen yükseklik kazanımı beklenenden çok daha fazlaydı. GPS’im 3.401 metrelik yükseliş saydı. Zirveye giden yol sonsuza kadar sürdü. Dünyanın altıncı en yüksek dağıdır. Dağda neredeyse yalnızdık. Kamp 2’den zirveye giden yolda hâlâ iki dağcı vardı ama biz onları hızla geride bıraktık. Üç gün önce yoğun kar yağışı ve rüzgar da vardı. Bizim için bu her zaman zaman ve enerjiye mal olan zorlu takip çalışmaları anlamına geliyordu. Hiçbir yerde vakit kaybetmedik ve çok odaklanmış ve verimli bir şekilde bu süreci tamamladık.

Bu açıdan zamandan oldukça memnunum. Hız tırmanışından önce on saatin çok ama çok iddialı olacağını biliyordum. On saatten az bir süre için her şeyin kesinlikle mükemmel olması gerekiyor. Ayrıca iklime daha uzun süre alışmam gerekecekti, ancak hız denemelerimize ancak ana kampta on gün kaldıktan sonra başladık. Normalde en az 20 gün boyunca iklime alışırsınız. Bu yüzden on saatlik zamanın yasını tutmuyorum. Bence kendimiz için harika bir referans noktası belirledik ve çok hızlıydık. Koşulların bunu denememe izin vermesine bile minnettarım. Bu verilen bir şey değil. Tüm zorlukları göğüsleme ihtimaliniz 50/50 ve sonunda zirveye çıkma şansınız bile olmayacak.

Dürüst olmak gerekirse Cho Oyu’nun hız tırmanışı fiziksel olarak ne kadar zordu?

Benim için on günlük çok kısa bir alışma süresi nedeniyle çok zordu. Ayrıca Prakash’ın aksine önceden iklime alışmadım. Genel olarak bu bir hıza alışma ve zorunlu bir yürüyüştü. Dürüst olmak gerekirse: Hız tırmanışının yapıldığı gün (7 Ekim 2023) şiddetli bir boğaz ağrısıyla uyandım ve kendimi gerçekten berbat hissettim. Çadırımdan yemek çadırına kadar olan birkaç metrelik mesafe yaya geçidi gibiydi. Bu yüzden nefes almak zorunda kaldım. Bu gece ve soğukta önümdeki dev heykele nasıl yürüyeceğimi gerçekten düşündüm. Ama bunca yıldan sonra bedenimi tanıyorum. Önemli olduğunda ve hazır olduğunda bedenime güvenebileceğimi biliyorum.

Saat 23.00’te start sinyali çaldığında vücudum o kadar adrenalinle doluydu ki, aksiyon yoluyla gerginliğimi atmak beni mutlu ediyordu. Ve sonra sadece yürüdüm ve yürüdüm. Hızımı bulmaya çalıştım. Ve yukarıda kendime ve Prakash’a şunu söylemeye devam ettim: adım adım. Bu, yerinde durmamakla alakalı. Oksijen eksikliğinin sizi bunaltmasına izin vermeyin, ancak yavaş bir tempoda ilerlemeye devam edin. En yavaş şey durmaktır.

Daha ileride soğuk beni ve Prakash’ı giderek daha fazla rahatsız etmeye başladı. 2 Ekim’de neredeyse zirveye tırmanacağım için el ve ayak parmaklarım hâlâ uyuşmuştu. Şimdi soğuk yine acımasızca vurdu. Prakash, ayak parmaklarına kadar sıcak kanın akmasını sağlamak için ayakkabılarını karda savurmaya devam etti. Bu noktada mavi ayak parmaklarına sahip olmaya çoktan razı olmuştum. Artık tüm ayak parmaklarım mavi ve tüylü ama bu da geçecek. Zirveye ulaştığımızda son derece mutlu olduk ve rahatladık. Kayaksız iniş beni bitirdi.

Normalde kayakla çabuk inerim ama yürüyerek benim için işkence oldu. Özellikle son bölüm: Buzul morenlerinden ana kampa doğru yokuş yukarı, yokuş aşağı sonsuz yürüyüş. Ciğerlerime hızlı yükselişin ne kadar yorucu olduğunu sorsanız, şöyle derdi: çok yorucu. Çünkü altı gün sonra hala gerginlikten öksürüyorum.

Uzman hakkında

Benedikt Böhm ekstrem bir dağcı, sınır ötesi yolculuk yapan biri ve dağ sporları malzemeleri üreticisi DYNAFIT’in genel müdürü: Yıllardır yapay oksijen olmadan dünyanın en yüksek dağlarına rekor hızla tırmanıyor. Münih CEO’su, büyük hedeflere ulaşmanın, zorlu durumlarda takımlara liderlik etmenin ve kendi korkularının üstesinden gelmenin ne gerektiğini biliyor ve bu bilgiyi profesyonel ortamında da kullanıyor.

Yükseliş sırasında zihinsel olarak nasıl hissettiniz ve Çin gözetimini ve yasaklarını geride bıraktığınız için mutlu musunuz?

Bütün Tibet yolculuğu benim için çok moral bozucuydu. Anlaşılmaz bulduğum kalıcı yasaklar özgürlüğümüzü kısıtladı. Özgürce hareket edememeye alışkın değiliz. Veya kayak yapmanın yasaklandığını. Neden? Etrafınızda her zaman her adımınızı izleyen memurlar vardı. Polis her yerde ve yolda sürekli polis kontrolü yapılıyor. Öylece dışarı çıkıp yürüyüşe çıkamazsınız. Ayrıca estetiğin her türlüsü eksiktir. Gözün ziyafet çekmekten hoşlanacağı pek bir şey bulamadım. Hiçbir resmi. Sanat yok. İyilik yok.

Bu yüzden Tibet’ten tekrar ayrıldığımızda gerçekten çok mutlu oldum. Aynı gün hızlı tırmanışın hemen ardından (yani 7 Ekim 2023) gücümüzün sonuna gelmiş olarak Tingri’ye indik. Prakash ve ben mümkün olduğunca çabuk aşağı inip çıkmak istedik. Ertesi gün öğlen saatlerinde Nepal sınırını çoktan geçtik. 9 Ekim sabahı Münih’e uçtum.

Yolculuğunuzda sizi en çok duygulandıran ve uzun süre yanınızda kalacak olan an hangisiydi?

Beni iki şey etkiledi: Birincisi, apaçık özgürlüğümüzün paha biçilmez değeri. Bu özgürlüğün ancak Tibet’teki gibi kısıtlandığında farkına varırsınız. Konuşma özgürlüğü. Hareket özgürlüğü. Her şey birdenbire çok ama çok gergin gelmeye başladı.

İkinci olarak ticari gezilerle karşılaşmaktan etkilendim. Ticari dağcılıkta bir dönüm noktası yaşıyoruz. Batılı ajansların yerini büyük ölçüde daha risk alan Nepal ajansları aldı. Nimsdai (Netflix’in “14 Zirvesi”nden tanınır) 14 sekiz binliyi herkes için demokratikleştirdi. Bugün, Kamp 1’den, Şerpa birliklerinden gelen bol miktarda oksijen ve büyük bir lojistik çabayla, sekiz bin metrelik zirvelere herkes ulaşmak mümkün.

Nimsdai aracılığıyla Tibet’teki herkes sadece yapmak istedikleri “14 Zirve”den bahsetti. 14 Zirve CV’nizde bir ödül haline geldi. Nimsdai gibi acenteler, 14 Peaks müşterileri için her şeyi lejyoner benzeri hazırlıyor. İnsanlar ve malzeme dışarı doğru yuvarlanıyor ve bu güç bir tür dokunulmazlık taşıyor.

Gina (lojistiğimizle bağlantılı olan) ve Anna’nın (Nimsdai ekibi) sekiz bin koşunun tamamını başarıyla tamamlayan ilk Amerikalı kadın olacağını görmek için nasıl mücadele ettiklerini ilk elden gördüm. Şerpa ve oksijene rağmen lojistik savaşı Shisha Pagma’da sona erdi. Trajik bir şekilde, her iki Amerikalı da Şerpa’yla son 8.000 metrelik zirvede çığ altında öldü. Bu kader beni çok etkiledi çünkü kazadan sadece bir gün sonra Sisha Pagma’nın yanından geçtik. Ve Sisha Pagma aynı zamanda benim kader dağımdır.

Böhm’ün Nepal macerasından izlenimler

Almanya’da gerçekten yapmak istediğiniz ilk şey neydi?

Önce çocuklarımı görmek istedim. 9 Ekim’de artık çok geçti ve herkes uyuyordu. Ama ertesi sabah herkesi okula, futbola vb. götürdüm. Geri dönmek bana gerçek dışı geldi. Sanki zor ve yoğun bir rüyadan gerçeğe dönmüşüm gibi. Ama iyi gerçekliğe. Buradaki hayat, keşif gezisine kıyasla çok basit. Genel olarak oldukça hızlı bir keşif gezisiydi. Tibet’e giriş vizesi için Katmandu’da beş gün beklememe rağmen üç haftadan biraz fazla bir süre sonra tekrar geri döndüm. Sekiz bine hiç bu kadar hızlı tırmanmamıştım. Her şeyin bu kadar iyi gitmesine çok minnettarım.

Okumak: Geziyle ilgili tüm bilgilerin yer aldığı macera şeridi için burayı tıklayın.

Konuyla ilgili detaylı sorular ve cevaplar:

Belirsizlikle başa çıkmak için kişisel stratejileriniz nelerdir?

Başarının yüzde 80’i planlamada yatıyor. Belirsiz faktörlerin ortadan kaldırılması ve belirli parametrelere dönüştürülmesi çok önemlidir. Geriye kalan yüzde 20’yi esneklik ve güven oluşturuyor. Korkular açıkça tanımlanmalı ve farkındalıkla değiştirilmelidir.

Benedict Boehm

Ekstrem dağcı, sınır ötesi yolcu ve dağ sporları ekipmanı DYNAFIT’in genel müdürü

Korkularınızı nasıl tanımlar ve paylaşırsınız?

Korkularımı görselleştirdiğim ve ekip arkadaşlarımla paylaştığım korku kartlarını kullanıyorum. Bu, güçlü ve zayıf yönleri belirlememize ve yaklaşımımızı uyarlamamıza olanak tanır. “Durumsal liderlik” kavramı verimli ekip akışını sağlar.

Benedikt Böhm'ün avatarı

Benedict Boehm

Ekstrem dağcı, sınır ötesi yolcu ve dağ sporları ekipmanı DYNAFIT’in genel müdürü

Korkularınızın üstesinden gelmek için “cesaret kaslarınızı” nasıl eğitirsiniz?

Korkuları tanımlayıp üzerinde çalışarak cesaret geliştirebilirim. Yaklaşık 20.000 saat eğitim ile korku alanında uzmanlaşabilir ve özgüven kazanabilirsiniz. Ekip ortakları da zorlukların üstesinden gelmek için çok önemlidir.

Benedikt Böhm'ün avatarı

Benedict Boehm

Ekstrem sporlardaki deneyiminiz korku ve belirsizliğe bakış açınızı nasıl şekillendirdi?

Ekstrem sporlar bana korkunun paylaşılabileceğini ve yoğun hazırlık ve antrenmanın doğru destekle birleştiğinde korkuların üstesinden gelmeye yol açtığını öğretti.

Benedikt Böhm'ün avatarı

Benedict Boehm

Kitap ipucu: “Manaslu Yüzünde” (reklam)

Ölüm bölgesinde hızlı dağcılık – Benedikt Böhm