Corona: Pek çok Alman bundan korkuyor

Smug

Active member
Bir ankete göre, zorunlu koruma gerekliliklerinin olmadığı ilk Corona sonbaharından önce, kişinin kendi sağlık risklerine ilişkin değerlendirmeleri farklılık gösteriyor. Alman Basın Ajansı adına görüş araştırma enstitüsü Yougov tarafından yapılan anketin gösterdiği gibi, yüzde 50’si bu sonbahar ve kış olası bir korona enfeksiyonundan hiç endişe duymuyor. Öte yandan ankete katılanların yüzde 46’sı bu konuda endişeli; yüzde 36’sı “biraz” endişeli olduğunu, yüzde 10’u ise “evet, çok” dedi.

Ankete göre hükümetin uyguladığı koruyucu önlemlerin bu sonbahar ve kış aylarında gerekli olmayacağı yönünde güçlü bir destek var:

• Yüzde 34 tamamen katılıyorum.
  • Yüzde 32’nin katılma olasılığı daha yüksekti.
  • Katılımcıların yüzde 6’sı kesinlikle katılmıyorum
  • Muhtemelen yüzde 16 değil.
2022 sonbaharında olduğu gibi maske, test ve karantina gereklilikleri bu sefer geçerli değil. Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’a (SPD) göre şu anda temas kısıtlaması anlamında herhangi bir tedbire ihtiyaç yok.

Son zamanlarda enfeksiyon sayısında yaşanan artışın ardından soğuk mevsimde enfeksiyonların yeniden artması bekleniyor. Lauterbach ve Robert Koch Enstitüsü (RKI), bu nedenle 60 yaş üstü ve daha önce hastalık geçiren kişilere ek aşı yapılmasını ve belirli durumlarda gönüllü olarak maske takılmasını öneriyor.

Sağlık tesislerine özel önem veriliyor

Araştırmaya göre, hassas yerel tesislerde gönüllü koruyucu önlemler genel olarak kabul görüyor. Ankete katılanların dörtte üçü, ziyaretçilerin önlem olarak maske takıp takmayacağına doktorların, kliniklerin ve bakımevlerinin karar vermesi taraftarı:

• Yüzde 42 tamamen katılıyorum.
  • Yüzde 34’ü bu görüşe katılma eğilimindeydi.
  • Yüzde 18’i olumsuz olma eğilimindeydi.
Anket için 20-22 Eylül tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 2050 kişiyle görüşme yapıldı.

Maske takma eğiliminiz var mı? Aksine değil

Ankete göre herkesin kendisi için alabileceği koruyucu önlemler konusunda oldukça temkinli bir eğilim var:

Kapalı mekanlarda maske takmak istiyorum

• kesinlikle veya muhtemelen yüzde 25
  • kesinlikle veya muhtemelen değil yüzde 47 ve
  • belki yüzde 23 daha.
Güvenlik için otobüs ve trenlerde maske takmak istiyorum

• kesinlikle veya muhtemelen yüzde 27
  • kesinlikle veya muhtemelen değil yüzde 42 ve
  • belki yüzde 21 daha.
Ateş ve boğaz ağrısına dikkat

Ancak anketin gösterdiği gibi birçok insan soğuk algınlığı semptomlarına karşı daha duyarlı.

Tedbir olarak korona testi yaptıracağım

• kesinlikle veya muhtemelen yüzde 44
  • kesinlikle veya muhtemelen yüzde 30 değil ve
  • belki yüzde 20 daha.
Sonbahar ve kış aylarında aşı veya tazeleme aşısı yaptırmak istiyorsanız

• kesinlikle yüzde 15
  • muhtemelen yüzde 13
  • belki yüzde 15
  • muhtemelen yüzde 15 değil ve
  • kesinlikle yüzde 36 değil.