Çin Merkez Bankası: “Evergrande krizi denetim edilebilir seviyede”

Smug

Active member
Çin Merkez Bankası, borç krizindeki inşaat ve gayrımenkul şirketi Evergrande’nin finans sektörü üzerinde yarattığı risklerinin denetim edilebilir olduğunu, diğer şirketlere yayılmasının beklenmediğini bildirdi.

Çin Merkez Bankası Mali Piyasalar Dairesi Lideri Zou Lan yaptığı açıklamada, “Evergrande Grubu’nun borç yükümlülükleri ortasında finansal yükümlülüklerin oranı üçte birden az. Borç verenler ise bakılırsali olarak dağınık biçimde. Tek tek finans kurumlarının maruz kaldığı riskler epeyce düşük.” dedi.

Kümenin borçları niçiniyle ülke genelinde bir kredi sıkışması yaratmasını beklemediklerini vurgulayan Zou, “Genel olarak krizin finans sanayisine yayılma riski denetim edilebilir seviyede.” tabirini kullandı.

Zou, Evergrande’nin son senelerda makûs yönetildiğini, değişen piyasa şartlarına uygun ihtiyatlı davranış üslubunu benimsemek yerine faaliyetlerini hesapsızca çeşitlendirdiği ve genişlettiğini vurguladı.

Ülkedeki gayrimenkul şirketlerinin birçoklarının sağlıklı mali göstergelere sahip olduğu ve faaliyetlerini istikrar ortasında sürdürdüğüne dikkati çeken Zou, “Gayrımenkul sanayisi genel olarak sağlıklı durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

Zou, yetkili kurumların ve lokal idarelerin Evergrande’ye varlıklarını elen çıkarmaya ve inşaat projelerini sürdürerek müşterilerinin çıkarlarını müdafaaya teşvik ettiğini, projelerin sürdürülebilmesi için gerekli mali dayanağın de sağlanacağını kaydetti.

Çin’in en büyük şirketlerinden ve inşaat ile gayrimenkul alanında dünyanın en büyük yatırımcılarından olan Evergrande şirketler kümesi, geçen ay vadesi gelen yurt dışı borç tahvillerinin faizini ödemede iki sefer başarısız olmuştu.

Küme, yurt haricindeki yatırımcılara 23 Eylül’de vadesi gelen borç tahvilleri için 35,9 milyon dolar faiz ödeyebilirken 83,5 milyon dolarlık faiz ödemesini yapamamıştı. Ayrıyeten 29 Eylül’de vadesi gelen dolara endeksli tahviller için yapması gereken 47,5 milyon dolarlık faiz ödemesini de gerçekleştirmemişti.

bigpara.hurriyet.com.tr