CHP’den tüm belediyelere yurt daveti

Vitra

New member
CHP’den tüm belediyelere yurt daveti CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine, Mahallî İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun tarafınca partinin tüm belediye başkanlıklarına resmi yazı gönderildi.

Yazıda şöyleki denildi:

“Son 20 yılda, ülkemizin neredeyse her alanında derin meseleler yaratan siyasi iktidar, öğrencilerimizi de ağır bir barınma sorunu ile karşı karşıya bırakmıştır. Ülkemizdeki öğrenci sayısı artarken, yurt kapasitelerinin bu artışı karşılayamaması, ne yazık ki öğrencilerimizi konut kiralama yoluna itmektedir. Fakat konut kiralarında yaşanan olağanüstü artışlar göz önüne alındığında, dar gelirli öğrencilerimiz bu seçeneği kullanmakta da zorluk çekmektedir. Bu sorun, öğrencilerimizi ve ailelerini ağır mağduriyetler altında bırakmış, bir hayli öğrencimiz var olan hayat pahalılığının üzerine eklenen barınma derdi karşısında eğitim hayatlarını noktalamak zorunda kalmıştır.

Halkın belediyelerine sorumluluk düşüyor

İktidar, bu sorunun tahliline yönelik hiç bir tesirli adım atmamıştır. Bu niçinle, kısa müddet daha sonra başlayacak yeni eğitim-öğretim yılında öğrencilerimizi bir daha düşünceli bir müddetç beklemektedir. Bu kapsamda, halkın belediyelerine bir daha kıymetli bir sorumluluk düşmektedir.”

Öğrenciler için yeni bir seferberlik

Yazıda, belediye liderlerinden 3 başlıkta çalışma yapılması istenerek, şöyleki denildi:

– Belediyelerimiz, devlet yurtlarına yerleşemeyen ve özel yurt fiyatlarını ya da konut kiralarını karşılayacak gelir düzebir daha sahip olmayan öğrencilerimiz için yeni bir seferberlik başlatmalı, yeni imkânlar yaratarak öğrencilerimizin yanında durmaya devam etmelidir.

Lojmanlar, misafirhaneler öğrencilere açılacak

– Belediyelerimiz, yeni eğitim-öğretim yılı için gelebilecek taleplere yönelik araştırmalara başlamalı, bu taleplerin karşılanmasında en tesirli sistemi şimdiden belirlemelidir. Öğrenci yurdu bulunmayan ya da mevcut kapasitesi talepleri karşılamaya kâfi olmayan belediyelerimiz; hizmet binalarını, lojmanlarını, misafirhanelerini ya da kiralama yolu ile bölgelerindeki özel tesisleri öğrencilerimizin kullanmasına sunmak için uğraş göstermelidir.

– Belediyelerimiz, barınma dayanağı yanında, dar gelirli olduğu tespit edilen öğrencilerimizin konut kiralarına ya da özel yurt fiyatlarına imkânlar ölçüsünde nakdi yardım takviyesi sunmalıdır.”

Sorumluluğun altından kalkacağız

Torun, yazının sonunda “Tüm baskılara karşın iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlarımıza ulaştıran belediyelerimiz, bu sorumluluğun altından da muvaffakiyetle kalkacaktır. Tüm engellemeler karşısında halk için çalışmaya devam eden siz kıymetli belediye liderlerimize şükranlarımızı sunuyor, hepinize çalışmalarınızda muvaffakiyetler diliyoruz” sözlerini kullandı.