Chelsea’de ‘Rusya’ depremi! Roman Abramovich veda etti

Sarr

Active member
CELAL UMUT EREN

İngiltere’de Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı gündemin ana unsuru olmaya devam ediyor. Futbolda kulüp sahibi olan Rus Oligarklara karşı yansılar gün geçtikçe artmaya başladı. Burada en büyük baskı Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le yakın bağlantıları olan Roman Abramovich’e uygulandı. Abramovich, dün akşam itibariyle Chelsea’deki tüm nazaranvlerinden ve yetkilerinden ayrıldığını deklare etti. 55 yaşındaki Rus Oligark, tüm yetkilerini Chelsea Vakfı’nın mütevelli heyetine bıraktığını bildirdi.

Rusya tarafınca Ukrayna’ya işgalin başladığı andan itibaren İngiltere’de yansıların amacında olan Rus milyarder en yanlışsız sonucun Chelsea ile yollarını ayırmak olduğunu duyurdu. Abramovich, açıklamasında, “Her vakit Chelsea’yi düşünerek, Chelsea’nin düzgünlüğü için kararlar aldım. Mevcut koşullarda Chelsea kulübünü, taraftarları ve kulüp üyelerini daha fazla sıkıntı durumda bırakmak istemiyorum. Chelsea’nin uygunluğu için tüm yetki ve bakılırsavlerimden ayrılıyorum” tabirlerini kullandı.

Kısa bir süre ortasında İngiliz hükümeti ve Roman Abramovich içinde bir görüşmenin gerçekleşeceği kaydedildi. Abramovich’e yönelik İngiltere’ye giriş yasağı, ailesiyle birlikte Londra’dan taşınma mecburiliği ve yatırımlarını durdurma sonucunın İngiliz hükümeti tarafınca alınacağı lisana getirildi. Abramovich’in bırakmasının akabinde kimi yatırım fonlarının Chelsea Vakfı’na bir dizi teklif götürerek kulübü satın almak için teşebbüsler başlatacağı aktarıldı.

‘Savaşa hayır, lütfen’

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlatmış olduğu akına Rus atletlerden yansılar gelmeye devam ediyor. Son olarak Rus tenisçi Andrey Rublev, Dubai Tenis Şampiyonası’ndaki maçının akabinde kendisini çeken kameranın lensine “Savaşa hayır, lütfen” sözlerini yazdı.

Bournemouth’a ne olacak?

Chelsea’de Roman Abramovic krizi üzere bir öteki Premier Lig grubu Bournemouth’ta da payları olan kulüp işvereni Maxim Demin için rastgele bir yaptırım konuşulmuyor.

beraberinde Britanya vatandaşı olan Demin’e bir yaptırım ya da yasak düşünülmüyor.

Şota’dan barış daveti

İngiliz The Sun’a konuşan Hull City’nin teknik yönetici Şota Arveladze, Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu işgale reaksiyon gösterdi. Daha evvel Rusya’nın ülkesi Gürcistan’a saldırdığını da anlatan Şota, “Bugün bile Gürcistan, geçmişte yaşanan olaylar niçiniyle gergin. Ukraynalı arkadaşlarıma en düzgün dileklerimi iletiyorum. Onlar sevdiğimiz bir ülke. Savaşmak, bombaları atmak, epey sayıda insanın ölmesi ve çocukların anne ve babasız kalması Rusya’nın hali niçiniyle oldu. Maalesef ülkelerimiz ve Sovyet bloğu yer alan başka ülkeler hala Rusya ile uğraş ediyor ve ellerinden çok fazla bir şey gelmiyor. Bunlar görmek acı verici ve güç… Dünyanın hiç bir yerinde savaş çıkmamalı” dedi.

Polonya’dan sert çıkış

2022 Dünya Kupası play-off elemelerinde Rusya’nın rakibi olan Polonya bir sefer daha sert bir hal sergiledi. Daha evvel FIFA’ya başvurarak Rusya maçına çıkmak istemediklerini ileten Polonya Futbol Federasyonu, yansısını ileri bir boyuta taşıdı.

Polonya Futbol Federasyonu Lideri Cezary Kulesza, “Daha fazla kelam yok, harekete geçme zamanı! Polonya, Rusya’ya karşı Dünya Kupası playoff maçı oynamayacak” açıklamasını yayınladı.Polonya’nın ünlü forveti Robert Lewandowski de takviye verip, “Ukrayna’da savaşın devam ettiği bir durumda Rusya Ulusal Grubu ile maç oynamayı hayal bile edemiyorum. Rus futbolcular ve taraftarlar bu durumdan sorumlu değil fakat hiç bir şey olmuyormuş üzere de davranamayız” dedi.

Juventus’un Polonyalı kalecisi Wojciech Szczesny de “Benim eşim Ukraynalı. Oğlumun damarlarında Ukrayna kanı var. Dünya Kupası play-off maçında Rusya ile karşılaşacaktık. Ülkemin formasını giyip Rusya’nın ulusal marşını dinlemeyi reddediyorum!” çıkışını yaptı.