Çetin Doğan’dan 28 Şubat davası argümanı: FETÖ’nün ürettiği geçersiz dokümanla mahkum edildim!

Vitra

New member
Çetin Doğan’dan 28 Şubat davası argümanı: FETÖ’nün ürettiği geçersiz dokümanla mahkum edildim! Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 28 Şubat davasında ortalarında Çetin Doğan ve Çevik Bir’in de bulunduğu 14 sanığa verilen mahkumiyet kararlarını onadı. Dairenin sonucu, yargılamayı yapan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilecek. Mahkeme de cezası onanan sanıklar hakkında, cezanın 3 yıldan fazla olması niçiniyle yakalama sonucu çıkaracak. Sanıklar ondan sonrasında cezaevine konulacak.

Ortalarında devrin Genelkurmay Lideri İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay 2. Lideri Çevik Bir, eski Jandarma Genel Kumandanı Fevzi Türkeri, eski MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç, periyodun Kara Kuvvetleri Kumandanı Hikmet Köksal’ın da bulunduğu 21 sanık, “darbeye teşebbüs” hatasından müebbet mahpusa mahkum edilmişti.

Aldığı ceza niçiniyle mahpusa girmesi olası olan devrin Genelkurmay Harekat Lideri emekli Orgeneral Çetin Doğan, sonucun akabinde Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İpek Özbey’e konuştu. Görüşmenin bilgilerinın bilgileri HalkTv ekranlarında yayınlanan Perdenin Önü Ardı programında masaya yatırıldı.

Orgeneral Çetin Doğan ile 28 Şubatın yıl dönümünde röportaj yaptığı lisana getiren Özbey, Doğan’ın röportajdaki kelamlarını şöyleki aktardı:
“Son günlerde yandaş medyada 28 Şubat sürecinin gündeme getirilmeye başlanması Yargıtay safhasındaki davanın incelemeye alındığının işaretidir”

Özbey kelamlarına şöyleki devam etti: “Aslında Çetin Doğan’ın argümanı şu. ‘Genelkurmay Başkanlığı, ‘Gizli’ saklılık derecesine sahip evrakın dışarıya sızdırılmasına karşı bir tedbir olarak 5 Kasım 2002 tarihinden itibaren ‘evrak güvenlik numarası’ uygulamasına geçmiştir. Bu tarihten itibaren Genelkurmay Karargâhı dışına yayımlanan evrak ‘numaratör’ ile kaşelenmeye başlanmıştır. Kumpasçıların 1997 tarihini taşıyan, ürettikleri ve emellerine uygun olarak tahrif ettikleri gerçek dokümanlar üzerinde ‘evrak güvenlik numarası’ bulunmakta. Genelkurmay Başkanlığı arşivindeki bütün gerçek evraklarda ise 2002 yılı öncesinde yayımlanmış hiçbir dokümanda doğal olarak evrak güvenlik numarası bulunmamaktadır'”

Özbey, Çetin Doğan’ın 28 Şubat davasında aleyhine kullanılan dokümanların FETÖ tarafınca üretildiğini dediğini aktardı.

Yargıtay’ın onama sonucu akabinde Çetin Doğan’ı bir daha aradığını aktaran Özbey: “Çetin Doğan Paşa tıpkı argümanının ardında duruyor. ‘Bu dava hiçbir somut kanıta dayanmıyor. Mahkeme düzmece evraklarla bir mahkumiyet sonucu verdi. Eksper FETÖ’den kaçak. ODTÜ’den diğer bir uzman heyeti inceledi. Onun raporuna prestij edilmiyor’ dedi. Pekala bundan daha sonra ne olacak diye sordum. ‘Anayasa Mahkemesine götüreceğiz. daha sonra nereye kadar gidilmesi gerekiyorsa’ diyor ve buradan bizim aracılığımız ile soruyor; ‘Bu kin, nefret niçin? Bunlarla o hesapları yapmak safları sıklaştırmaktır. Utanç verici hareketlerdir.’

Doğan şöyleki bir cümle kullanıyor; ‘Ben ‘Balyoz’ için de tıpkı cümleyi söylemiştim. Bu dava da Balyoz üzere yardım, yataklık edenler cezalandırılınca fakat bitecek’ “
dedi.