“Cesaretimi topladım ve bağırdım: 'Siktir git!'”

Smug

Active member
Emekli 140.000'den fazla nefret mesajını kaldırdı: “Cesaretimi topladım ve bağırdım: 'Siktir git!'”

• e-posta

Bölmek

• Daha

• heyecan

• Basmak

• Geri bildirim

• Hata bildir

Bir Hata mı fark ettiniz?

Lütfen metindeki ilgili kelimeleri vurgulayınız. Sadece iki tıklamayla hatayı editörlere bildirebilirsiniz.

Bitkide genetik mühendisliği yok

Ama endişelenmeyin:
      Genetik olarak değiştirilmiş
      bunlar

Nazi sloganları, siyasetçilere yönelik şiddet ve SS'nin yüceltilmesi gibi çok sayıda olay, son haftalarda Almanya'yı şok etti. Aktivist ve emekli Irmela Mensah-Schramm bu sorunları yıllardır biliyor. Bir röportajında şiddeti nasıl yaşadığını ve nefret mesajlarına karşı neler yapılabileceğini anlatıyor.

Genç Sylt konukları Nazi sloganları atıyor, politikacılara yönelik şiddet artıyor ve AfD'li politikacılar SS'i yüceltiyor. Irmela Mensah-Schramm'ın sloganlar, şiddet ve AfD konusunda deneyimi var. 78 yaşındaki Berlinli emekli ülke çapında tanınıyor. Neredeyse kırk yıldır nefret mesajlarını, Nazi çıkartmalarını, gamalı haçları, Yahudi karşıtı sloganları ve diğer aşırı sağcı sembolleri kamusal alanlardan kaldırıyor. Bunun için defalarca saldırıya uğruyor veya hakarete uğruyor.

Haberler ile çevrimiçi bir röportajda, Sylt züppelerine gelecek için ne gibi tavsiyelerde bulunduğunu, neden Nazilerden korkmadığını ve sivil cesaretin bugün neden her zamankinden daha önemli olduğunu açıklıyor.

ODAKLANMA çevrimiçi: Bayan Mensah-Schramm, bir süredir sosyal medyada dolaşan rahatsız edici bir Haber, Sylt'teki “Pony” kulübünde genç erkek ve kadınların ırkçı sloganlar attığı bir partiyi gösteriyor. O zamandan bu yana Almanya'nın her yerinden çok daha fazla Haber eklendi. Yüksek sesle bağırılan ve söylenen nefretle nasıl mücadele edersiniz?

Mensah-Schramm:
Parti havasındaki gençler, sınır tanımayan davranışlara kapılma eğilimindedir. Bir kişi ırkçı sloganlar atmaya başlarsa ve bunun havalı olduğunu düşünürse, diğerleri genellikle bunun hakkında fazla düşünmeden bu kervana atlarlar. İşin ölümcül yanı da bu.

Gruptan bir iki kişi ayağa kalkıp “Durun, bu doğru değil, bunu yapmamalıyız” dese iyi olur. Ne yazık ki bu çok nadir oluyor ve bu tür davranışlardan rahatsız olan diğer misafirler kendilerini aktif olarak savunmuyorlar.

“Bu beni şok ediyor ama açıkçası benim için yeni bir şey değil.”

Bu kadar az direnişin olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mensah-Schramm:
Bu beni şok etti ama açıkçası benim için yeni bir şey değil.

Neredeyse kırk yıldır kamusal alanlardaki nefret mesajlarıyla, diğer şeylerin yanı sıra sprey kutularıyla da mücadele ediyorsunuz. Bu aktivizme yolculuğunuz nasıl başladı ve bugün bu kadar aktif olmaya devam etmeniz için sizi motive eden şey nedir?

Mensah-Schramm:
Yolculuğum 1986 yılında Berlin'de başladı. O sıralarda Naziler şehirde kasıp kavuruyordu. Bir gün Nazi döneminden kalma bir nefret mesajıyla karşılaştım. Şok oldum ve bütün gün benimle kaldı. O an harekete geçmem gerektiğini anladım. Ayrıca neden kimsenin bu konuda bir şey yapmadığını da kendime sordum. Mesajın olduğu yere geri döndüm ve anahtarımla çöpleri kazıdım. Sonrasındaki duygu inanılmaz derecede iyiydi. Harekete geçerek bir şeyler başarabileceğinizi bana doğruladı. Bu motivasyon bugüne kadar devam etti.

Şu ana kadar yaklaşık 140.000 Nazi çıkartmasını, gamalı haçı ve Yahudi karşıtı sloganı kaldırdınız. Bu iş sizin için neden bu kadar önemli?

Mensah-Schramm:
Bu nefret mesajları, Sylt'teki gençlere benzer şekilde insanları kendi sloganlarını atmaya teşvik ediyor. Ne yazık ki olumsuz mesajları hatırlamak, olumlu olanlardan daha kolaydır. Sessizliğin suç ortaklığı anlamına geldiğinin farkına varmak beni harekete geçmeye motive etti. Eğer kimse bir nefret sloganını kaldırmaktan kendini sorumlu hissetmiyorsa, o zaman sorumluluğu ben üstlenirim. Aksi takdirde bu tür açıklamaların normal veya kabul edilebilir olduğu izlenimi yaratılabilir.

“AfD’yi bizzat hissettim”

AfD toplumsal söylemi giderek daha sağa kaydırmaya çalışıyor. AfD'nin Avrupa seçimlerinin önde gelen adayı Maximilian Krah, geçtiğimiz günlerde SS'in suçlarını önemsizleştirdi. AfD Bundestag üyesi Leif-Erik Holm geçtiğimiz günlerde Krah'ın SS hakkındaki açıklamalarının temelde “normal” olduğunu söyledi. Böyle bir şey duyduğunuzda aklınızdan neler geçiyor?

Mensah-Schramm:
AfD’yi bizzat yaşadım. Stratejileri esas olarak asılsız iddialardan, suçlamalardan ve çoğu zaman gerçek olmayan şüphelerden oluşuyor. Vatandaşa sahte bir gerçeklik sunmaya çalışıyorlar. AfD'nin yalanlara dayanan şikayetleri üzerine üç davayla karşılaştım.

Bay Krah'ın SS hakkındaki açıklamaları gerçekten inanılmaz. Bazen AfD'nin sadece geçmişi tekrarlamak değil, hatta onu aşmak istediği izlenimine kapılıyorum.

Politikacıların sözlü veya fiziksel saldırıya uğradığına dair haberler her zaman vardır. Bugün sokaklara çıkıp nefret mesajlarını kaldırdığınızda korkuyor musunuz?

Mensah-Schramm:
Daha geçen hafta Saksonya'nın Flöha şehrinde bir karşılaşma yaşadım. Bir kez saldırıya uğradım, iki kez tehdit edildim, bir kez de hakarete uğradım.

“Cesaretimi topladım ve bağırdım: 'Siktir git!'”

Tam olarak ne oldu?

Mensah-Schramm:
Tren istasyonundaydım ve bir NPD etiketini çıkardım. Kırk yaşlarında bir adam yanıma gelip saldırdı. Cesaretimi topladım ve yüzüne yüksek sesle bağırdım: “Kıçımı öp!” Bu onu o kadar korkuttu ki beni bıraktı.

Kısa bir süre sonra başka bir adam bana hakaret etti ve cep telefonuyla fotoğrafımı çekti. Benim tepkim ona orta parmağını göstermek oldu. Sonra üçüncü bir adam gelip ayağıma tükürdü. Ve son olarak çıkardığım çıkartma parçaları yerde olduğu için bir kadın tarafından eleştirildim. Bunları almamı istedi. Bütün bu olaylar bir saat içinde yaşandı.

Bu durum bugün eskisinden daha sık mı başınıza geliyor?

Mensah-Schramm:
Agresif eylemlere yönelik engelleme eşiğinin bir miktar düştüğü izlenimine sahibim. Kişisel olarak bana yönelik saldırılar artık daha sık olmadı, ancak seçim posterlerinde daha fazla hasar görürdüm, ancak bugün kampanya çalışanlarının saldırıya uğrama ihtimali daha yüksek. Kişisel deneyimime ve bulgularıma dayanarak ev duvarlarında veya benzeri yerlerde Nazi propagandasının arttığını doğrulayamıyorum. Ama hâlâ nefretin iç karartıcı ve sarsıcı örnekleri var.

“Bu tür keşifler beni derinden etkiliyor”

Bir örneğiniz var mı?

Mensah-Schramm:
Mesela birkaç yıl önce Berlin-Steglitz'de bulduğum bir metro şantiyesinde bir mesaj vardı. Şöyle yazıyordu: “Unutmayın, siz Kanacks: Bir zamanlar 6.000.000 Yahudimiz vardı.” Vatandaş orada duruyor ve hiçbir şeyin farkına varmıyor, hiçbir şey yapmıyor. Bu gibi bulgular beni derinden etkiliyor.

Öte yandan siz aktif hale gelirsiniz. Sivil cesaret sizin için ne anlama geliyor ve vatandaşlar bunu günlük yaşamda nasıl gösterebilirler?

Mensah-Schramm:
Sivil cesaret son derece önemlidir. Bunu herkes gösterebilir ve eğer daha fazla insan bunu yaparsa nefrete ve önyargıya daha iyi karşı koyabiliriz. Ancak olaya dahil olan birçok kişi kendilerini hızla mağdur olarak görüyor. 2013 yılında Dresden'de yüzüme kaldırım taşı atılması gibi ciddi saldırılardan sonra bile kendimi mağdur olarak görmeyi her zaman reddettim. Herkese korkularını bastırmalarını tavsiye ediyorum. Cesaret ve güç gösterin; yalnızca kendinizi değil, nefrete karşı mücadelede toplumu da güçlendireceksiniz.

Özellikle korkunuzu bastırmak zorunda kaldığınız günlük hayatınızdan bir örnek verebilir misiniz?

Mensah-Schramm:
Evet, Brandenburg'daki Cottbus'tayken gamalı haçı çıkardım ve karşıma bir adam çıktı. Agresif tavrına ve gamalı haçı bırakma yönünde defalarca tehdit etmesine rağmen onu kaldırdım. Bana doğru hücum ettiğinde, onu karşılamaya gittim. Neredeyse burunlarımız birbirine değiyordu. Hiç korkmadım ama arsız bir gülümsemeyle ona baktım. Bu onu şaşırttı ve birden sanki hayatı için koşuyormuş gibi koşmaya başladı.

Sylt konuklarına mesaj: “Acele etmek yerine durup düşünmelisiniz”

Geleceğe dair planlarınız neler? Çalışmalarınıza şu anki haliyle nasıl devam edeceksiniz yoksa sizin için bir şeyler değişecek mi?

Mensah-Schramm:
Evet, kesinlikle işime devam edeceğim. Nefret mesajlarını kaldırmanın yanı sıra okullarda atölye çalışmaları ve sergiler düzenliyorum. Bu sayede öğrencilere doğrudan ulaşabiliyorum ve onları olumlu mesajlar yaymaya ve nefrete karşı durmaya teşvik edebiliyorum. Benim asıl amacım nefrete nefretle karşılık vermek değil. Nazilere karşı değil, onların zihniyetine karşı savaştığımı her zaman vurguluyorum.

Sylt'te veya Almanya'nın başka yerlerinde yabancı düşmanı, Yahudi karşıtı veya ırkçı sloganlar atan insanlara ne gibi bir mesajınız var? İnsanlara başka ne söylemek istersiniz?

Mensah-Schramm:
Mesajım şu olurdu: Eğlenmekte yanlış bir şey yok, ancak davranışınızın yaratabileceği etkiye her zaman dikkat edin. Aceleci davranmak yerine durup ne yaptığınızı düşünün. Bu, sağcı insanlarla uğraşırken her zaman yapmaya çalıştığım bir şey.