Çavuşoğlu: İsrail’e büyükelçi atama sonucu aldık

Vitra

New member
Çavuşoğlu: İsrail’e büyükelçi atama sonucu aldık Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ile yaptığı görüşme daha sonrası düzenlediği basın toplantısında Türkiye-İsrail münasebetlerine yönelik kıymetli açıklamalarda bulundu.

İsrail ile olağanlaşma süreci

Tel Aviv’e Büyükelçi atama sonucu alındığını duyuran Bakan Çavuşoğlu açıklamasında şu sözleri kullandı;

“Yeni hükümet bakılırsave geldikten ve Herzog seçildikten daha sonra diyalog süreci başlamıştı. Herzog’un Türkiye ziyareti, çabucak sonrasında benim İsrail ziyaretim, Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in Ankara ziyaretiyle süreç devam etti. Havacılık alanında bir iş birliği muahedesi imzaladık. Karma Ekonomik Komitesi Toplantısı gerçekleşecek eylülde. Sonuçta bağlantıların olağanlaşması konusunda atacağımız adımların ortasında, karşılıklı büyükelçileri yine atamak da vardı. Bu salonda Lapid ile gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında da ’Büyükelçilerin atanması konusunda çalışma başlattık’ diye bir açıklama yapmıştık.

İsrail’e büyükelçi atama sonucu aldık

Bu çalışmalar sonucunda İsrail’den de olumlu bir adım geldi. Biz de Türkiye olarak İsrail’e, Tel Aviv’e büyükelçi atama sonucu aldık. Önümüzdeki süreçte atayacağımız büyükelçiler konusunda, isimleri de öteki atayacağımız büyükelçiler listesini de Cumhurbaşkanı’mıza arz ettikten daha sonra süreç resmen başlamış olacak. İkili münasebetlerin geliştirilmesi konusu da kıymetlidir. Başka taraftan söylemiş olduğimiz üzere Filistin, Kudüs ve Gazze’nin haklarını savunmaya devam edeceğiz. Bu mevzuda bildirilerimizin direkt büyükelçi düzeyinde de Tel Aviv’de iletilmesi de değerli. Sonuçta iyi olsun. “