Bulgur Köftesi

Sarr

Active member
Bulgur Köftesi Tanımı İçin Gereçler

Köftesi için:

• 1 su bardağı kısırlık ince bulgur
  • 1 su bardağı kaynar su
  • Yarım su bardağı un
  • 1 yumurta
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı kimyon
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
Sosu için:

• 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yarım yemek kaşığı domates salçası
  • Yarım tavuk bulyon
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 kepçe köfteleri haşladığımız su
Bulgur Köftesi Tanımı Yapılışı

1. Bulgur derin bir kaba konur, sıcak suyla ıslatılır ve üstü kapatılır. (5 dakika beklese yetecektir. ).
  2. Bulgur az karıştırılır soğuması sağlanır ve yumurta o biçimde atılır. Un, tuz ve baharatlarda eklenip yoğrulur.
  3. Bir kaseye elimizi daima ıslatmamız gerektiği için su konur. Köfteleri atacağımız kap yavaşça unlanır.
  4. Elimiz kurudukça ıslatılır, misket büyüklüğünde köfteler yapılır ve unlanmış tepsiye atılır. (ben daha kolay geldiğindilk evvel rulo yapıp ufak kesimler kopartıyorum akabinde süratlice yuvarlıyorum. Siz nasıl kolay gelirse o biçimde yapabilirsiniz. ).
  5. Uygun tencerede su kaynatılır ve köfteler içerisine atılır.
  6. Tıpkı anda öbür bir tavaya sıvı yağ, salça, pulbiber konur ve harmanlanır; köfteleri haşladığımız sudan bir kepçe atılır ve tavuk bulyonda eklenir. Güzelce karıştırılır. (tavuk bulyon tuzlu olduğu için bu kademede tuzu tarife eklemedim. Damak zevkinize nazaran az serpebilirsiniz. ).
  7. Köfteler haşlanınca kevgir sayesinde suyundan süzülerek alınır ve hazırlanan sosun içersine atılarak karıştırılır.
  8. Servisi için; sarımsaklı yoğurt hazırlanır ve isterseniz incecik kesilmiş maydanozla süslenir.Öneri:Bu tanımda pişirme kısmı kısa müddet alıyor. Ben kimi vakit bir gün evvel köfteleri yuvarlıyorum ve tepsiyi büsbütün kapsayacak pak poşete sarıp buzdolabının olağan rafına bırakıyorum. Sonraki gün yalnızca on ya da on beş dakika sürecek pişirme mühleti kalıyor.Afiyet olsun ????.