“Büyük birikmiş iş”: Bundeswehr yabancı insansız hava araçlarını kontrol altına alamıyor

Smug

Active member
Askeri eğitim alanları ve Bundeswehr kışlası üzerinde devam eden drone gözlemleri göz önüne alındığında, trafik ışığı koalisyonundan savunma politikacıları, drone savunma çözümlerini hızlı bir şekilde bulması için Federal Savunma Bakanlığı'na baskı yapıyor. FDP savunma uzmanı Marcus Faber “Bild am Sonntag”a şunları söyledi: “Dronlar, Bundeswehr'in Ukraynalıları Leo 1 konusunda eğittiği Klietz askeri eğitim alanı üzerinde düzenli olarak tespit ediliyor. Diğer mülklerde, birkaç drone bazen hava sahasına aynı anda giriyor. Bu açıkça organize edilmiş bir olay ve güçlü bir şekilde Rusya'ya işaret ediyor.”

Bundeswehr Moskova'dan şüpheleniyor

Bundeswehr ayrıca drone uçuşlarının arkasında Moskova'nın olduğundan şüpheleniyor. Ancak bunu henüz kanıtlayamadı çünkü Faber'e göre “henüz bir insansız hava aracını veya pilotunu tutuklamak mümkün olmadı”.

Genel Müfettiş Carsten Breuer, henüz Bölge Komutanı olarak görev yaptığı Ekim 2022'de drone gözlemleriyle ilgili endişelerini dile getirmiş ve askeri polise HP 47 sinyal bozucu vericinin nasıl kullanılacağı konusunda eğitim vermişti. Sadece iyi bir yıl sonra, Kasım 2023'te Federal Savunma Bakanlığı'nda “Drone Görev Gücü” kuruldu. Dışişleri Bakanı Nils Hilmer milletvekillerine, görev gücünün içişleri bakanlıkları ile hangi güvenlik kurumunun drone savunmasında ne yapmasına izin verildiğini, hangi savunma cihazlarının etkili olduğunu ve bunların nasıl hızlı bir şekilde temin edilebileceğini netleştirmesi gerektiğini söyledi.

Konu insansız hava araçları olduğunda Almanya'nın “yapması gereken çok büyük bir iş” var

Görev gücünün kurulmasından iki ay sonra savunma politikacıları kararlar için baskı yapıyor. Faber: “Dronlar söz konusu olduğunda yetişmemiz gereken çok şey var. Açık olan bir şey var: Ordumuzun modern sinyal bozuculara ihtiyacı var. Önümüzdeki birkaç ay içinde görev gücünden sonuçlara ihtiyacımız var.”

SPD savunma uzmanı Andreas Schwarz, “Bild am Sonntag”a şunları vurguladı: “Bundeswehr'in daha fazla hıza ihtiyacı var. Yapıların daha hızlı olması gerekiyor. Genel müfettişin drone'larla ilgili büyük bir sorun olduğunu tespit etmesi ve ardından bir yıl boyunca hiçbir şey olmaması söz konusu olamaz.” Pistorius'un bir görev gücü oluşturduğu doğru. Çözümlerin artık bulunması gerekiyor. “Rusya'nın askeri eğitim alanlarında insansız hava araçlarıyla casusluk yapmasına izin vermemeliyiz, sorumluluk karmaşasına kapılacağız.”

Yeşil savunma siyasetçisi Sebastian Schäfer şikayette bulundu: “İHA stratejisi yok. Size acil ihtiyacımız var.”