Bütçe görüşmesinin ardından Lindner ilk kez tasarruf planının ayrıntılarını verdi

Smug

Active member
Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, 2024 bütçesindeki açıkları kapatmak için hangi alanlarda tasarruf yapılabileceğine inandığını belirtti. FDP’li siyasetçi Funke medyasının gazetelerine “Üç büyük maliyet bloğuyla uğraşmak zorunda kalacağız” dedi. grup. Vatandaşların parası, uluslararası mali yardım ve belirtilmemiş fon programları dahil olmak üzere sosyal meselelere değindi.

Ancak koalisyon ortağı SPD sadece tasarruflardan bahsetmek istemiyor, aynı zamanda üzerinde anlaşmaya varılan vergi artışlarından muafiyet konusunu da sorguluyor. SPD genel başkanı Lars Klingbeil, Alman Basın Ajansı’na yaptığı açıklamada, koalisyon anlaşmasında ülkenin geleceğine yönelik yatırımların Corona potasından gelen parayla finanse edilmesi konusunda mutabakata varıldığını söyledi. “Borç freniyle normal duruma döndüğümüz, vergi artışına gerek olmadığı buradan anlaşıldı.” İlki Federal Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla ortadan kaldırıldı. “Bizim için SPD olarak bu elbette şu anda diğer iki şey hakkında konuştuğumuz anlamına da geliyor.”

Klingbeil zor konuşmalar sözü verdi. Şu anda bunlar çoğunlukla Şansölye Olaf Scholz (SPD), Şansölye Yardımcısı Robert Habeck (Yeşiller) ve Lindner’ın katılımıyla üçlü bir turla yapılıyor. Baskı büyük: Koalisyonun bu yıl 2024 bütçesine karar vermek istiyorsa önümüzdeki birkaç gün içinde anlaşmaya varması gerekiyor.

Maliye bakanının şimdi yapmayı planladığı ve diğerlerinin istediği:

Sosyal sektör: işgücü piyasası

Federal hükümet şu anda harcamalarının yüzde 45’ini sosyal konulara harcıyor. Lindner, “Nasıl daha doğru olabileceğimizi göreceğiz” dedi.

“Örneğin, insanların işe daha çabuk başlamasıyla ilgili. Bu insanlara ve federal bütçeye fayda sağlar. Örneğin Ukrayna’dan gelen mülteciler için bir iş artışı geliyor.” Bu muhtemelen onların iş piyasasına daha ısrarla yerleştirilmeleri gerektiği anlamına geliyor.

Sosyal sektör: Vatandaşların parası

Vatandaşların parasıyla ilgili olarak Maliye Bakanı, enflasyon oranının 2024 için standart oran belirlendiğinde tahmin edilenden önemli ölçüde daha iyi geliştiğine dikkat çekti. Enflasyon Kasım ayında yüzde 3,2’ye düştü; vatandaşların yardımlarında Ocak ayından itibaren planlanan artış hala devam ediyor Sosyal politika FDP parlamento grup sözcüsü Pascal Kober’in de belirttiği gibi yüzde 9,9 enflasyona dayalı. Lindner şunları söyledi: “Ücretler ve sosyal yardımlar arasındaki farka ilişkin yaklaşan incelemede bu nedenle uyum sürecine bakmak gerekecek. Çünkü birinin çalışıp çalışmaması arasında her zaman gözle görülür bir fark olması gerekir.”

Ancak CDU çalışanlar derneği CDA’nın başkanı Karl-Josef Laumann, Birliğin ve FDP’nin talep ettiği gibi vatandaşların sosyal yardım artışının iptal edilmesini reddediyor. Kuzey Ren-Vestfalya Sosyal İşler Bakanı, Almanya Editoryal Ağı’na (Haberler) yaptığı açıklamada, “Standart oranların vatandaşların yararına ayarlanması acilen gerekliydi” dedi. Ancak yüksek gelirlilerin doğalgaz ve elektrik maliyetleriyle mi yoksa ev tadilatı veya güneş enerjisi sistemleriyle mi desteklendiğini sorguladı.

Uluslararası mali yardım

Lindner, kalkınma işbirliği ve uluslararası iklim koruma finansmanı söz konusu olduğunda Almanya’nın ön planda olduğunu söyledi. “Mutlu bir şekilde birinci sırada kalabiliriz. Ancak belki de ikinci sıradaki fark azaltılabilir.” Amaç “daha adil uluslararası yük paylaşımı” olabilir.

Finansman programları

Lindner, “Hedeflerine gerçekten ulaşıp ulaşmadıkları veya güncelliğini yitirmiş olup olmadıkları sorusunun sorulması gereken çok sayıda sübvansiyon var” diye açıkladı. Ancak bireysel programlara isim vermek için henüz çok erken. “Aksi takdirde bu, son birkaç metrede finansman programlarının tükenmesine yol açacaktır.”

Lindner’in tasarruflardan hariç tutmak istediği şey

savunma

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bu yana değişen tehdit durumu göz önüne alındığında Bundeswehr’de herhangi bir kesinti yapılmamalı. Lindner, “Savunma bütçesine dokunulmadı” diye güvence verdi.

Hisse emekliliği

Lindner de genel olarak bu FDP projesine sadık kalıyor: Gelecek yıl, planlanan sermaye stokunun oluşturulmasına on iki milyar avro yatırım yapılacak. “Bu, borç freniyle ilgili değil çünkü ödeme bir varlıkla dengeleniyor.” Sermaye stoku, kamu fonlarından parça parça oluşturulmalı ve uzun vadede geliri, emeklilik katkı paylarını ve emeklilik düzeyini istikrara kavuşturmalıdır.

Eğitim Sektörü?

Lindner gibi özgür bir demokrat olan Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger de federal ve eyalet hükümetlerinin sıcak nokta okulları için planladığı başlangıç fırsatları programının tasarruf kaygılarından muaf olmasını istiyor. “Programın 2024/25 eğitim-öğretim yılı için planlandığı gibi başlayacağından hiç şüphem yok. “Neue Osnabrücker Zeitung”a (NOZ) “Bu geleceğe yapılan bir yatırım” dedi. On yılda buna 20 milyar euro harcanacak.

Neden tasarruf etmek zorundasın?

Federal Anayasa Mahkemesi, 2021 bütçesindeki 60 milyar avroluk yeniden tahsisin geçersiz olduğunu ilan etmişti. Para, Corona kredisi olarak onaylandı ancak daha sonra iklimin korunması ve ekonominin modernizasyonu için kullanılması amaçlandı.

Aynı zamanda hakimler, devletin daha sonraki yıllar için acil kredi ayırmasına izin verilmediğine karar verdi. Ancak federal hükümet bunu özel fonlarla yaptı ve bu da artık bütçede ek boşluklar oluşmasına neden oluyor. Lindner, 2024 için 17 milyar avroluk bir “harekete geçme ihtiyacı” görüyor.

Borç freni olmadan daha fazla gelir mi?

2023 yılı için yeniden acil durum ilan edilmeli ve borç freni durdurulmalı; Birlik buna engel olmak istemiyor. Sebep: Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından devam eden enerji krizi. Klingbeil 2024 için de şunu istiyor: “Federal hükümetten tasarruf sağlanmalı. Ama sonuçta katı bir siyasi inancım var: 2024 için acil durum ilan etmeliyiz çünkü Ukrayna yardımını iklim yatırımına karşı kullanacağımız bir duruma girmek istemiyorum” dedi.

Ancak Lindner bu konuda oldukça şüpheci. Funke gazetelerinde yaptığı açıklamada, “Yeni bir uzaklaştırmanın anayasal olarak geçerli bir şekilde haklı gösterilebileceğine henüz ikna olmadım” dedi.

Birliğin de onun önünde olması gerekir. Hıristiyan Demokrat Bütçe Komitesi Başkanı Helge Braun, Welt am Sonntag’a yaptığı açıklamada, “Trafik ışıkları yeni bir acil durum yaratırsa, bunu inceleyeceğiz ve neredeyse kesinlikle dava açacağız” dedi. Klasik borç kurallarının dışında kalan bir 2024 bütçesi sunulmasının şu anda hiçbir gerekçesi ve anayasal imkânı yok.