BSH Konut Aletleri Afrika’da Birinci Fabrikasını Açıyor…

Smug

Active member
Avrupa’nın önder mesken aletleri üreticisi BSH Mesken Aletleri Kümesi Afrika kıtasındaki birinci fırın fabrikasını kuruyor. Şirket Afrika ve Orta Doğu’daki faaliyetlerini genişletebilmek için 550 milyon Mısır lirasının (yaklaşık 30 milyon Euro) üzerinde yatırımda bulundu. Son teknolojiye dayalı fabrika BSH’nin verimlilik ve sürdürülebilirlikle ilgili yüksek standartlarına uygun olacak ve karbon dengelemesi sağlayacak.

BSH Grubu’nun Operasyondan Sorumlu İdare Heyeti Üyesi Silke Maurer yatırımla ilgili olarak, “Mısır, Kuzey Afrika’yla Orta Doğu içinde bir köprü kuruyor. Bu ülke binlerce yıldır tarihe mesken sahipliği ediyor ve büyük bir potansiyel ile sayısız fırsat barındırıyor. Bu yatırımımızla iktisat ve altyapının gelişmenini desteklemek ve nitelikli iş imkânı yaratmak istiyoruz. Mısır son senelerda süratle gelişti. Sunduğu tedarikçi ağı, nitelikli işgücü ve cazip ihracat fırsatları niçiniyle BSH’nin üretim ayak izi açısından harika bir pozisyon özelliği taşıyor.” dedi.

BSH son teknolojiyle donatılmış fabrikanın inşaatına 2022’de ve üretime 2024’te başlamayı hedefliyor. Fabrika 350.000’den çok 90 cm’lik solo fırın üretme kapasitesi için tasarlandı. Bosch markasıyla piyasaya sürülecek aletler bilhassa bu bölgedeki tüketici gereksinimlerine yönelik geliştiriliyor. Üretilen üniteler farklı ülkelere de satılacak ve ihraç edilecek.

BSH Mısır CEO’su Luis Alvarez ise mevzuyla ilgili olarak şunları söylemiş oldu: “Mısır Hükümetiyle verimli müzakerelerimizi muvaffakiyetle tamamladığımızı ve üretim ayak izi planlarımızı destekleyecek kurumla bir Mutabakat Zaptı imzaladığımızı duyurmaktan memnunluk duyuyorum. Mısır, konut aletleri için Afrika’daki en büyük pazar ve BSH bu pazarda başarılı faaliyetlerini ileri taşıyacak. birebir vakitte lokal refahı destekleyecek bu yatırımla bölgede 1.000 bireye istihdam imkânı yaratmayı amaçlıyoruz. Bütün çalışma arkadaşlarıma ve Mısır Hükümetine gösterdikleri anlayış, kararlılık ve verdikleri takviye ötürüsıyla şükranlarımı sunmak istiyorum.”

Mısır’daki fabrika şirketin gelişmekte olan pazarlardaki büyüme stratejisi için değerli bir kilometre taşı olacak. BSH geçen yıl 13,9 milyar Euro’luk rekor satışa imza attı ve 2021’de de kıymetli ölçüde büyümeye devam ediyor. Bu büyüme BSH’nin, tüketici muhtaçlıklarını 125 pazarda karşılayan yenilikçi mamüllerine yönelik kuvvetli tüketici talebiyle destekleniyor.