Boksör Seren Ay, Türk spor tarihinde birincisi başarmak istiyor

Sarr

Active member
Boksta dünyanın en büyük kemer tertibi olarak anılan WBC’nin gümüş kemer maçına çıkacak birinci Türk bayan boksör Seren Ay Çetin, Antalya’nın Alanya ilçesinde kampa girdi. Antrenörlüğünü Universal Boxing Organization (UBO) Dünya Şampiyonu ve WBC gümüş kemer sahibi Serdar Avcı’nın yaptığı kampta Çetin, büyük müsabakaya ağır egzersizle hazırlanıyor. Seren Ay Çetin, İstanbul’da mayıs ayında düzenlenecek tertipte ringe çıkacak. Boks mesleğinde milletlerarası karşılaşmalardaki 9 maçta rakiplerini yenen Çetin, dünyanın en büyük tertibi olarak kabul edilen ve Muhammed Ali, Mike Tyson üzere efsanevi dövüşçülerin kemer aldığı WBC maçında kemeri kazanıp, Türk boks tarihine ismini yazdırmak istiyor.

‘KEMERİ GETİREN BİRİNCİ BAYAN OLACAĞIM’
Rakipleriyle yaptığı karşılaşmalarda elde ettiği puanlarla WBC Silver kemeri için ringe çıkmaya hak kazandığını belirten Seren Ay Çetin, “hemen çabucak hiç yenilmedim, yenilmeyi de düşünmüyorum. Boksa Kadıköy Boks Kulübü’nde Serdar Avcı ile 14-15 yaşlarımda başladım. daha sonrasında Fenerbahçe Spor Kulübü’ne transfer oldum. Türkiye şampiyonasında derece elde edip, ulusal kadroya seçildim. ondan sonrasında yeniden Kadıköy Boks Kulübü’ne döndüm. Antrenörümle profesyonel boksa geçme sonucu verdik. Genç yaşta profesyonele geçtim. 20 yaşındaydım başladığımda ve 4 yıldır deneyim kazanmak için fazlaca kamp yaptık. Yurt haricinde güç kampları yaptık. WBC Silver maçına hazırlanıyoruz. Mayıs ayında maçımız var, Türkiye’ye bu kemeri getiren birinci bayan olacağım. Bu benim için epey değerli bir gaye, zira artık hayal olmaktan çıktı” diye konuştu.

GAYE TÜM KEMERLER
Alanya kampında kuvvet çalışması yaptığını anlatan Çetin, şunları söylemiş oldu: “WBC Word yani dünya şampiyonluğunda altın kemer almak istiyorum. Bu süreç benim için bir adım. Zira gümüş kemer oynamadan altın kemer oynayamıyoruz. Benim yaşama niçinim bu. Ben şampiyon olmak için yaşıyorum. daha sonrasında doğal ki 5 büyük kemer var, bunların hepsi için oynamak istiyorum. Tüm kemerlerin üstün şampiyonu olmak istiyorum. Boksa Türkiye’nin birinci ve tek profesyonel boks kulübünde başlamak en büyük avantajım.”

ANTRENÖR AVCI: MEYDAN OKUYACAĞIZ
Şampiyon boksör ve Seren Ay Çetin’in antrenörü Serdar Avcı ise şu biçimde konuştu: “Seren Ay epeyce büyük bir maça çıkıyor. WBC Silver maçı, dünya şampiyonluğunun bir altı olan gümüş kemer maçı. Şayet bu kemeri alırsak aslına bakarsan tüm dünya basını tarafınca pek merak edileceğiz. Rakibimiz dünyadaki birinci 15 boksörden biri olacak. Tabi bu da hayli güç ve riskli bir maç olacak. Alanya’da sabah akşam idmanlarla hazırlanıyoruz ve maçı kazanacağımıza inanıyoruz. Gümüş kemeri aldıktan daha sonra dünya şampiyonluğuna oynayacağız. Onu da aldıktan daha sonra artık alt federasyonların dünya şampiyonlarına meydan okuyacağız. Maksadımız ülkemizi tüm dünyaya tanıtmak. Türk boksunun dünyada var olduğunu ve başarılı atletlerimiz olduğunu göstermek. Serenay epey kuvvetli, istikrarlı bir kız. Kendine fazlaca güveniyor ve ömrü büsbütün boks. “