Boğaziçi Üniversitesi’nde üç öğretim nazaranvlisinin daha ders vermesi engellendi

Vitra

New member
Boğaziçi Üniversitesi’nde üç öğretim nazaranvlisinin daha ders vermesi engellendi Geçen hafta öğretim üyesi Feyzi Erçin’in ders vermesine mahzur getirilmesinin akabinde dünde Ecmel Ayral, Cezva Sevgen ve İbrahim Turan’ın derslerine son verildi. Boğaziçi mezunları, Prof. Bulu’nun uygulamalarını “Tükenişin işareti” olarak kıymetlendirdi.

Yeni atamalar yaptı

Yeni yılın birinci günlerinde AKP’den belediye lideri ve milletvekili adayı adayı olan Prof. Melih Bulu’nun atandığı Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyen kıyımı sürmeye devam ediyor. Atanmasının akabinde öğrenci ve akademisyenlerin istifası için direniş başlatmış olduğu Prof. Bulu, talepleri göz-ardı ederek üniversitedeki akademik takımları değiştirmek için kolları sıvadı. 7 Şubat 2021’de Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile üniversiteye Bağlantı Fakültesi ile Hukuk Fakültesi kurulması sonucu alındı. Rektörlükle yetinmeyen Prof. Melih Bulu Bağlantı Fakültesi’nin dekanlığına atanırken, Hukuk Fakültesi’nin dekanlığına ise MHP MYK yedek üyeliği ve AKP’den milletvekilliği aday adayı olan Prof. Dr. Selami Kuran atandı. Bulu, 8 Şubat’ta rektör yardımcılığı nazaranvine Sanayi Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Selçuk Kumbaroğlu ve Fizik Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’yi atadı. Prof. Bulu, Naci İnci’yi ondan sonrasındada Toplumsal Bilimler Enstitüsü (SBE) müdürü olarak bakılırsavlendirdi.

Üniversiteki değişim bununla kalmadı. İslam Araştırmaları Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Fazıl Başkan Sönmez’e 23 Mart’ta üniversitede üç farklı bakılırsav daha verildi. Sönmez, Öğrenci İşleri Dekanı, Rektör Yardımcısı ve Burs Ofisi Koordinatörü olarak nazaranvlendirildi. 1 Mayıs günü ise Muhafaza ve Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne MHP kökenli, Türk Eğitim-Sen yöneticisi Alparslan Çepni atandı. 1 Haziran’da üniversitenin genel sekreterliğine, daha evvel Osmanlı Ocakları yöneticiliği yapan Nedim Malkoç’u atayan rektör Bulu, tıpkı gün Mühendislik Fakültesi Dekanlığı nazaranvini yürüten Prof. Dr. Günay Anlaş’ı nazaranvden alarak yerine yardımcısı Prof. Fazıl Lider Sönmez’i getirdi. Rektör Bulu, son olarak 5 Haziranda üniversite haricinden bir isim olan Doç. Dr. İzzet Sıdkı Darendeli’yi rektör danışmanı olarak nazaranvlendirdi.

Ayral’dan açıklama

Melih Bulu’nun istifası için direnişte olan öğrencilerin başından beri yanında yer alan birtakım akademisyenlerin derslerine son verildi. Cezva Sevgen, İbrahim Turan ile Ecmel Ayral’ın derslerine son verildiği öğrenildi. Toplumsal medya hesabından açıklama yapan Ayral, “21 yıldır zevkle, gururla, gönülden hizmet ettiğim Boğaziçi öğrencilerine artık ders veremeyeceğimi öğrendim. İçim cız etti. Maddi karşılığı olmayan bu vazifeyi, memlekete ve gençlere bir borç ödeme imkânı olarak gördüm daima. Emeğimi, bilgimi, deneyimimi, dostlarımı onların hizmetine sunmaya uğraş ettim… Keşke düzgünden, direkt, hoştan bu kadar nefret etmeselerdi. Olsun, bir daha de hoş günler bakılırsaceğiz çocuklar, biliyorum, görüşmek dileğiyle” dedi. Boğaziçi Dayanışması’nın Twitter adresinden yapılan açıklamada ise “Ecmel Ayral Hocamızın Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermesi kayyum tarafınca engellendi. Kabul etmeyen ve vazgeçmeyen tüm bileşenleri kayyumlara karşı direnişi bir adım öteye götürmeye çağırıyoruz!” tabirlerine yer verildi.

‘Her gün yeni zorbalık’

Bu ortada öğrenci ve akademisyenlenlere takviye için her pazar günü çevirimiçi olarak “sanal nöbet”te bir ortaya gelen Boğaziçi mezunları, dün yaptıkları açıklamada 150 günü aşan gayrette neredeyse her gün yeni bir zorbalığa, baskıya ve hukuksuz müdahaleye şahit olduklarını vurguladı. Mezunlar, açıklamalarında “150 gündür üniversitemize layık görülen bu baskıcı, hukuksuz uygulamalar ve verilen her yeni hasar, aslında bir tükenişin işaretidir” dedi.