Bir acayip Tinder hikayesi: Marmaralı Lioneli, Belçikalı profesörü dolandırdı

Vitra

New member
Bir acayip Tinder hikayesi: Marmaralı Lioneli, Belçikalı profesörü dolandırdı Sabah gazetesinin haberine göre, Belçika’da yaşayan Profesör Carolina Berrocal, bu yıl Tinder’a üye olmuş epeyce geçmeden de Hollandalı Patrick Anderson ile tanışmıştı. Yol ve köprü projelerinde çalışan bir mühendis olduğunu söyleyen Anderson, makine ve modül almak için kısa müddetliğine İstanbul’a seyahat edeceğini anlattı. Dolandırıcı aldığı parayla evvel, İstanbul’da 5 milyon lira sermayeli “Salone Turk” isimli eğitim danışmanlık şirketi kurdu daha sonra da evlendi.

’İstanbul bahanesi’

İstanbul’a geldiğini tez eden adam, makine alımı için ödeme yapmak istediğini, hesabında 690 bin dolar olduğu biçimde internet güzel çekmediği için yapamadığını tez ederek profesörden firmaya 300 bin dolar göndermesini rica etti.

Erkek arkadaşını sıkıntı durumda bırakmak istemeyen Berrocal, parayı atmıştı. Otelde mahsur kaldım, hesabım bloke edildi üzere çeşitli mazeretlerde yaklaşık 7 milyon 500 bin lira dolandırdı.

Durumdan şüphelenen bayan, bu son diyerek transferi yaptı ve gönderdiği paraların hepsini geri istemişti. Anderson, düzenlendiği geçersiz evrak ile kendisine 10 milyon dolar gönderildiğini belirten hesabındaki blokeyi kaldırmak için 200 bin dolar gerektiğini söyleyince; Carolina, kuşkularının peşine düşmüştü.

Erkek arkadaşı sandığı adamı araştırmaya başlayan profesör bayan, Patrick Anderson isminin geçersiz, fotoğraftaki kişinin ise Amerikalı bir ömür koçu olduğunu, para gönderdiği şahıslara ulaşarak şahsın İstanbul Marmara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Sierra Leonelı Alie Koroma olduğunu öğrendi.

Koroma’nın Belçikalı profesörü ağına düşürebilmek için “patrickandersonjack“, “jack_patrick007” ve “Patrick Anderson” isimleri altında 3 başka geçersiz toplumsal medya hesabı açtığı, kullandığı profil fotoğraflarının ise Amerikalı hayat koçu ve muharrir Jordan Bach’e ilişkin olduğu ortaya çıktı.

‘Evli olduğu ortaya çıktı’

Tinder’da düzmece profil açıp bayanların inancını kazanıp akabinde iş mazeretiyle dolandırmayı hedefleyen Tinder avcısı Alie Koroma’nın evli olduğu anlaşıldı.

‘5 milyonluk eğitim danışmanlık şirketi kurdu’

Tinder profiliyle ortak hiç bir özelliği bulunmayan Koroma’nın, profesörden aldığı paralarla geçtiğimiz Haziran ayında 5 milyon lira sermayeli Salone Turk Eğitim Danışmanlık şirketi kurduğu ortaya çıktı. Alie Koroma, Caroina Berrocal’nın para göndermesi için her kezinde farklı hesap bilgisi verdiği de öğrenildi.

‘4 kişi hakkında daha hata duyurusunda bulunuldu’

Carolina Berrocal, para gönderdiği dört banka hesabı sahibi kişinin de ismini savcılıkla paylaşarak bu bireylerin de olayla ilişkisi olabileceğini belirterek kabahat duyurusunda bulundu.

Savcılık tarafınca olayla ve bireylerle alakalı soruşturma başlatıldı.