Binlerce kilometre uzakta yeni hayat

A

admin

Guest
GONCA KOCABAŞ / [email protected]

Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Tüm şiirler, müzikler Atatürk ve İstanbul’a…

şüphesiz, Ermeni bir ailenin ortanca çocuğu olarak İstanbul’un Kurtuluş semtinde doğdum. Bir abim ve bir de erkek kardeşim var. Annem ve babam hayatta değiller. 20 yaşıma kadar Kurtuluş’ta yaşadım. İstanbul’a aşık bir çocuktum.

En büyük tutkularım yazmak ve müzik söylemekti. Hatta müzik söylemek gelecekteki mesleğim olarak gördüğüm, hayallerimi süsleyen tek şeydi. Ta ki profesyonelliğe geçiş için birinci adımı atana kadar.

O adımın daha sonrasında fark ettim ki benim için asıl değerli olan şey yalnızca müzik söylemekmiş. Ve bu hissimi besleyen de amatör ruhla, yalnızca sevdiğim için yapmakmış, iş olarak değil. İş olarak yapmaya başladığımda içimdeki tutkunun köreldiğini, özgürce müzik söyleme lüksünden yoksun kaldığımı hissettim.

ötürüsıyla hayatımın iş odağı taraf değiştirdi.O tarihlerde günlüklerim Atatürk ve İstanbul (özellikle)Beyoğlu için yazdığım şiir, müzik ve yazılarla doluydu:) Kurtuluştan ayrıldıktan daha sonra İstanbul’un bir fazlaca hoş semtinde yaşadım…

Çalışma hayatına ise reklam bölümünde başladım. 2003 yılında Sayın Güneri Cıvaoğlu ile tanıştık. Milliyet Gazetesi’nde asistanı olarak çalışmaya başladım. İş ömrüyle eş vakitli Radyo ve TV programcılığı okudum. Akabinde Kanal D’de ‘Güneri Cıvaoğlu ile Şeffaf Oda’ imal sorumlusu olarak devam ettim. Güneri Bey’in hayatımdaki yeri epeyce değerlidir. Dolu dolu 16 yıl süren bu beraberlikte iş ömrüne ve ömrün kendisine dair epey şey öğrendim.

Çoğumuz kent değiştirmekten bile kaçarken sizin Tayland’a yerleşme serüveniniz nasıl başladı?

Aslında benim için İstanbul dışına taşınma ve yerleşme birinci defa 2019 baharında Kaş ile gerçekleşti. Şöyle bir kıssası var taşınmamın: “2017 yılının sonbaharında hayli sevdiğim dostlarım evlendiler, düğünlerinden daha sonrasında balayı tatillerinde onlara eşlik ettim
🙂
(Çok tuhaf olduğunu biliyorum. Ancak hayli ısrar ettiler. Üç kişilik kusursuz bir balayı geçirdik. En azından benim için öyleydi:)

her neyse, daha sonradan anladık bu içten, ısrarlı ve nazik davetin aslında bahta vesile olduğunu. Zira o tatilde bir dalış teknesinde ve dalış denemesinde eşimle tanıştım. Eşim orada yaşıyordu. Sırasıyla evvel Kaş’a, tanıştıktan daha sonra ise eşime aşık oldum. Elif ve Volkan’ın farkında olmadan yaptıkları bu balayı tercihleri bizim tanışmamız için Kainatın tatlı bir oyunuymuş meğerse. Onlara Tayland’da bir balayı kelamım var. Gelmelerini dört gözle bekliyoruz:)

Yalnızca 20 yıl kadar kısa bir vakit

Kaş’a gelmeden bir süre evvel tatil için İtalya’da Amalfi, Positano kıyılarında bulundum. Çabucak akabinde Kaş’a geldim. Ve tek sözle hayran oldum. Bence dünyanın en hoş yerlerinden biri. Türkiye’nin Amalfi’si katiyetle Kaş’tır.

Eşimin orada yaşıyor olması yardımıyla ben de Kaş’a yerleşmiş oldum. Tayland konusuna gelince, Kaş’ta yaşarken biz bu sonucu aldık. Çok süratli bir karar ve toparlanma süreci olsa da. Aslında benim kalbimde ve aklımda uzunca bir müddetdir farklı bir ülkede yaşamayı deneyimlemek ile ilgili bir istek yatıyordu.

Beni bunu yapmaktan –normal olarak istekli olarak- alıkoyan şey annemin 20 seneyi aşkın bir süre boyunca epey ağır bir Multiple Skleroz hastası olması idi. Annemi ve babamı kaybettikten birkaç sene daha sonra da işte buradayız…

Kaç yıldır Tayland’da yaşıyorsunuz? Birinci gidişinizle şu an içinde, kendinizde gördüğünüz değişiklikler var mı?

Aslında epeyce uzun değil 2 yıldır yaşıyoruz Tayland’da. Bu müddet zarfı ortasında yalnızca bir defa çıktık ülke dışına. Tayland’ın Güney hudut komşusu Malezya’nın kuzeybatısında yer alan Penang eyaletine gittik. George Town’da kaldık. George Town Penang’ın başşehri. 1786 yılında, Kaptan Francis Light tarafınca kurulmuş kent. İsmini Büyük Britanya Hükümdarı III. George’tan almış. Biz epeyce etkilendik.

Sömürgecilik periyodu mimarisinin epeyce hoş örnekleri var. esasen kent Unesco dünya mirası listesine dahil edilmiş. Sokak sokak büyülenmiş biçimde gezdik. Toplumsal hayat olarak da bir hayli farklı kültürü ortasında barındırıyor. Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken etkileyici bir yer.