“Bildiğimiz şekliyle okul gününü doldurdu”: beyin araştırmacısı reform çağrısında bulundu

Smug

Active member
Gerald Hüther sohbette: Yıldız beyin araştırmacısı: “Bugün bildiğimiz okul gününü doldurdu”

• e-posta

Bölmek

• Daha

• heyecan

• Basmak

• Geri bildirim

• Hata bildir

Bir Hata mı fark ettiniz?

Lütfen metinde ilgili kelimeleri işaretleyiniz. Sadece iki tıklamayla hatayı editör ekibine bildirebilirsiniz.

Bitkide genetik mühendisliği yok

Ama endişelenmeyin:
      Genetik olarak değiştirilmiş
      bunlar

Gerald Hüther, Almanya’nın önde gelen beyin ve öğrenme araştırmacılarından biridir. Corona krizinden önce bile sert sözlerle uyarmıştı: Eğitim sistemimizde reform yapmazsak, tatminsiz ve umutsuz bireylerden oluşan bir nesil yetiştireceğiz.

Bir olan
Sembolle veya altı çizili olarak işaretlenen bağlantılar bağlı kuruluş bağlantılarıdır. Eğer bu şekilde bir satın alma yapılırsa, bir tane alacağız
komisyon – size hiçbir ek ücret ödemeden! Daha fazla bilgi

Ebeveynler çocukları için her zaman en iyisini isterler: en iyi kreş, en iyi okul, en iyi üniversite, en iyi iş. Her zaman toplumsal mutabakata göre tasasız ve mutlu bir yaşam vaat eden koşulları yaratma arzusuna bağlıyız. Özel ve profesyonel olarak.

Ancak beyin araştırmacısı ve nörobiyoloji profesörü Gerald Hüther, Haberler’un çevrimiçi röportajında, birkaç yıldır bir tuzağa düştüğümüzü söylüyor. “Okula karşılayamayacağı, hatta hiç karşılayamayacağı yönündeki beklentilerle aşırı yüklüyoruz. Onu bir fareden, öğrencileri, velileri ve öğretmenleri ayaklar altına alan devasa bir file dönüştürdük.”

Hüther bununla ne demek istiyor? “Okulu, çocuklara ileride başarılı bir yaşam için ihtiyaç duyacakları her şeyin öğretildiği yer olarak görüyor ve bu nedenle ona büyük önem veriyoruz. Okul şu anki haliyle yarının değişen dünyasında ihtiyaç duyulacak becerilerin hiçbirini öğretmiyor.” Dijitalleşme ve küreselleşme, toplum ve birey olarak içinde yaşadığımız, çalıştığımız, iletişim kurduğumuz ve hareket ettiğimiz ortamı her zamankinden daha hızlı ve net bir şekilde kalıcı olarak değiştirdi. Bu dönüşüm sürecinin yakın gelecekte durmayacağı, tam tersine daha da hızlanacağı açıktır.

“Okullarımızın tasarlandığı dünya artık yok.”

Ancak Hüther, insanların büyük çoğunluğunun daha yakından bakıp değişiklikleri takip etmek yerine, durumun o kadar da kötü olmadığına ve kendi kendine düzeleceğine kendilerini ikna ederek kendilerini rahatlattığını ileri sürüyor. Aksi halde bunun sorumluları tarafından düzeltilmesi gerekir” dedi.

Hüther bu kitabında bunun sonuçlarını kendi bakış açısından oldukça sert bir dille açıklıyor: “Okullarımızın uğruna yaratıldığı dünya artık yok” diye yazıyor. Okullarda hâlâ çocukların ve gençlerin mesleki ve yetişkin yaşamlarında ihtiyaç duymaya devam ettiği aritmetik, yazma, okuma, edebiyat ve biyoloji gibi temel beceriler öğretiliyor. Çok fazla uzmanlık bilgisi ve becerisi edinen herkes genellikle bunu karlı bir şekilde kullanmaya devam edebilir ve özellikle başarılı olabilir. “Fakat ergenlerin yarattığımız ‘eğitim kurumlarında’ öğrendikleri mutlu bir yaşam için yeterli değil.”

Gerald Hüther Hakkında

1951 doğumlu Gerald Hüther, nörobiyoloji profesörüdür ve Cumhuriyet’in en ünlü ve tanınmış beyin araştırmacılarından biridir. Kendisini bilimsel bilgi ile sosyal uygulama arasında bir “köprü kurucu” olarak görüyor. Mevcut kitabında daha iyi bir eğitim sistemi vizyonu hakkında yazıyor.

Okullarda yaygın olan yöntemler aynı zamanda çocukları gelişimlerinin çok erken dönemlerinde dış beklenti ve hedeflerin, öğretim ve değerlendirmenin nesneleri haline getirdi. “Bunu yaparak genellikle çocukları birlikte öğrenme ve dünyayı şekillendirme zevkinden mahrum bırakıyoruz ki bu onlara doğuştan doğuştan gelen bir zevktir. Onları, içlerindeki yaratıcı neşeyi körelinceye kadar bastırmaya zorluyoruz.”

Kitaba göre çalışmak artık işe yaramıyor

Hüther bunu sert bir şekilde eleştiriyor: “Eğitimin tam tersi bu. Çünkü bu sevinci kaybeden, yeni dünyada kaybetmiş demektir. Yalnızca yaptığı şeyle bir şeyi başarmak veya başarmak istediği için çalışır. Örneğin, özellikle uygun ücretlendirme şeklinde tanınma. Ya da bir kariyer gelişimi.” İşinizi kurallara göre yapıyorsunuz diyebiliriz. Daha az değil, daha fazla da değil.

Kitap önerisi (reklam)

#Gelecek İçin Eğitim: Başarılı bir yaşam için eğitim Yazan: G. Hüther, Goldmann-Verlag, 320 sayfa, 22 euro

Hüther, prensipte bunun tamamen sorun olmadığını söylüyor. Ancak bu tür çalışmaların çok önemli bir dezavantajı olduğu konusunda uyarıyor: “O kadar kesin bir şekilde tanımlanmış, tanımlanması ve gerçekleştirilmesi o kadar kolay ki, bunu yalnızca benzer niteliklere sahip herhangi bir kişi değil, aynı zamanda bir otomat veya robot da yapabilir.”

Bu, tüm profesyonel sektörler için geçerlidir: “Sadece işini yapan ve kendi görevlerini yerine getiren hemşireler, bahçıvanlar, hatta doktorlar, öğretmenler veya hakimler. Gelecekte bunların hepsi kolaylıkla bu tür makinelerle değiştirilebilir.” Beyin araştırmacısı, sürücüsüz arabaların ve Japon bakım robotlarının durdurulamaz bir gelişmenin sadece başlangıcı olduğunu öngörüyor.

“Ve daha ucuz çalışacakları için değil, daha verimli ve güvenilir bir şekilde çalışacakları için. Uykuya ya da tatile ihtiyaçları yok, yorulmuyorlar, hata yapmıyorlar ve bu işleri ücret ya da başka ödüller karşılığında üstlenen yaşayan ‘işçilerden’ her bakımdan daha üretkenler.” Hüther, bu nedenle gelecekte çok daha önemli olan şeyin, sözde yönetici ön beyin fonksiyonları olacağını açıklıyor.

Bu, aşağıdaki gibi yetkinlikleri içeriyordu:

• Eylem planlaması
  • Dürtü kontrolü
  • Hayal kırıklığı toleransı
  • Sorumluluk duygusu
  • empati
  • kendini yansıtma yeteneği
  • Yeni deneyimlere ve ilişkilere açıklık
“Bunu okulda nasıl öğreteceksin ve ayrıca not vereceksin?” O sorar. Nöro profesörün görüşüne göre, bu düşünceyi sonuna kadar düşünürseniz, gelecekte yalnızca işini seven, yenilikçi ve önceden belirlenmiş kalıpların dışında düşünen insanlar için işler olacak ve tam da bu yüzden fark yaratıyorlar. Algoritma güdümlü robotlar.

Pek çok şirket halihazırda en iyi üniversite notları ve uzmanlık bilgisi ile etkilemeyen, daha ziyade kişisel bağlılık yoluyla, dahil olmaya istekli, kendileri için düşünen, başkalarıyla birlikte çözüm arayan ve üstlenmek isteyen çalışanları umutsuzca arıyor. sorumluluk. “Fakat anaokulunda veya en azından okulda öğrenmeye olan ilgisini kaybetmiş biri, daha sonra çalışmaktan nasıl keyif alabilir?” Hüther’e sorar.

Haberler Online size ebeveynlik sektörünün en heyecan verici raporlarını sunar. Bültene buradan abone olabilirsiniz.

“Her şehre eğitim kampüsü lazım”

69 yaşındaki çocuğun geleceğin okulu için önerdiği vizyonu, çocukları yavaş yavaş iş ve özel dünyanın zorluklarıyla tanıştıran eğitim zincirindeki eşit derecede önemli birçok bağlantıdan sadece biri olarak görüyor. “Okulun tasarlandığı görevleri üstlendiği her şehirde bir eğitim kampüsüne ihtiyacımız var. Ancak zanaat işletmelerine de ihtiyaç var. Hepsi de yaptıklarının arkasında duran, enerji ve tutku saçan start-up’lar, spor kulüpleri, sivil toplum aktörleri” diye talep ediyor nörobiyolog. “Onlardan çocuklar gerçekten mutlu bir hayat yaşamak için neye ihtiyaç duyduklarını öğreniyorlar.”

Bunun hemen hayata geçirilemeyeceğini biliyor. Ancak her ebeveyn, her öğretmen ve eğitim profesyoneli, artık yalnızca eğitim bakanlıklarının planlarına ve yönergelerine değil, aynı zamanda kendilerine emanet edilen çocuğa da adalet sağlamaya çalışmaya başlayabilir.

“Uygulayıcılar ve gençler arasında ortaklıklar kurmamız gerekiyor. Çocukları değişmez bir sistemin nesneleri olarak görmekten vazgeçip, onları Almanya’daki özgür demokratik temel düzenin onlara verdiği bireysel özgürlükle gerçekten baş edebilecek duruma getirmeliyiz.”

Hüther ilk adımda bu ülkedeki eğitim sistemiyle ilgili bir tartışmayı savunuyor. Geleneksel anlamda okul artık hayata hazırlık işlevi görmemektedir. “İşte bu yüzden ebeveynlerin, çocukları için istedikleri eğitimin, çocuklarını her gün gönderdikleri kurumlarda verilmediğini anlamalarının artık zamanı geldi.”

Bir uyarı: Bu yazı ilk olarak 15 Mayıs 2020’de yayınlandı göründü.