Beşiktaş’ın yıldızı için olay yorum: Hiç olmadı! Çok konuşulacak Gedson kelamları

Sarr

Active member
ELEŞTİRDİ! ’24 HAFTA GERİDE KALDI, HİÇ OLMADI’

Beşiktaş, Spor Toto Muhteşem Lig Ahmet Çalık Dönemi’nin 24’üncü haftasında Fraport Tav Antalyaspor’u konuk etti. Kritik uğraş golsüz eşitlikle bitmiş oldu. Müsabakanın akabinde spor yorumcuları değerlendirmelerde bulundu. Beşiktaş’ın yıldız futbolcusu eleştirildi. İşte son dakika haberinin bilgileri…

METİN TEKİN YORUMLADI

Spor yorumcusu Metin Tekin, Beşiktaş’ın Antalyaspor ile 0-0 birliktee kaldığı maçı NTV’de kıymetlendirdi: “Beklenen, Ghezzal ve Larin’in girişiyle aktifliğin daha fazla olmasıydı. Lakin o denli de bir tahlil gelmedi. Durumlar, Rıdvan’ın uzak aralıktan ortalarıyla geldi. Larin girdi, bir daha kutu içerisinde konum buldu. 18’in ortasında epey kuvvetli bir oyuncu Larin. İlla ki gol konumuna giriyor.”

‘ÖZELLİKLİ BİR OYUNCU’

“Beşiktaş epeyce hak ettiği, epeyce ele geçirdiği bir oyunla mı bitirdi bu 90 dakikayı? Karşılık hayır. Antalyaspor da ikinci yarıda epeyce tesirli değildi. Beşiktaş’ın durumları sağdan gelir, solda biter. Larin de bunun en değerli ayağıydı. Kanada’da gidiyor atıyor, burada gol konumuna giriyor. Geçen yılki randımanında değil lakin bence özellikli bir oyuncu.”

‘MATEMATİK YÜZÜNDEN SINIFTA KALABİLİR’

“Ben olsam Larin profilinde bir oyuncuyu fiyatım. Birinci geldiğinde bu biçimde konuşmuyordum. Sol kenar kullanması ve oradan skor katkısı farklı bir kenar oyuncusu tipini yarattı Beşiktaş’ta. Gol sayısı devasa yükseklikte bir oyuncu, bildiğiniz bir oyuncu, yeninin riskine girmeyeceksiniz. Yabancı – Türk matematiğini bilmek mümkün değil. Larin sadece bu matematik yüzünden sınıfta kalabilir. Bu oyuncuyu elde tutmak hakikat olur. Yaş olarak da randıman alabilirsiniz, satabilirsiniz.”

‘GOL VIDA OLABİLİRDİ’

“N’Koudou çabukluğuna muhtaç kalmasın Beşiktaş dedik lakin bu özellik gitti. Tek bir oyuncu üzerinden okumak istemiyorum bu farkı ya da performansı fakat çabukluk performansı hayli kıymetlidir ve o gitti. Verimli bir N’Koudou epey öteki bir profildi. Vida tamamdır ancak bugün duran toplarda işi belirleyen isim olabilirdi. Maç 1-0, gol Vida olabilirdi.”

‘TEIXEIRA TAMAMDIR DEDİĞİMİZ HİÇ OLMADI’

“Pjanic hayli güzel bir servisçi, pas ustası. Fakat kimi vakit tek pasları o kadar gerçek vakitte kullanmıyor ki. Birinci yarıda tekte oynayacağım diye hayli top kaybı yaptı. Tek oynamak uygundur fakat vakit içindeması daha değerlidir. Teixeira bu dönem olmadı daha. 24 hafta geride kaldı, Teixeira tamamdır dediğimiz bir oyunu hiç olmadı.”

REHA KAPSAL YORUMLADI

Reha Kapsal, Beşiktaş’ın alanında Antalyaspor ile 0-0 kaldığı maçı A Spor’da kıymetlendirdi: “Beşiktaş maça 3’lü savunmayla başladı. Beşiktaş ismine birinci yarı çöpe atılan bir 45 dakika vardı. İkinci yarı oyuncu deşikliğiyle Beşiktaş bildiği oyun pratiğine döndü ve durumları bulmaya başladı. Bu üçlüyü ne vakit oynadı Lider hoca Katar’da Muhteşem Kupa maçında oynadı. Orada daeksikleri olduğu için o denli oynadı. Lakin şayet oyuna bir prensip koymazsan kahır yaşarsın. Lider hoca tabiki birtakım şeyleri deneyebilir lakin birtakım maçlardaki denklemi çözmesi gerekir. Her maç bu sistem olmaz.”

‘KAÇIRILAN BİR 2 PUAN’

“Beşiktaş ekibi ister istemez bu kadar geriye düştüğünde oyuncuların tekrar alana tutulması, tepki göstermesi kolay bir şey değil. Ayrıyeten İnanç Yalçın 83. dakikada bu takıma girecek oyuncu değil. Girer girmez 2 3 net duruma girdi. İsmi üzere güveneceği bir oyuncu bence oynatması gerekir. Başkan hocanın başı karışık, oyuncu ve sistem denemelerinden kaçırılan bir 2 puan olarak yorumluyorum bu maçı.”

‘TEST ETMESİ GEREKİR’

“Maçlarda en kıymetlisi şiddetli koşular. Bu genç oyunculardan Emirhan ve Can oynadı ben olsaydım Serdar’ı da oynatırdım. Şuan esasen Beşiktaş başkanın 20 puan gerisinde, bu gençler bugün oynamayacakta ne vakit oynayacak. Artık bu oyuncuları ileriki sene için test etmesi gerekir. Geçen sene Sergen Yalçın bu farkı nasıl gösterdi? Hem Rıdvan’ı tıpkı vakitte Ersin’i oynattı. Bizim ligimizde oynayabilir bu oyuncular.”

‘FAZLA BAHTI KALMAYACAK’

“Şampiyonlar Ligi’nde Dortmund’la Ajax’la oynasan dersinki genç oyuncular bu düzeyde olmaz ancak ne kadar genç oyuncu var ise bu sene görmesi gerekir Beşiktaş’ın. Seneye öteki bir teknik yöneticiyle başlanırsa bu oyuncuların esasen çok bahtı kalmayacak.”

‘OYUNCULARI BU KADAR HAVAYA SOKMAYIN’

“Türkiye’de bunu anlamıyorum. Yalnızca Gedson üzerinden değil her oyuncu bize göre yıldız oyuncu. Kime bakılırsa, neye bakılırsa bu. Avrupa’ya göre değil. Tamam Gedson genç oyuncu Beşiktaş’a katkı sağlar mı sağlar ancak şunu yapmayalım işte ‘yıldız oyuncu aldık’ Avrupa bizim bu durumumuza gülüyor. Mario Gomez’in bir açıklaması var, “Ben bu yaşımda Türkiye’ye gelsem oynasam 11-12 gol atarım” diyor. Bizde herkes büyük oyuncu. Oyuncuları bu kadar havaya sokmayın.”

BAŞKAN İTİNA YORUMLADI

Spor yorumcusu Lider İhtimam, Beşiktaş’ın Antalyaspor ile 0-0 birliktee kaldığı çabayı NTV’de kıymetlendirdi: “Aslında 80 dakika farklı bir oyun var. Son 10 dakika farklı bir oyun var. 80 dakikada Beşiktaş, duran topları takiben bütün tehlikeleri yaratmıştı. Oyun akarken cepheden ya da kenardan tesirli bir biçimde gelemedi.”

‘ANTALYASPOR ÇOK RAHAT SAVUNDU’

“Beşiktaş şampiyonluk yarışında hayli geride kaldı lakin kaleye gitmekte sorun yaşamadı. Bitiricilikte sorun oldu. Batshuayi’nin golcülüğü tartışılıyor, kutunun ortasında epeyce tesirli olamadı. Ghezzal oyuna girdikten daha sonra Rosier’le birlikte kadraja girdiler, tekrar da çıkmazlar diye düşünmüştüm. İkili, olağanda epey etkililer. Lakin bugün birinci devre 3-4-2-1 üzere, 3-4-3 üzere bir formasyonu vardı Beşiktaş’ın. Rosier’in önündeki en yakın oyuncu Teixeira olacaktı. Teixeira’yı da genelde içeride gördük. Emirhan da sol önde RIdvan’a en yakın olması beklenen oyuncuydu, içeride oynadı o da. Sol ve sağ kanatlar tek bireye kaldı bu biçimdelikle. bu biçimde olunca da Antalyaspor 4 oyuncuyla fazlaca rahat savundu.”

‘ÇIKIŞI GERÇEK MUDUR, DÜŞÜNÜRÜM’

“İlk 45 dakika Beşiktaş kaleye gidemeden sona erdi. Oyuncular oyuna girdikten daha sonra da bir ritim tutturamadılar. Ghezzal, Josef ve Oğuzhan’ın olduğu kısımda ritim tutmadı. Batshuayi’nin çıkışı yanlışsız mudur, düşünürüm. Beşiktaş taraftarı onun performansından hoşlanmıyor fakat dünya kadar konuma girer, azını atar ve o olmadan da konum adedi düşer. Son 10 dakikada epey baskı kurdu Beşiktaş. Oyun akarken de durum üretmeye başladı ancak karşılığında konum da verdi. Bugün Beşiktaş oyunu alamadı.”

‘SOL KENAR DİYORUZ FAKAT TAM DEĞİL’

“Larin’e sol kenar diyoruz ancak tam değil, bir sol forvet o. Sergen Yalçın’ın fark yarattığı birkaç öge var. Bir tanesi Larin’i sol forvet olarak kullanmaktı. Santrforken atamayan isim niye sol forvette atmaya başladı? Santrforken sizi stoperler savunur, sol forvet oynadığınızda sağ bekin savunmasını aşmanız gerekir. Larin’in başaramadığı, stoperlerin savunmasında işi götürememekti.”

‘POLİTİKASINI BİR SEFER DAHA GÖZDEN GEÇİRMELİ’

“Önümüzdeki sene federasyon beyan ettiği üzere yabancı sayısında devam edecek mi? Ben edeceğini düşünmüyorum. Şayet edilecekse saha içerisinde bir ekstra yerliye daha muhtaçlığı var Beşiktaş’ın. Beşiktaş, Larin’i tutabiliyorsa tutsun. Ayrılık düşünülüyorsa saha ortasında kullanacağı öteki yerli oyuncuyu hangi durumda kullanacağına karar verip, Larin’le ilgili siyasetini bir sefer daha gözden geçirmeli.”

‘ASET OLARAK BAKMALI’

“Her şeye karşın Dünya Kupası finallerinde olmak aset kıymetinizi arttırır. Beşiktaş bu oyuncuya yatırım yapmadan maaş bütçesinde yer bulabilirse bence tutmalı. Oyuncunun Katar’daki performansı onun pahasını arttırır. Beşiktaş biraz da buna futbolcu olarak değil aset olarak bakmalı.”

‘PROBLEMİNİ UZUN MÜDDETTİR ÇEKİYOR’

“Beşiktaş ağır kontratın sorununu uzun müddettir çekiyor. Larin 1,5 yıldır ortaya bir şey koyuyor. Ondan evvel 1 milyon 900 bin üzere tuhaf bir maaşı vardı. Beşiktaş, o periyoda katlandı. Beşiktaş’ta yeni bir periyot başlayacak. Periyodu planlayabilmek için Beşiktaş’ın elinde uygun bir yerli oyuncu havuzu var. Genç kadrodan gelen oyuncular var. Onlar şampiyonluk yılında ve bu dönem oyunlarını yükseltme talihi buldular. Ayrıntılar organize edilebilir. Rosier, Josef ve Ghezzal’ın da devam edeceğini düşünürsek, Gedson’la da mutabakat sağlanmış…”

‘ELİ DAHA GÜÇLÜ’

“Atiba yerine Gedson gelmiş. Fenerbahçe ve Galatasaray’a oranla Beşiktaş’ın eli daha kuvvetli. Necip’i beğendim, yeterli oynadı. Oburlarının her biri için başka farklı kalitelerinin altında kaldılar diyebilirim.”

BURADA ORANLAR ÇOK DAHA YÜKSEK